Kanoe.cz

Na mistrovství světa v rychlostní kanoistice bude bojovat celkem 31 českých reprezentantů

2019 icf canoe sprint world championships tokyo 2020 olympic qualifier szeged hungaryDo nominace pro světový šampionát v rychlostní kanoistice, který je olympijskou kvalifikací pro hry v Tokiu 2020, přibylo po mistrovství republiky dalších deset jmen. Do čtyřkajaku žen usednou Štěpánka Sobíšková, Anna Kožíšková, Eliška Betlachová a Anežka Paloudová. Vyjasnily se také poslední nominace do neolympijských disciplín. Světový šampionát se koná v maďarském Szegedu od 21. do 25. srpna. „Pro nás je hlavně velmi důležité, že všichni klíčoví závodníci jsou zdraví a v pohodě a i svými výkony na mistrovství republiky ukázali, že příprava probíhá podle plánu a vše se vyvíjí pozitivně. Doufám, že to takhle bude pokračovat až do mistrovství světa, které je za měsíc,“ řekl reprezentační trenér Pavel Hottmar.

Nejdůležitější disciplíny pro olympijskou kvalifikaci byly obsazeny už podle výsledků předchozích nominačních a mezinárodních závodů. Čtyřkajak na pětistovku se připravuje ve složení Jakub Špicar, Lukáš Nepraš, Daniel Havel a Jakub Zavřel a v silné domácí konkurenci vyhrál mistrovství republiky.

„Jeli jsme tenhle závod jako test. Jeli proti nám silní kluci, v druhém čtyřkajaku byli elitní závodníci jako Pepa Dostál a Radek Šlouf a s nimi nejsilnější junioři z loňského roku, kdy sbírali medaile na mistrovství světa juniorů. To byla celkem solidní zkouška, myslím, že jsme obstáli slušně,“ řekl dvojnásobný olympijský medailista Daniel Havel.

Reprezentační trenér Pavel Hottmar dodával: „Kluci z reprezentačního čtyřkajaku pro mistrovství světa už byli dost unavení, většina z nich měla za sebou v neděli více startů než sparing posádky pro tento domácí závod. Výkonnost se vyvíjí dobře, posádka pracuje hlavně na startech, které jsou naší největší slabinou. Konkurence na mistrovství světa bude z důvodu olympijské kvalifikace na pětistovce pouze na čtyřkajaku opravdu rekordně tvrdá, o teoretických sedm míst pro Evropu se popere více než deset opravdu silných posádek.“

Fuksovi udělal radost rekord s bratrem

Trojnásobný olympijský medailista, kajakář Josef Dostál, pojede na světovém šampionátu kilometr na singlkajaku i na deblu s Radkem Šloufem. Kanoista Martin Fuksa také pojede individuální závod a na deblu bude bojovat o úspěch s mladším bratrem Petrem. „Na deblu jsme si na mistrovství republiky dali s bráchou rekordní čas, to je pozitivní. Těším se na další trénování, budeme makat co nejvíc na tom, abychom byli dobře připravení a nominovali se na olympiádu,“ řekl Martin Fuksa.

Mezi kanoistkami na dvoustovce se pokusí uspět šestinásobná domácí šampionka z letošního roku Jana Ježová, jež na deblu na pětistovce závodí s Lenkou Jandovou.

V kategorii kajakářů na dvoustovce se nominoval Filip Šváb, který před čtyřmi lety vybojoval na sprinterské trati místo pro hry v Riu. Vedle toho pojede na neolympijské trati K2 200 metrů s Ondřejem Bišickým, se kterým slavili stříbro na Světovém poháru v Poznani.

Pětistovku kajakářů obsadí Jan Štěrba, který je zároveň náhradníkem pro čtyřkajak. Na deblu ji pojedou loňští juniorští medailisté Vilém Kukačka a Jan Vorel. Do čtyřkajaku na kilometru usednou Tomáš Veselý, Lukáš Trefil, Pavel Davídek a Martin Sobíšek.

Ženskou posádku tvoří čtyři nejlepší závodnice z domácího šampionátu, tedy Štěpánka Sobíšková, Anna Kožíšková, Eliška Betlachová a Anežka Paloudová. Kožíšková bude v Szegedu startovat i na pětikilometrové trati, kterou obsadí mezi kanoisty Jakub Březina a mezi kajakáři Pavel Davídek.

V posádce čtyřkanoe na pětistovku jsou Antonín Hrabal, Daniel Kořínek, Kryštof Hájek a Ivan Procházka. Kořínek s Hájkem pojedou také na deblu na dvoustovce, individuální závod obsadí Dan Drahokoupil. Pětistovku pojede Filip Dvořák, který na téže trati bude závodit na deblu s parťákem Tomášem Jandou.

Nominace na mistrovství světa: Filip Šváb (K1 a K2 200 m), Ondřej Bišický (K2 200 m), Jan Štěrba (K1 500 m), Vilém Kukačka, Jan Vorel (K2 500 m), Jakub Špicar, Lukáš Nepraš, Daniel Havel a Jakub Zavřel (všichni K4 500 m), Josef Dostál (K1 a K2 1000 m), Radek Šlouf (K2 1000 m), Tomáš Veselý, Lukáš Trefil, Martin Sobíšek (všichni K4 1000 m), Pavel Davídek (K4 1000 m a K1 5000 m), Štěpánka Sobíšková, Eliška Betlachová, Anežka Paloudová (všechny K4 500 m), Anna Kožíšková (K4 500 m a K1 5000 m), Dan Drahokoupil (C1 200 m), Kryštof Hájek, Daniel Kořínek (oba C2 200 m a C4 500 m), Antonín Hrabal, Ivan Procházka (oba C4 500 m), Filip Dvořák (C1 a C2 500 m), Tomáš Janda (C2 500 m), Martin Fuksa (C1 a C2 1000 m), Petr Fuksa (C2 1000 m), Jakub Březina (C1 5000 m), Jana Ježová (C1 200 a C2 500 m), Lenka Jandová (C2 500 m).

MEJ & U23 Račice

 

RSS rychlost