• 1

Daniel Stach získal prestižní Cenu Ferdinanda Peroutky

Jen málokdo si bez jejich přítomnosti dovede každoroční vodácké klání v Praze-Troji představit. Duo Daniel Stach a Miroslav Lenc vytváří během závodů svým jedinečným komentářem neopakovatelnou atmosféru, která ve světě nemá obdoby. Moderování se oba věnují i mimo slalomářský kanál, Dana nejčastěji spatříte prostřednictvím vysílání České televize v pořadech Hyde Park Civilizace a Věda 24. A právě za dlouhodobou a kvalitní práci v oblasti propagace vědy byla Danovi v těchto dnech udělena prestižní novinářská Cena Ferdinanda Peroutky. 

Dan stach 1U vody dovede diváky dokonale strhnout svým energickým projevem, v televizních pořadech zpovídá své hosty elegantně, s pokorou a úctou. „Má dokonalý přehled, přesvědčivě debatuje, vládne nevídanou schopností zorientovat se v mnoha tématech od přírodních věd, chemie, medicíny, astronomie až třeba po kvantovou fyziku,“ uvádí v laudatiu vytvořeném pro udělení této ceny Terezie Kaslová. „Stala se z něj jedna z nejdůvěryhodnějších osobností veřejnoprávní televize,“ dodává Kaslová. 

Sám Dan má z ocenění lehce smíšené pocity. „Jednak mám samozřejmě velkou radost za celý tým, který byl oceněný, ale zároveň cítím jistou nepatřičnost, protože mi komise přisoudila morální a profesní vlastnosti, u kterých si nejsem jistý, že zcela naplňuji,“ uvádí Dan, mimo jiné držitel ceny World Paddle Awards z roku 2018 za propagaci vodáckých sportů a výjimečné komentování závodů v Troji. Jak se vlastně liší příprava na komentování Světového poháru v Troji a rozhovory v televizi?

„Je to úplně něco jiného, jiná disciplína. Nicméně přístup musí být stejný – zjistit možná co nejvíc kontextu a být připravený a schopný zareagovat na to, co se zrovna děje. Příprava v obou oblastech trvá v řádu desítek hodin, ale musím se brzdit, abych nehledal až moc, protože nikdy nevyužijeme úplně všechno,“ přibližuje Dan. Důležité však podle něj je, aby obojí vedlo k tomu, aby se diváci bavili a zároveň něco dozvěděli. „Když to diváka baví, může do toho snáz proniknout a začít se o to zajímat víc. To stejné platí i v Troji. Chceme, aby si diváci odnesli tu radost, aby chtěli vodácké závody vidět znovu a ideálně pro to nadchli i děti,“ dodává.

Cenu Ferdinanda Peroutky Dan obdržel mimo jiné i za to, že v posledním roce zaujal širokou veřejnost srozumitelným zprostředkováním vývoje pandemie a přehledně a zajímavě informoval diváky o jejím aktuálním stavu. Pandemie se dotkla i loňského mistrovství Evropy ve vodním slalomu, které se z Velké Británie přesunulo do Prahy. Z důvodu tehdejších opatření nemohlo na akci dorazit tolik lidí, jak jsou organizátoři i sami závodníci zvyklí.

Dan stach 2„Museli jsme trochu změnit styl komentování. Samozřejmě se závody komentují líp, když jsou na místě davy, ale tentokrát jsme museli brát ohled na to, ke komu mluvíme. Ale určitě to neznamenalo, že bychom to nějak vypustili, jen jsme si nachystali jiná témata. Na místě byli spíše závodníci a jejich nejbližší, proto jsme uváděli jiné informace a zajímavosti, než kdybychom promlouvali k širší veřejnosti.“

Bývalý reprezentant ve vodním slalomu se už moc těší na nadcházející Světový pohár, který má Troja letos hostit 11. až 13. června. „Doufám, že tentokrát dorazí více lidí a těším se, že zase budu u toho. Voda mě baví a kdyby jí nebylo, tak nedělám to, co teď,“ uzavírá s úsměvem Dan.

Tagy: press, vodní slalom, top


Partneři vodního slalomu

Skupina ČEZUniqaAutoTreidGalasportHikoAirMarinePLANTinspektaAlpinePRO

 

Příprava Juniorské reprezentace probíhá za Podpory

NadaceCEZ

 

Fyzioterapii ReprezentaČníhO družstVA "A" zajišťuje

Monada - klinika komplexni rehabilitace

 

Facebook ICF

Kanoe.cz

Český vodácký server


Český svaz kanoistů, z.s.
Zátopkova 100/2
+420.242429245
info@kanoe.cz
Po-Pá: 9.00 - 16.00