Kanoe.cz

Na olympijské hry v Tokiu se kvalifikovala i česká deblkanoe

P1310796Nejlepší český kanoista Martin Fuksa si přeci jen splnil svůj olympijský sen – kvalifikovat se na hry v Tokiu 2020 s mladším bratrem Petrem. Mezinárodní kanoistická federace ICF totiž přerozdělila po mistrovství světa v Szegedu místa, která jednotliví sportovci vybojovali ve více kategoriích. České republice díky tomu přibylo místo v kategorii kanoistů, což otevírá možnost startu deblkanoe Petr Fuksa, Martin Fuksa.

Bezprostředně po závodech v Szegedu byl Martin Fuksa zklamaný. Sice dojel na individuálním kilometru pátý a zajistil si místo pro olympijské hry v Tokiu, jenže na těch chtěl startovat hlavně společně s mladším bratrem Petrem. Spolu dojeli v závodě deblkanoí devátí, kvůli čemuž jim jasný postup unikl. Jenže v obou kategoriích získal místo mistr světa na kilometru, Brazilec Isaquias Queiroz dos Santos. A jeho kvóta z individuálního závodu připadla právě deváté posádce deblkanoe – tedy české lodi.

„Měli jsme tuhle informaci od Mezinárodní kanoistické federace ICF neoficiálně už v Szegedu, ale museli jsme počkat na její oficiální potvrzení,“ řekl reprezentační trenér Pavel Hottmar.

Martin Fuksa si přesto raději víckrát ověřoval, jestli e-mail z ICF, který směřoval na Český olympijský výbor i na Český svaz kanoistů, je opravdu potvrzením druhého kanoistického místa. Pečlivě zkoumal i tabulku, kterou ICF zveřejnila.

„Už před mým finálovým závodem v Szegedu se říkalo, že pokud já i Brazilec budeme v první pětce, měli bychom logicky získat místo pro největší posádku, což je v našem případě deblkanoe, když jsme byli devátí. Jenže znám to... Nejdůležitější je prostě podat výkon a vyjet si místo hned. V roce 2012 jsem na dokvalifikaci v Poznani byl třetí a postupovali dva závodníci. A já hrozně věřil tomu, že se místo ještě uvolní. A pak jsem byl smutný, že to nedopadlo. Takže i když teď to bylo v pravidlech napsané černé na bílém, pořád jsem se bál. Věřil jsem tomu trochu víc, ale dokud nepřišla tahle zpráva, nic nebylo jisté,“ popisoval Martin Fuksa.

Přesto neváhal a o dobrou novinku se podělil s bratrem Petrem. Ačkoli jejich místa jsou kvótami pro zemi, nikoli na jméno, jsou nejlepší českou posádkou. „Volal jsem bráchovi a říkám mu: Čau olympioniku! A on na to: Co se děje? Už je to potvrzené? Tak mi to pošli,“ líčil Martin Fuksa telefonát s bratrem, který se připravuje na maturitu, kvůli níž nepojede ani na blížící se předolympijskou regatu do Tokia.

Dráhu pro olympijské hry si vedle Martina Fuksy vyzkouší i Josef Dostál a Radek Šlouf, kteří vybojovali olympijská místa na deblkajaku. Do Tokia vyrazí také kajakář Jakub Zavřel. Bratři Fuksové pak společně s dalšími závodníky absolvují v listopadu měsíční přípravný a aklimatizační kemp v Kóči, kde budou mít i zázemí přímo před olympijskými hrami.

Na květnové olympijské dokvalifikaci v Račicích tak už nemůže startovat žádný z kanoistů. O šanci bude možné bojovat na dvoustovce kajakářů a v kategorii žen pak na kajaku na dvoustovce a pětistovce a na deblkajaku na pětistovce, na dvoustovce kanoistek a pětistovce deblkanoí.

MEJ & U23 Račice

 

RSS rychlost