• 1
  • 2
  • 3

Slalomáři jsou na ME bezchybní. Do semifinále postupují i všechny kajakářky a kanoisté

Na dopolední kvalifikační jízdy v pátek (18. 9.) na mistrovství Evropy v Praze-Troji navázali odpoledním programem kajakářky a kanoisté. Do nedělního semifinále – stejně jako dopoledne – postoupily všechny české lodě. Nejlépe se kvalifikace vydařila kanoistovi Lukáši Rohanovi, který byl dnes mezi kanoisty nejrychlejší, a kajakářce Kateřině Kudějové, která dojela i se dvěma trestnými doteky 3. 

thumb Kudejova 300 200Odpolední program otevřely kajakářky. Nejrychlejší z Češek dnes byla Kateřina Kudějová, která i se dvěma trestnými doteky dojela 3. „Jelo se mi dobře, popravdě jsem měla strach z povod na začátku, tam to bylo nepříjemné. Někde jsem se sice otřela, ale jinak ta jízda byla v pohodě a jsem ráda, že se mi jelo dobře,“ popisuje mistryně světa 2015. „Jsme rádi, že můžeme mít na místě aspoň naše fanoušky, rodiny a kamarády, je to sice slabší, samozřejmě by bylo lepší, kdyby se to ještě zaplnilo. Snad to bude lepší o víkendu,“ říká česká kajakářka s pohledem na téměř prázdné tribuny. Kvůli pandemické situaci nebyly žádné vstupenky k prodeji a na tribunách jsou pouze organizátoři, sponzoři a rodiny závodníků. 

thumb Galuskova 300 200První seniorský start se povedl mladé Antonii Galuškové, která se kvalifikovala ze 7. místa, druhá mezi českými závodnicemi. „Je to má první seniorská akce, dala jsem si za cíl si to tady užít a předvést koukatelnou jízdu, která bude zároveň rychlá. To se mi zatím povedlo, tak jsem spokojená. V semifinále se pokusím zopakovat kvalifikační jízdu, nebo to ještě zrychlit, aby to stačilo na finále. To už je ale spíš takový sen,“ popisuje debutantka reprezentačního týmu a dodává: „Na to, že je to kvalifikační trať, tak to bylo celkem náročné, ale myslím, že jsem se s tím vypořádala dobře.“

thumb Vojtova 300 200Rychlá dnes byla i další česká závodnice Veronika Vojtová. 3 trestné doteky, 6 trestných vteřin, ji ale posunulo na 11. místo. Na postup do nedělního semifinále to ale stačilo. „Popravdě mi trať nepřipadala úplně těžká, ale v desítce jsem to chtěla dát ‚na odhoz‘ a moc jsem to tam utáhla, od té doby se to vezlo. Z nepozornosti pak byly ťuky. Přiznám se, že mám teď trochu zdravotní problémy a levá ruka mě nepodržela tam, kde jsem potřebovala,“ popisuje česká kajakářka v cíli. 

Start mistrovství Evropy se naopak moc nevydařil loňské šampionce Amálii Hilgertové, která musela napjatě čekat, zda se mezi 15 postupujících probojuje z první jízdy. „Jízda byla na hranici postupu, vršek mi od pohledu dost neseděl, bylo tam spoustu nepříjemných míst, kde se musí jet tip ťop na milimetry, je potřeba to od první brány hodně tlačit a být aktivní. Já vždycky raději nastupuju s klidem a pak to víc rozjedu, takže to pro mě tentokrát nebylo úplně dobré. Spodek byl lepší, až na ty šťouchy,“ hodnotí Hilgertová, která nakonec postoupila z první jízdy, z 12. místa. 

thumb Hilgertova 300 200„Ale jsem moc ráda, že máme konečně mezinárodní závod, ne každému sportu se to letos poštěstí. Je moc fajn všechny ty lidi vidět. Ale pak je jasné, že si nemůžeme dovolit ty chybičky, které nám stačí v rámci Českého poháru,“ dodává Hilgertová.

