• Úvod
  • zprávy
  • Michala Mrůzková zvítězila v anketě Kanoista a raftař roku 2005

Michala Mrůzková zvítězila v anketě Kanoista a raftař roku 2005

V Olomouci se v sobotu 26.11.2005 předali ceny vítězům ankety Kanoista a raftař roku 2005. Kdo čekal překvapivé jméno nového vládce divoké vody, zůstal zklamán. První tři místa si rozdělily stálice na kanoistickém nebi.

Štěpánka Hilgertová sice vybojovala letos svým čtvrtým místem nejlepší individuální umístění na MS ve slalomu, k němuž přidala i titul mistryně světa v závodě družstev, ale na vyšší než třetí příčku to při Kanoistovi a raftařovi roku 2005 nestačilo. O stupínek výše se umístili její reprezentační kolegové, debl kanoisté Jaroslav Volf a Ondřej Štěpánek. „Štěpánci“ tak ukončili své roční kralování české divoké vodě. Při něm zvládli obhajobu titulu mistrů Evropy, k němuž připojili páté místo na MS v Austrálii. Ani to však na obhajobu prvenství v anketě nebylo dost. To si totiž zcela jednoznačně zajistila svými výkony sjezdařka Michala Strnadová – Mrůzková. Její nadvláda nad zbytkem sjezdového startovního pole je doslova absolutní. Pošesté za sebou zvítězila v celkovém hodnocení Světového poháru, obhájila evropské zlato na obou sjezdových tratích (sprint a dlouhý sjezd) a navíc se definitivně prosadila mezi světovou špičku v rychlostní kanoistice. V této disciplíně, se kterou začala koketovat před třemi lety, letos získala bronz na Mistrovství Evropy a čtvrtou příčku na mistrovství světa. Mimo to se v září stihla vdát a tak od příštího roku ji bude kanoistický svět znát pod jménem Michala Mrůzková. „Letošní sezóna byla pro mě velice úspěšná a to jak ve sjezdu, tak i rychlostní kanoistice. I v příštím roce bych ráda reprezentovala na mistrovstvích světa v obou disciplínách. Rozhodně mám v plánu jezdit ještě alespoň tři roky, kdy bude olympiáda v Pekingu. Pokud budu v pořádku, tak se samozřejmě pokusím nominovat. Jenomže to je ještě strašně daleko a stát se může cokoliv.“ Řekla Kanoista a raftařka roku 2005, dvojnásobná mistryně Evropy 2005 ve sjezdu Michala Strnadová.

Kromě absolutního vítěze se samozřejmě nezapomnělo ani na vítěze v dílčích kategoriích a ani tady nedošlo na nějaká pozoruhodná překvapení (alespoň co se týče vítězů). Z prvenství se tak mohou radovat mezi raftařkami naše reprezentantky z RK Stan Trója. Mistryně světa ve sjezdu, slalomu a kombinaci z říjnového šampionátu v Ekvádoru neměli, stejně jako jejich reprezentační kolegové z WD Prostějov (prostějovští „Šamani“ vylovili v Jižní Americe zlato ve sjezdu a stříbro v kombinaci), vážného konkurenta. Raftařům se daří držet na světové špičce již mnoho let. To samé můžeme říci i o českých juniorech na divoké vodě. Zejména sjezdaři byli letos k neudržení. To se také projevilo v hlasování ankety Kanoista a raftař roku 2005. Svými třemi tituly mistryně světa její čelo opanovala sjezdová kajakářka Anna Zástěrová. Díky zlatému hattricku se na srpnovém Mistrovství světa juniorů stala nejúspěšnější závodnicí mistrovství (MSJ), o týden dříve navíc vybojovala zlato i na Mistrovství evropském (MEJ) a tak o tom, kdo bude vyhlášen nejlepším českým juniorem, nemohlo být žádných pochyb. Zatímco triumf Zástěrové byl jasnou záležitostí, druhé místo v anketě pro slalomářku Šárku Blažkovou je naopak největším překvapením celého vyhlášení. Stříbrná medailistka z MEJ za sebou nechala i sjezdové mistry světa, kajakáře Karla Slepicu a debl kanoisty Jana Macíka a Jiřího Machače. Před ně se prosadil i nejlepší singl kanoista sjezdař Marek Rygel, který obsadil třetí příčku.

Poslední dvě vyhlašované kategorie jsou slalom a sjezd. Vítězi jsou samozřejmě sportovci, kteří se umístili v celkovém pořadí, tedy Michala Strnadová – Mrůzková mezi sjezdaři a Jaroslav Volf s Ondřejem Štěpánkem mezi slalomáři. Pomyslné stříbro si ze Slovanského domu v Olomouci odnesla slalomářka Štěpánka Hilgertová a sjezdový kajakář Kamil Mrůzek. Mrůzek (stejně jako Strnadová) obhájil své prvenství v seriálu SP a získal stříbro v dlouhém závodě na ME, k němuž přidal titul v závodě hlídek. Členem této mistrovské, kajakářské hlídky byl i Tomáš Slovák. Ten asi nechtěl za Mrůzkem v ničem zaostat a po zisku společného zlata v družstvech, přidal ve sjezdovém sprintu medaili stejné hodnoty (stříbrnou) jako Mrůzek v závodě klasickém. Stříbro z Mistrovství Evropy vybojovala také „deblová“dvojice Marek Jiras – Tomáš Mader a stejně jako pro Slováka v kategorii sjezd to pro ně znamenalo třetí místo v anketě Kanoista a raftař roku 2005, ale tentokrát mezi slalomáři.

Sobotní večer ve znamení plavby na luxusní lodi Wild water byl oslavou kanoistiky. Kromě zábavy a slavnostního vyhlášení se uskutečnila i dražba několika předmětů, jejíž výtěžek putuje na pomoc Romana Štrby (bývalého reprezentanta ČSFR a SR ve slalomu na divoké vodě) jenž je po těžkém úrazu ochrnutý a jeho léčba a rehabilitace probíhající v ČR není hrazena pojišťovnou a je velice nákladná. Po včerejším večeru, našlo nového majitele startovní číslo Štěpánky Hilgertové z letošního mistrovství světa, pohár za celkové vítězství v seriálu světového poháru Michaly Strnadové – Mrůzkové, zlatá medaile ze světového poháru v Aténách od Jardy Volfa a závodní přilba Ondřeje Štěpánka. Celkem tato dražba vynesla přes 30 000 korun, které pomohou Romanovi Štrbovi v jeho boji za návrat do normálního života. Zábava na palubě pak pokračovala a do přístavu se loď bezpečně dostala kolem druhé hodiny noční.

Českou kanoistiku v příštím roce čeká velice speciální rok. Po čtyřech desítkách let se do naší vlasti vrátí nejvýznamnější světová soutěž seniorů. Na umělé slalomové dráze v Praze – Tróji změří v létě své síly nejlepší slalomáři planety a čeští reprezentanti se před domácím publikem budou chtít určitě vytáhnout. Pokud k této události připočteme ještě mistrovství Evropy v rychlostní kanoistice, jež hostí trať v Račicích, můžeme bez nadsázky říci, že příští rok bude v Čechách rokem vody.