Kanoe.cz

Galušková s Rohanem vyjeli evropské stříbro na divoké Isére

(Přidány fotky Aleny Ceplové) Ani třetí den, kdy se na mistrovství Evropy ve vodním slalomu ve francouzském Bourg Saint Maurice bojovalo o medaile, nevyšla česká reprezentace naprázdno. Z divokých vod Isére vylovili čeští junioři dvě stříbra. Zasloužili se o ně kajakářka Karolína Galušková a singlkanoista Lukáš Rohan.

Přitom oba medailisté byli blízko zlata. Rohana o titul připravil jediný ťuk, o který zaostal za vítězem Jolym z Francie. V případě kajaku juniorek byl souboj o zlato pouze mezi dvěma závodnicemi, Rakušankou Leitnerovou a právě Galuškovou, zbytek startovního pole už byl daleko vzadu. Naši závodnici mohou mrzet dva doteky a i když naše velká favoritka myslela na zlato, nakonec byla spokojená se stříbrnou medailí. Právě v kategorii juniorek se nejvíce projevila náročnost vodního terénu, který byl na tak mladé závodnice skutečně extrémní a ani relativně jednodušší trať nedokázala otupit obtížnost divoké Isére a potvrdily se tak slova českých trenérů. Už včera po finálových jízdách třiadvacítek prorokoval český šéftrenér U23 Jiří Prskavec: „Pro třiadvacítku to bylo tak na hranici náročnosti, ale v případě juniorů a hlavně juniorek si myslím, že půjde spíš o to trať sjet, než na ní závodit." Prskavcova slova dnes potvrdily výsledky finále kajakářek, když pouze tři závodnice neměly na svém kontě ani jednu padesátivteřinovou penalizaci. „Myslím, že se jednalo o vůbec historicky nejnáročnější mistrovství. Trať byla postavena s citem, ale bylo tam pět míst, na nichž závodník mohl minout branku a tak bylo důležité udržet koncentraci od prvního do posledního záběru a ne všem se to podařilo," přidal postřehy po dnešních juniorských závodech šéftrenér  U18 Jiří Kratochvíl.

Stříbrná kajakářka Karolína Galušková (foto: Alena Ceplová)

Junioři si z Bourgu odvezou tři individuální medaile z pěti kategorií, což je velmi dobrý výsledek. Pozitivní je, že obě velké opory našeho týmu Lukáš Rohan i Karolína Galušková své jízdy zvládly a z mistrovství Evropy si vezou cenný kov. Lukáš Rohan podlehl stejně jako na mistrovství světa Francouzi Cedriku Jolymu, tentokrát však byl náš borec k titulu mnohem blíže než před dvěma týdny v Liptovském Mikuláši.  Rohanovi pomohla detailní příprava na finále s trenérem juniorských singlířů Rudolfem Rozsypalem, s nímž načetl průjezdy ve všech klíčových úsecích tratě a následně se mu teoretickou přípravu povedlo aplikovat do závodu. Karolína Galušková po sporné padesátce na nedávném světovém šampionátu, tentokrát na medaili dosáhla a po loňském titulu mistryně Evropy zakončí svou pouť juniorskou věkovou kategorií stříbrem. „Když jsme se před závody s trenéry bavili o tom, koho tipovat na medaile, tak právě Lukáše s Karolínou jsme jmenovali a je super, že se to na vodě potvrdilo," pochválil dnešní medailisty Kratochvíl.

Stříbrný singlkanoista Lukáš Rohan (foto: Alena Ceplová)

Slova Kratochvíla o nezbytnosti držení pozornosti během celého závodu neblaze poznali čeští kajakáři. Hynek Pechlát s Janem Zvolánkem inkasovali padesátku v semifinále a ve finále minul jednu z branek Ondřej Hošek, který měl na mnohem víc než konečné dvanácté místo. Do finále se probojovala i deblovka Jan Větrovský - Michael Matějka. Naši mladíci ve finále posbírali dvě padesátky a uzavřeli finálovou desítku. „U deblířů už bylo velkým překvapením, že postoupily všechny tři lodě do semifinále. Deblkanoisty máme hodně mladé a je dobré, že takto sbírají zkušenosti. Padesátka Ondry Hoška mrzí zejména proto, že náš kajakář měl na boj o medaile, ale jedna chyba a bylo po závodě," zhodnotil českou deblovou a kajakovou účast Kratochvíl. Skvělý den dnes měli na Isére Slováci, kteří dokázali zopakovat dva tituly z domácího mistrovství světa před dvěma týdny. Po světovém titulu se z evropského zlata radují deblíři Gewissler - Skákala a kajakář Jakub Grigar. Zítra je poslední dem mistrovství Evropy a na původní kvalifikační trati se odjedou všechny závody hlídek, od nichž Kratochvíl očekává velké souboje mezi barevnými tyčemi. „Dnes to často u juniorů bylo o sjetí tratě a trefování branek, zítra se však zase bude naplno závodit," prorokuje nedělní velké souboje o medaile Kratochvíl.

Výsledky ME v Bourgu:

http://www.123result.com/Live.aspx?EventId=294&User=siwidata&Season=CS_2013&Federation=ECA&PDF&Stream1=Bourg13_Odd&Stream2=Bourg13_Even

Mistrovství Evropy

 

Partneři ČSK DV


letenky na míru


www.monada.cz
zajišťuje fyzioterapii reprezentačnímu týmu vodních slalomářů

ME slalom Tacen

Tacen 2017

Generální partner logo Skupina ČEZ 

Hlavní partneři

logo LITOVELlogo Galasportlogo OPTREALlogo GRM systemlogo AutoTreid      

Partneři

logo HIKOlogo PlantInspektalogo canon


Mediální partneři
logo Ceska Televizelogo Media Bohemia