Mezi ženami byla dnes nejrychlejší Rakušanka Corrina Kuhnle, která zvítězila s neskutečným náskokem 6,14 vteřin. „Je to záludná trať. Snažila jsem se to hlídat a vyšlo mi to skvěle. Už se těším na neděli,“ hodnotí svou dnešní jízdu Kuhnle. 

Mezi kanoisty dominoval Lukáš Rohan

thumb Rohan 300 450Mezi kanoisty byl dnes nejrychlejší Lukáš Rohan, který zvítězil s náskokem 1,74 vteřin. „Věděli jsme, že tu není taková konkurence. Je to vidět už ze startovní listiny. Díky tomu se dala uzpůsobit taktika. Věděl jsem, že postoupit z první jízdy nebude takový problém, jak na běžném ME za normálních podmínek. Jízda nebyla extra parádní, a i tak to s přehledem stačí,“ popisuje Rohan a naráží na to, že na mistrovství Evropy chybí mnoho kanoistických es – chybějící Slováci, Němci a Britové jsou totiž pravidelnými účastníky finále. „Nominaci do Tokia se snažím nevnímat. Teď jsem udělal první krok, v neděli musím udělat druhý postupem do finále, a pak se můžu přiblížit k tomu třetímu, což by byl zisk medaile – to je i můj cíl,“ říká český kanoista s ohledem na to, že v neděli se završí olympijská nominace mezi kanoisty. 

thumb Heger 300 450Dalším adeptem jak na evropské kovy, tak na olympijskou místenku je Vojtěch Heger. Heger dnes s 2 trestnými doteky dojel 5. „Jízda byla dobrá, byly tam sice dva šťouchy, ale ten těžší úsek jsem zajel v pohodě. Je z toho semifinále, tak mám dobrý pocit a můžu pokračovat dál. Cíl je vyjet si finále a pak nominaci do Tokia, urvat to u kluků,“ popisuje český kanoista, který pro Českou republiku zajistil účastnické místo mezi kanoisty. „Je škoda, že tu nemůžou být diváci, jsou tu vládní nařízení, nedá se nic dělat. Ale myslím, že i těch pár fanoušků udělá super atmosféru, přece jen jsme v Troji a tady se vždycky závodí skvěle,“ dodává Heger. 

thumb Chaloupka 300 200Reprezentačním nováčkem mezi kanoisty je Václav Chaloupka a vstup na seniorské mezinárodní pole se mu vydařilo na výbornou. Dnes dojel 6. a bezpečně si tak zajistil postup do nedělního semifinále. Stejně jako Heger inkasoval 2 dvouvteřinové penalizace. „Závodit doma na ME je skvělé a jsem opravdu spokojený. Jízda byla lehce nervózní, přiznám se, že jsem ten tlak cítil. Ty dva šťouchy byly spíš takové lehké otření, věděl jsem, že zbytek musím jet dobře – ale je vidět, že to tu máme naježděné. Ostatní závodníci ze zahraničí tu chybují víc. Dole si třeba neuměli úplně poradit s válcem a v tom my domácí máme určitě výhodu. Mým cílem je finále,“ popisuje Chaloupka, který se letos na Lipně stal republikovým šampionem. 

Mezi kanoisty se v neděli mimo medaile bude bojovat také o jediné místo na olympiádu v Tokiu. Bodově nejlépe je na tom zatím Vojtěch Heger, ale šanci mají všichni 3. 

KDE MŮŽETE SLEDOVAT EVROPSKÝ ŠAMPIONÁT?

Tagy: press, slalom, Mistrovství Evropy, vodní slalom


Partneři vodního slalomu

Skupina ČEZUniqaAutoTreidLitovelGalasportVGDHikoAirMarinePLANTinspektaAlpinePRO

 

Příprava Juniorské reprezentace probíhá za Podpory

NadaceCEZ

 

Fyzioterapii ReprezentaČníhO družstVA "A" zajišťuje

Monada - klinika komplexni rehabilitace

 

Facebook ICF

Kanoe.cz

Český vodácký server


Český svaz kanoistů, z.s.
Zátopkova 100/2
+420.242429245
info@kanoe.cz
Po-Pá: 9.00 - 16.00