• 1
  • 2

České raftařky zvítězily na evropském šampionátu v raftingu

Od 10. do 14. června se na řece Neretvě u městečka Konjic v Bosně a Hercegovině uskutečnilo Mistrovství Evropy v raftingu R4 dospělých pod hlavičkou World Rafting Federation (WRF). A české posádky opět vítězily. Ženy dokonce vybojovaly titul absolutních mistryň Evropy!

Pro českou reprezentaci to byl už druhý vrcholný závod v raftingu v Bosně a Hercegovině. Po Mistrovství světa R4 (čtyřčlenných posádek) na řece Vrbas se čeští reprezentanti vrátili na 1 týden do České republiky, aby dohnali pracovní povinnosti a zúčastnili se závodů Českého poháru v raftingu 2024 v Roudnici nad Labem. Rovnou z Roudnice pak posádky vyrazily zpět do Bosny a Hercegoviny, tentokrát o pár set kilometrů dál, do městečka Konjic na nádhernou modrozelenou průzračnou řeku Neretvu.

Oproti IRF Mistrovství světa R4 2024, kde soutěžily všechny kategorie od juniorů až po Masters, na kontinentálním mistrovství R4 na Neretvě závodily pouze dospělé posádky mužů, žen a smíšené kategorie Mix. Česká výprava čítala 5 posádek: 2 ženské, 2 mixové a 1 mužskou.

Kromě závěrečné disciplíny „Downriver“ (sjezd) se všechny disciplíny mistrovství odehrály asi 6 km proti proudu od Konjicu na krásné peřeji Džajica Buk, kde tvoří Neretva hlubokou skalní soutěsku s rychlou vodou a velmi úzkým korytem. Závěrečný sjezd na této peřeji začínal a cíl byl až u slavného historického kamenného mostu přes řeku Neretvu v centru městečka Konjic.

Úvodní disciplínou šampionátu byl nezvykle Slalom, a protože peřej Džajica Buk je osvětlená umělým osvětlením, start druhého slalomového kola naplánovali pořadatelé až na 20. hodinu. Slalomové branky byly jednotyčkové a trať dlouhá, silová a rychlá. České týmy se prosadily hned na úvod mistrovství, ženy vybojovaly stříbro a mixová posádka bronz.

Po slalomu následoval rozřazovací sprint a po něm opět večerní disciplína Raftcross. Soutěž, se kterou české posádky nemají moc zkušeností. Jedná se o kontaktní vyřazovací závod se slalomovými prvky, podobně jako „Head to Head“, jen v Raftcrossu se započítávají penalizace přímo na trati a podle jejich počtu pak musí posádka absolvovat trestné branky. Se složitými pravidly i těžkými podmínkami nočního závodu, ve kterém startovaly ty nejlepší posádky finálové jízdy ve 22:30, se Češi poprali skvěle! Muži získali bronz, ženy stříbro a bronz a mezi mixy naše posádka dokonce zvítězila!

Závěrečným závodem celého týdne byl 6 km sjezd s intervalovým startem. Těžký závod za malé vody, který nejrychlejší mužská posádka závodníků z Francie zvládla za 40 min a 25 s, byl velmi vyčerpávající obzvláště pro závodníky v mixových posádkách. Mezi starty v jednotlivých kategoriích měli totiž sportovci sotva 2 hodiny v balkánském horku. Ale dopadlo to fantasticky! Muži dopádlovali do cíle na 3. místě, mixy CZE 2 na 3. a CZE 1 na 4. místě. Ženy CZE  2 dojely 2. a posádka žen CZE 1 sjezd vyhrála a tím si zajistila i prvenství v celkovém součtu bodů. Ženy z domácí klubu RK Troja se tak staly absolutními mistryněmi Evropy v raftingu R4 pro rok 2024!

Anna Kašparová, kapitánka vítězného ženského týmu, okomentovala výsledky závodu ve sjezdu takto: „Věřily jsme si na některou z medailových pozic, ale kdybych si měla tipnout před závodem, vsadila bych si rozhodně na slalom, nikoliv na sjezd!“ a dodává: „Mám velkou radost nejen z naší celkové výhry, ale z výsledků všech českých posádek. Český rafting opět dokázal, že i v silné mezinárodní konkurenci patří mezi světovou špičku!