Sezóna 2024 přinese závodnímu raftingu řadu změn a novinek. Svaz Číst více

Do tréninkového centra v kalifornské Chula Vistě zamířily dvě tréninkové Číst více

Dvě české skupiny vodních slalomářů po roce opět absolvovaly předsezónní Číst více

Jarní téma - lékařské prohlídky - požadavky

S novou sezónou se opět řeší lékařské prohlídky potřebné pro Číst více
  • 1

2. MČR v Ocean paddling

Rerik 2Ve dnech 22. – 25.6. 2017 se uskutečnil již 12tý ročník Hawaiian Sports Festivalu, který se koná v německém Reriku. Surfski.cz s podporou Vajda team je pravidelným účastníkem závodů v blízkém Německu. Baltské moře je z našich končin nejblíže dosažitelná slaná voda (670km ~ cca 7hodin jízdy) a úroveň organizace závodů i zabezpečení patří k těm nejlépe připraveným v Evropě. V letošním roce se v rámci hlavního závodu uskutečnilo i 2. oficiální  Mistrovství České republiky v Ocean paddlingu, pořádané pod hlavičkou ČSK a ICF. Závody byly současně i Mistrovstvím Německa v ocean paddling.

Celý festival probíhal od čtvrtka do neděle. To, co zajímalo každého účastníka asi nejvíce, byla předpověď počasí, která od pátku do neděle avizovala silný vítr v rozmezí 18-22kn a vlny 1 – 1,5m. Studená fronta však nepřinesla jen vítr a vlny, ale i relativní ochlazení. A tak zatímco v Praze bylo ve čtvrtek při vázání lodí po poledni 34 oC, tak večer v cíli cesty v Reriku bylo krásných 17 oC. Takové už to ale je u Baltského moře J.

Rerik 4Jako tým Surfski.cz s jsme se závodů účastnili již podruhé. Podmínky pro pádlování byly nádherné a startovní pole byla našlapané skvělými jmény. Hlavní hvězdou byla legenda surfski Oskar Chalupski z JAR. Dále z Francie Robert Slachta a za místní borce Gordan Harbrecht či Michael Dobler. Z další států zde byli závodníci ze Švýcarska a ČR. První závod na byl na deblech. SS2 (obdoba K2) a OC2 (outrigger C2) na 24km – otevřený i mimo pořadí pro SS1 (surfski K1) - se uskutečnil v pátek. Relativně technická trať vyzkoušela připravenost všech závodníků, ale se stálým doprovodem 3 záchranářských člunů ze služby DLRG byla zajištěna vysoká míra bezpečnosti pro všechny.

Rerik 7Hlavní závod na SS1 se uskutečnil v sobotu na trati 22km z ostrova Poel po otevřeném moři na pevninu do cíle ve městě Rerik. Start se uskutečnil v 11:00, na startu přes 80 účastníků. Trať vedla od pláže z ostrova přes úžinu k pevnině a poté podél pobřeží do cíle. Zvláštností bylo, že v úseku asi 5km podél pobřeží není povoleno se přiblížit ke břehu na méně než 500m, protože v daném úseku se stále nachází nevybuchlá munice z 2. světové války. Případné porušení může být životu nebezpečné a ještě oceněné pokutou 150EUR. Počasí ale nabídlo podmínky pro úžasný downwind, tak nad bombami nikdo dlouze nepřemítal a užíval si surfování po vlnách venku na moři. Vítězem se stal Gordan Harbrecht, druhý byl Robert Schlachta z Francie a třetí Michael Dobler. Oscar Chalupski byl čtvrtý (před měsícem se na tradičním Molokai Challenge umístil 7.).  Z českých borců byl na 7mém místě Michael Odvárko (a současně se stal Mistrem ČR) a na 13tém místě Zbyněk Laube.

Velmi jsme si užili pohostinného prostředí i vřelých organizátorů a Surfski.cz zde bude i za rok.