• 1
  • 2

Čeští raftaři zazářili na EP R4 na rakouské řece Salze

Salza 2019Poslední dubnový víkend vyrazila početná česká klubová výprava raftařů na největší evropský závod v raftingu, Evropský pohár v raftingu R4 do rakouského Wildalpenu. Víkendové závody na vodácky i přírodně velmi atraktivním terénu v rakouském Štýrsku přilákaly 38 čtyřčlenných raftových posádek z 12 evropských zemí. EP na Salze byl pro mnohé evropské posádky zároveň i posledním závodním tréninkem před nadcházejícím květnovým Mistrovství světa v raftingu v Austrálii.

Českou výpravu tvořilo 9 posádek, po 3 v každé kategorii Open Men, Open Women a Juniors U23. Svaz vodáků České republiky dlouhodobě spolupracuje s rakouskými pořadateli a ani letošní ročník nebyl výjimkou. Ve Wildalpenu se závodilo na člunech Pulsar 420, zapůjčených právě od českého raftového svazu.

Během velmi studeného víkendu čekaly závodníky 4 disciplíny. Úvodní sprint, sobotní H2H a večerní slalom na slalomové trati přímo ve Wildalpenu a závěrečný, téměř hodinový, nedělní sjezd s hromadným startem z Wildalpenu až k mostu Wasserlochbrücke. I přes chladné počasí příroda raftařům přála, závodilo se při vysokém průtoku více jak 50 kubíků.

Mezi mužskou konkurencí 21 posádek z celé Evropy dokázali fantasticky zabojovat naši závodníci z Raft Klubu Hodonín, kteří vyhráli nejen slalom, ale i celkové hodnocení všech 4 disciplín a z Wildalpenu si odvezli cenu pro vítěze – zlatou sošku kamzíka – symbol městečka Wildalpen.

Hned 2 české týmy stály na stupních vítězů v kategorii juniorů do  23 let – U23: zlatí junioři z Raft klubu Gymnázia Letohrad – posádka LET GUN, těsně následovaná stříbrnými juniory z Raft Teamu H20 Jeseník – Youngsters YES.

Ani v ženské kategorii se Češky neztratily. Na třetím místě v celkovém hodnocení skončila posádka Raft Klubu Troja (Čoromoro), která si domů odvezla kamzíka bronzového.

Z 9 českých týmů se 4 dokázaly dostat na stupně vítězů.  „Jsem velmi rád, že české posádky využily možnost zazávodit si na tomto krásném raftovém terénu a v tak veliké evropské konkurenci více než obstály.“, říká Vratislav Šembera, předseda Rady raftingu a zároveň trenér Raft Klubu Gymnázia Letohrad.

České raftaře nyní čeká možnost tréninku na Trnávce, kde poteče o víkendu 4.-5.května voda k volnému ježdění. Nejdůležitější akce této raftové akce už je ale za rohem. 13.-20. května 2019 se uskuteční na australské řece Tully Mistrovství světa R6 v raftingu. Českou republiku bude v Austrálii reprezentovat 5 posádek.  

Lenka Bauerová, SVoČR

Celkové výsledky:

OM: https://www.internationalrafting.com/wp-content/uploads/2013/03/EC-2019-Wildalpen-Results-OM.pdf

OW: https://www.internationalrafting.com/wp-content/uploads/2013/03/EC-2019-Wildalpen-Results-OW.pdf

U23: https://www.internationalrafting.com/wp-content/uploads/2013/03/EC-2019-Wildalpen-Results-U23M.pdf

Fotogalerie:

FB SVoČR

Zonerama Photo To Go – fotografie z vyhlášení

IRF

Facebook IRF