Kajakáři a kajakářky U23 jsou mistři Evropy v hlídkách

(Fotky z vyhlášení Aleny Ceplové) Čtyřmi medailemi zakončili čeští reprezentanti účinkování na mistrovství Evropy U23 a U18 ve vodním slalomu. V Bourg Saint Maurice dominovali kajakáři a kajakářky do třiadvaceti let, kteří nenašli přemožitele a z Isére vylovili evropské tituly v závodech tříčlenných hlídek.

Ondřej Cvikl, Ondřej Tunka a Zdeněk Ornst v úvodní kategorii kajakářů zajeli perfektní jízdu, která byla bez dotyků branek a díky tomu porazili domácí Francii a vybojovali titul. Podobný, vítězný scénář se opakoval i v druhé kategorii kajakářek U23, kde Veronika Vojtová, Pavlína Zástěrová a Kateřina Kudějová udolaly o necelé tři desetiny druhé Italky. Blízko třetímu titulu byli deblkanoisté do třiadvaceti let Jonáš Kašpar - Marek Šindler, Ondřej Karlovský - Jakub Jáně, Lukáš Rohan - Martin Říha zajeli suverénně nejrychlejší čas, jenže těsná padesátka dvojice Karlovský - Jáne na devítce srazila náš tým na páté místo.

Šestice zlatých medailistů ze závodů hlídek U23 s trenérem Jiřím Prskavcem (foto: Alena Ceplová)

O další dvě medaile se postarali v odpoledních závodech junioři. Velkým překvapením bylo druhé místo šetice Jan Větrovský - Michael Matějka, Jakub Franek - Vladimír Zátopek a Jan Mrázek - Tomáš Rousek. Češi byli nejprve třetí, pak poskočili na první pozici, ale rozhodčí nezapočítali správně trestné body našeho týmu a nakonec klesli čeští mladíci na druhé místo se ztrátou pouhých 0,49s na vítězné trio Francie. „Stříbro deblířů je naprosto super. Byly tady trochu zmatky s výsledky, kdy to vypadalo, že by z toho mohlo být i zlato, ale i druhé místo je velmi dobré," hlásil z Francie šéftrenér juniorů Jiří Kratochvíl. Poslední českou medailí dnes skončeného mistrovství Evropy je bronz juniorských kajakářek Karolína Galušková, Amálie Hilgertová a Tereza Fišerová. Naše trio zajelo o jedinou setinu druhý nejlepší čas, ale dva ťuky znamenaly pro Češky bronzovou medaili. Druhé místo vyjely i singlkanoistky do osmnácti let Jana Matulková, Anna Koblencová a Barbora Čekalová, které nestačily na vítězné Britky, bohužel v jejich kategorii startovaly pouze dva týmy a to je na udělování medailí málo.
Mistři Evropy U23 v kajaku - Ondřej Cvikl, Zdeněk Ornst a Ondřej Tunka (foto: Alena Ceplová)

Česká republika na mistrovství Evropy obsadila v bodování národů třetí místo a udržela vysoký standard, který český vodní slalom dlouhodobě má. „Určitě se projevilo, že jsme tady nebyli na žádném soustředění. Voda v Bourgu je mimořádně těžká a trénink v těchto podmínkách by určitě pomohl. Skvěle to tady prodali Španělé, kterým se neskutečně dařilo a taky domácí Francie. Třetí místo v hodnocení juniorů a třiadvacítek je výborné,"  přidal závěrečné hodnocení šampionátu Kratochvíl. Po juniorech a třiadvacítkách se od příštího týdne pustí do soutěžení opět senioři. Nejprve se v Praze pojede mistrovství republiky, poté budou následovat dva světového poháry, tradiční závody pod Lipnem a vše vyvrcholí zářijovým mistrovstvím světa na domácí trati v Praze Tróji.

Mistři Evropy U23 v kajaku žen - Kateřina Kudějová, Veronika Vojtová a Pavlína Zástěrová (foto: Alena Ceplová)