• 1
  • 2
  • 3

Kanoista Fuksa a kajakář Dostál jsou na mistrovství světa ve finále olympijských tratí

fu ms 14 voda malyO medaile v závodech na 1000 metrů budou v sobotu na mistrovství světa bojovat kanoista Martin Fuksa a kajakář Josef Dostál. Oba jednadvacetiletí závodníci si ve čtvrtek vybojovali postup do finále druhými místy v semifinálových jízdách. Na poloviční distanci finále těsně uniklo deblkanoistům Jaroslavu Radoňovi a Filipu Dvořákovi, kteří loni získali na této trati bronzové medaile. Další šanci však budou mít v pátek na kilometru.

Fuksa na olympijské trati získal letos už evropský i světový titul do 23 let, v sobotu bude moct zaútočit na další medaili, i když jeho cílem je mezi seniory umístění do šestého místa. „Poprvé v životě jsem na mistrovství světa ve finále, jsem absolutně spokojený. Jelo se mi dobře, ještě tam mám malinkou rezervu, kterou si nechávám do finále. Pojedu to svoje a uvidíme, na co to bude stačit," řekl.
Nad rozlehlým kanálem ve sportovním komplexu Krylatské se honily tmavé mraky, kvůli kterým se měnil program závodů hendikepovaných kanoistů, zvedaly se poryvy větru. „Bouřky trochu zlobí, ale je to v pohodě, nemůžu si na nic stěžovat," dodal Fuksa.
Spokojený byl i Josef Dostál, který vyhrál svou rozjížďku na singlkajaku a v semifinále dojel druhý ve výborném čase 3:28,980. „A to jsem trochu vypustil finiš, protože jsem byl tuhý. Byl to úžasný závod. Cyrille Carré mě dost překvapil, je dost nepředvídatelný. Je to bývalý sjezdař, umí to hodně dobře po větru a ještě je lehký, takže ho to odfoukne. Dneska byly jeho podmínky," dodal mistr světa mezi juniory i do 23 let.
Do sobotního finále mu odpadli dva silní konkurenti – Portugalec Pimenta a Maďar Dombvári, kteří nepostoupili. Před individuálním bojem o medaile však Dostála ještě v pátek čeká rozjížďka se čtyřkajakem. „Už se těším, až to tam klukům pořádně nasypu," říkal s úsměvem.
Ten jen stěží kouzlili na tváři deblkanoisté Jaroslav Radoň a Filip Dvořák. Na pětistovce toužili po přímém postupu z rozjížďky, ale skončili třetí. A v semifinále jim na čtvrtém místě scházely necelé čtyři desetiny k postupu. „Podali jsme na dnešní den maximální možný výkon. Ale pětistovka nám tady úplně nejde, je to hodně udřené. Nešla nám ani na mistrovství Evropy a kilák jsme zajeli, tak doufejme, že to tady bude podobné," řekl Filip Dvořák.
S háčkem Jaroslavem Radoňem chtěli obhájit nebo vylepšit bronzové medaile z loňského mistrovství světa, na druhou stranu je pro ně letošní výsledek i podnětem do příští sezony, v ní už se bude bojovat o olympijskou nominaci. „Je to možná poučení pro příští rok, protože nás by měl zajímat jen kilometr. Je pravda, že jezdíme hodně vytrvalosti a kilákového tempa a občas trefíme pětikuli. Ale když na ní tolik nejsme, tak se s tím dá těžko něco dělat. Takhle to holt je. Měli jsme hodně úspěšných závodů, teď se nacházíme trochu v útlumu. Nesmíme se nechat ničím rozhodit, v pátek udělat finále. O to jde," popisoval Radoň.
Čtyřkajak žen oslabila viróza, která postihla Michaelu Mlezivovou, i tak české kajakářky postoupily do sobotního finále B.
V pátek dopoledne čekají vedle deblkanoe a čtyřkajaku na kilometru rozjížďky také kajakáře, kajakářky a kanoisty na pětistovce. Odpoledne pojedou sprinteři rozjížďky na dvoustovce. Finále jsou v programu v sobotu (ČT Sport vysílá od 9.00) a v neděli (ČT Sport od 8.00).

Výsledky mistrovství světa, semifinále, K1 1000 m: 1. Carré (Fr.) 3:27,288, 2. DOSTÁL 3:28,980 (finále A), C1 1000 m: 1. Queiroz de Santos (Braz.) 3:51,861, 2. FUKSA 3:53,671 (finále A), C2 500 m: 1. Dumitrescu, Mihalachi (Rum.) 1:38,391, 2. Madriga, Baez Avila (Kub.) 1:39,070, 3. Bezuglij, Kupin (Ázer.) 1:40,091, 4. RADOŇ, DVOŘÁK 1:40,467 (finále B), K2 1000 m: 1. Rendschmidt, Gross (Něm.) 3:24,556, ... 5. ADAM, DAVÍDEK 3:29,991 (finále C), ženy, K4 500 m: 1. Rusko (Anišinová, Stěpanovová, Sobetovová, Lobovová) 1:30,930, ...8. ČESKO (KOŽÍŠKOVÁ, MLEZIVOVÁ, ŠEBESTOVÁ, MATOUŠKOVÁ) 1:36,623 (finále B).