Kanoe.cz

Kanoista Fuksa získal na Světovém poháru čtvrté stříbro

DUisburg Mata 500Čtyři stříbrné medaile ve čtyřech závodech, do kterých nastoupil v letošním Světovém poháru, vybojoval kanoista Martin Fuksa. Na pětistovce v německém Duisburgu jej překonal pouze Brazilec Dos Santos. Kajakáři Josef Dostál a Radek Šlouf skončili na deblkajaku na kilometru osmí. Čtyřkajak Jakub Špicar, Lukáš Nepraš, Daniel Havel a Jakub Zavřel byl ve finále devátý. Český tým tak letos ve Světovém poháru získal sedm medailí.

„Neocenitelná pro náš tým je stálost špičkové výkonnosti Pepy Dostála a Martina Fuksy, jeli tu oba opět super. Čtyřkajak, který jezdil posledních šest dní ve složení Jakub Špicar, Lukáš Nepraš, Daniel Havel a Jakub Zavřel, působil v obrovské konkurenci nadějně, stejně jako deblkajak Pepa Dostál a Radek Šlouf. Krátce po těchto závodech ale lze jen těžko dělat závěry vzhledem k nominacím na srpnové mistrovství světa,“ uvedl reprezentační trenér Pavel Hottmar.

Fuksa příliš toužil po zlatu

Kanoista Martin Fuksa sváděl na své oblíbené pětistovce v Duisburgu skvělý souboj. Stejně jako v Poznani ho dokázal překonat pouze jediný závodník, Brazilec Isaquias Queiroz Dos Santos. Třetí dojel Němec Conrad-Robin Scheibner.

„Věděl jsem, že Brazilec bude můj největší soupeř, což se potvrdilo. Chtěl jsem hodně, možná až moc získat nějaké zlato, protože jsem měl tři stříbrné medaile, tak jsem ten závod trochu přepálil. Vedl jsem, bohužel jsem neměl síly do finiše, kde mě Brazilec předjel,“ popisoval Martin Fuksa, mistr světa na pětistovce z let 2015 a 2017.

Ačkoli zlato letos na Světovém poháru loňskému vítězi seriálu uniklo, z dalších medailí do své rozsáhlé sbírky má radost. „Jedno pozitivum je, že mě Brazilec tady porazil menším rozdílem než v Poznani, za což jsem docela rád. Druhé pozitivum je, že nepřekonal můj světový rekord, a třetí je, že mám čtyři medaile ze čtyř závodů,“ dodal Fuksa.

Dostálovi se Šloufem chyběly síly do finiše

thumb Duisburg K2Kajakář Josef Dostál, který v sobotu vyhrál individuální závod na kilometrové trati, si poprvé v mezinárodní konkurenci vyzkoušel finále na deblkajaku s parťákem Radkem Šloufem. V první polovině závodu se drželi v popředí, v jeho polovině byli třetí. Nakonec skončili osmí. Závod vyhráli díky skvělému finiši Francouzi Cyrille Carre s Etiennem Hubertem před dvěma německými posádkami. Od stupňů vítězů dělily českou posádku dvě a půl sekundy.

„Nečekal jsem, že to bude takhle rychlý závod. My jsme měli na naše poměry hodně dobrou první pětistovku, vysunovali jsme se dopředu, ale pak nám to chybělo. V úseku od šestistovky do osmistovky jsem vnímal, že nás předjeli minimálně Italové vedle nás a my pomalu tuhli,“ popisoval zadák Radek Šlouf.

Josef Dostál jako háček deblkajaku prožil první závod, kdy mu vítr foukal do zad. „Předtím všechny jízdy byly
v protivětru, to už mám docela najeté. Takhle jsem se s rolí háčka musel trochu popasovat. Šel jsem do toho se stejnou taktikou jako do sobotního závodu na kilometru: buď první, nebo smrt. V sobotu to vyšlo, tentokrát to bohužel byla smrt,“ líčil. „Měl jsem možná trochu víc povolit tempo ve druhé čtvrtině závodu, abychom pak tolik nevytuhli v posledních dvou stech metrů, tam nám nejvíc uskočili. Kdybych mohl jet tenhle závod znovu s těmito zkušenostmi, troufám si říct, že bychom byli o vteřinu rychlejší.“

Čtyřkajak ztratil už na startu

thumb Duisburg K4finaleSouboji čtyřkajaků na olympijské pětistovce vládli domácí Němci před slovenskou a ruskou posádkou. Česká loď ve složení Jakub Špicar, Lukáš Nepraš, Daniel Havel a Jakub Zavřel byla ve finále devátá. O týden dříve v Poznani dojela posádka s Josefem Dostálem osmá.

„Máme pomalé starty. Dostali jsme zásek, ale pak se nám dařilo držet od ostatních lodí stejný odstup. Nebyly síly na to je dojet, spíš jsme drželi ten samý odstup až do cíle,“ popisoval nejzkušenější člen posádky Daniel Havel. „Závod byl rychlý a už bylo znát, že nám ubývají síly, oproti rozjížďce v tom nebyla taková šťáva. Už od domácí kvalifikace začal závodní kolotoč, vlastně čtyři týdny jsme pořádně netrénovali, protože mezi závody se toho nedá moc stihnout. Těžko říct, jak bychom dojeli, kdybychom měli sílu. Pocitově si myslím, že máme na to se držet s ostatními v balíku, ale to je co by kdyby. Uvidíme, co bude dál,“ dodal dvojnásobný olympijský medailista ve čtyřkajaku na kilometru.

Deblkanoe Lenka Jandová, Jana Ježová byla na pětistovce ve finále B čtvrtá. Kanoista Filip Dvořák dosáhl na téže trati ve finále B stejného výsledku. Na závěr Světového poháru v Duisburgu byl šestnáctý v závodě na 5000 metrů.

Kompletní výsledky najdete ZDE.

České medaile v letošním Světovém poháru

1. místo Josef Dostál (K1 1000 m, Duisburg)

2. místo Martin Fuksa (C1 1000 m, Poznaň)

2. místo Martin Fuksa (C1 500 m, Poznaň)

2. místo Martin Fuksa (C1 1000 m, Duisburg)

2. místo Martin Fuksa (C1 500 m, Duisburg)

2. místo Filip Šváb, Ondřej Bišický (K2 200 m, Poznaň)

3. místo Josef Dostál (K1 1000 m, Poznaň)

MEJ & U23 Račice

 

RSS rychlost