Kanoe.cz

Kanoista Fuksa získal v Poznani druhé stříbro, druhý byl také deblkajak na dvoustovce

Poznan MF 500Dvě stříbrné medaile si z větrného a rozvlněného kanálu v polské Poznani veze kanoista Martin Fuksa. Po sobotním souboji na kilometru dojel v prvním klání Světového poháru druhý i na pětistovce. Stříbrné placky dostali na krk také Filip Šváb a Ondřej Bišický, kteří o desetinu dojeli druzí na deblkajaku na dvoustovce. Čtyřkajak ve složení Daniel Havel, Jakub Zavřel, Josef Dostál a Jakub Špicar skončil ve finále osmý.

Závodiště v polské Poznani nemá kanoista Martin Fuksa příliš v oblibě, tentokrát však odsud odjíždí spokojený. Ke stříbru z kilometru přidal stejnou medaili i na poloviční trati, na které s náskokem téměř dvou sekund dominoval Brazilec Isaquias Queiroz Dos Santos, jemuž Fuksa s úsměvem gratuloval. Třetí byl Polák Martin Kaczor.

„Na Brazilce jsem na pětistovce neměl. Ale je pro mě super, že si odsud vezu dvě medaile. Poznaň nemám úplně rád, podmínky tady nejsou ideální, takže dvě medaile na začátek sezony jsou skvělé,“ řekl Martin Fuksa.

thumb PoznnNavíc jeho dlouholetý spolubydlící na závodech, kajakář Filip Šváb, získal stříbrnou medaili na deblkajaku na dvoustovce spolu s Ondřejem Bišickým. „Moc jim gratuluju. V sobotu jsme se totiž s Filipem bavili o tom, že od doby, co spolu bydlíme na cestách na pokoji, neměl medaili. A že by to chtělo prolomit, když má ještě zrovna v den závodu svátek. Povedlo se to. Dokonce měl šanci být lepší než já,“ líčil Fuksa.

Navíc jeho dlouholetý spolubydlící na závodech, kajakář Filip Šváb, získal stříbrnou medaili na deblkajaku na dvoustovce spolu s Ondřejem Bišickým. „Moc jim gratuluju. V sobotu jsme se totiž s Filipem bavili o tom, že od doby, co spolu bydlíme na cestách na pokoji, neměl medaili. A že by to chtělo prolomit, když má ještě zrovna v den závodu svátek. Povedlo se to. Dokonce měl šanci být lepší než já,“ líčil Fuksa.

Na neolympijské dvoustovce totiž sprinterská dvojice Šváb, Bišický měla na dosah zlatou medaili. Jenže kajakáři přestali pádlovat před cílem o trochu dříve, než bylo k triumfu třeba. Nakonec byli o desetinu druzí za španělskou posádkou. „Mohli jsme vyhrát, jenže jsme Španěly neviděli. Závod se nám povedl, start jsme zvládli, bylo to super, i když byly trochu vlnky. Máme za sebou s Ondrou jen pět startů, takže máme radost,“ řekl Filip Šváb. Reprezentační trenér Pavel Hottmar dodal: „Deblkajak hodně překvapil. Sice jde o neolympijskou disciplínu, ale kluci jeli super.“

Čtyřkajak byl ve finále osmý

Když se kanoista Martin Fuksa blížil do cíle pětistovky, viděli ho z kraje dráhy i členové čtyřkajaku, kteří mířili na start svého závodu. Ve finále na olympijské trati posádka Daniel Havel, Jakub Zavřel, Josef Dostál a Jakub Špicar od začátku ztrácela na nejsilnější soupeře a skončila osmá. Závod vyhráli Němci před Francouzi a Portugalci, od kterých český čtyřkajak dělila téměř sekunda a půl.

thumb Poznan K4Tenhle výkon by na vyjetí místa na olympijských hrách nestačil. Ale je potřeba brát v potaz to, že kluci za sebou mají jen minimum tréninků. Výkony jsou zatím nevyrovnané. Při rozjetí, kdy se posádka může soustředit sama na sebe, jede velmi dobře. Ale pak v závodě, kdy je pod tlakem, se stane, že se úplně dokonale neshodne nebo pádluje trochu nižší frekvencí než při rozjetí. Jízda čtyřkajaku se musí ještě hodně vypilovat,“ popsal reprezentační trenér Pavel Hottmar.

Kanoistky Lenka Jandová a Jana Ježová byly třetí ve finále B na deblkanoi na pětistovce. Tomáš Veselý s Radkem Šloufem dojeli osmí ve finále B na deblkajaku na kilometru. Kanoista Jakub Březina si připsal šesté místo v závodě na 5000 metrů, stejně jako kajakář Pavel Davídek, kajakářka Anna Kožíšková byla dvanáctá.

Kompletní výsledky najdete ZDE, závody můžete sledovat ZDE.

České medaile na SP v Poznani

2. místo Martin Fuksa (C1 1000 m)

2. místo Martin Fuksa (C1 500 m)

2. místo Filip Šváb, Ondřej Bišický (K2 200 m)

3. místo Josef Dostál (K1 1000 m)

Foto: Nina Jelenc

MEJ & U23 Račice

 

RSS rychlost