• 1
  • 2
  • 3

Kanoista Fuksa je prvním českým medailistou z Evropských her

IMG 1959V ruce držel kytici s granátovým jablkem, na krku se mu houpala masivní stříbrná medaile. „Je pořádně těžká,“ říkal Martin Fuksa. V závodě singlkanoistů na olympijské trati tisíc metrů získal první českou medaili z premiérových Evropských her, když předčil Maďara Vajdu a porazil ho jen Němec Brendel. Světový šampion Josef Dostál skončil na K1 1000 metrů šestý, stejně jako deblkanoisté Jaroslav Radoň a Filip Dvořák na téže trati. Patrik Kučera a Jakub Špicar na deblkajaku dojeli osmí.

„Závod byl strašně super, byl jsem hrozně rád, že jsem Sebastianovi Brendelovi stačil. Je to můj největší konkurent, bohužel byl zase silnější ve finiši. Nedá se nic dělat. Budu pokračovat dál a doufám, že to jednou vyjde a předjedu ho,“ řekl Fuksa, jenž postoupil také do úterního finále dvoustovky. Celý rozhovor s dvojnásobným medailistou z mistrovství světa o medaili z Evropských her si můžete přečíst ZDE.

DSC02073Fuksa startoval krátce po Josefu Dostálovi, jenž ve finále singlkajakářů skončil šestý. „Jelo se mi o něco lépe než v neděli, ale trochu jsem se tím protrápil. Nicméně jsem rád, že i když se mi jelo špatně, dokázal jsem dosáhnout na šesté místo. I v celosvětové konkurenci by to snad znamenalo kvalifikaci na olympijské hry. Z druhého pohledu jsem z výsledku trochu zklamaný, chtěl jsem útočit na medaile,“ řekl světový šampion, jehož v úterý čeká finále se čtyřkajakem.

Obrovskou vyrovnanost potrvdili ve svém finále deblkanoisté, neboť nejlepších šest posádek - včetně Jaroslava Radoně s Filipem Dvořákem - se vešlo do rozmezí necelých dvou vteřin. „Byl to od nás velmi dobrý závod. Na mistrovství Evropy jsme cítili rezervy, ale tady to byla velmi dobrá jízda, ohromně vyrovnaná. Vyhráli Bělorusové, překvapili hás, dva roky nejeli pořádně závod. Teď máme dva měsíce na to, abychom se připravili mistrovství světa v Miláně, doladili nuance,“ řekl háček deblkanoe Jaroslav Radoň.

Osmé místo ve finále Evropských her je úspěchem pro deblkajak Patrik Kučera, Jakub Špicar. „Finále bylo překvapení. Chtěli jsme v něm předjet aspoň jednu loď, a to se povedlo. Závod byl v pohodě. Podmínky byly dobré, přestalo foukat, trefili jsme start, ale pak už byli ostatní moc rychlí. Ale je to světová špička a my jsme takhle poprvé na velké akci ve finále,“ řekl Jakub Špicar.

DSC02159Odpoledne se v Mingačeviru bojovalo o postupy do finále dvoustovek. Martin Fuksa prošel ze třetího místa v semifinále. „V něm se mi jelo lépe než v rozjížďce. Jsem rád, že jsem postoupil, i když to ke konci dost bolelo,“ řekl Fuksa.

Stejně se dařilo kajakáři Filipu Švábovi, který též nebude chybět v bojích o medaile po postupu ze třetího místa. Fuksův spolubydlící v Mingačeviru zkušeně překopnul v cíli olympijského medailistu Craviotta. „Jsem spokojený, bál jsem se, aby mi moc neujeli ti první. Ve finále budu chtít hlavně jet dobře. Letos jsem podruhé na takové soutěži ve finále, to je super,“ dodal finalista z mistrovství Evropy. Michaela Mlezivová pojede finále B.

Úterní finálové účasti: 8.26 Daniel Havel, Lukáš Trefil, Josef Dostál, Jan Štěrba (K4 1000 m), 12.05 Michaela Mlezivová (K1 200 m, finále B), 12.15 Filip Šváb (K1 200 m), 12.25 Martin Fuksa (C1 200 m), 13.30 Anna Kožíšková (K1 5000 m), 14.05 Lukáš Trefil (K1 5000 m).

Výsledky, finále, C1 1000 m: 1. Brendel (Něm.) 3:50,147, 2. FUKSA 3:51,110, 3. Vajda (Maď.) 3:51,920, K1 1000 m: 1. Hoff (Něm.) 3:28,205, 2. Pimenta (Por.) 3:28,421, 3. Poulsen (Dán.) 3:28,863, ... 6. DOSTÁL 3:31,354, C2 1000 m: 1. Bahdanovič An., Bahdanovič Al. (Běl.) 3:34,412, 2. Korovaškov, Pjěrvuchin (Rus.) 3:34,453, 3. Kretschmer, Müller /Něm.) 3:34,982, ... 6. RADOŇ, DVOŘÁK 3:36, 091, K2 1000 m: 1. Kammerer, Szalai (Maď.) 3:11,681, 2. Rendschmidt, Gross (Něm.) 3:12,034, 3. Bialko, Pjatrušenka (Běl.) 3:13,584, ... 8. KUČERA, ŠPICAR 3:17,697, semifinále C1 200 m: 1. Kraitor (Rus.) 38,540, 2. Kozyr (Běl.) 38,648, 3. FUKSA 38,658, K1 200 m: 1. Dragosavljevic (Srb.) 34,881, 2. Rumjancevs (Lot.) 34,976, 3. ŠVÁB 35,179, K1 200 m ženy: 1. Moldovanová (Srb.) 39,653, ... 8. MLEZIVOVÁ 42,533 (finále B).

Tagy: press, rychlostní kanoistika