Kanoe.cz

Nominační závody rychlostních kanoistů ozdobí pětistovka kajakářů i souboje deblů

NZ C2 2018První nominační závody pro sezonu, která vyvrcholí bojem o olympijská místa na mistrovství světa v Szegedu, čekají od soboty do pondělí v Račicích kompletní domácí špičku rychlostních kanoistů. Bojovat se bude o místa pro závody Světového poháru v Poznani a Duisburgu a pro Evropské hry v Minsku, které pak budou hrát roli ve skládání posádek pro světový šampionát v Szegedu. Tam půjde o to získat co největší počet míst pro olympijské hry v Tokiu.

 

V sobotu bude patřit k nejzajímavějším závodům pětistovka kajakářů, která je jednou z hlavních nominačních disciplín pro čtyřkajak, stěžejní loď v boji o olympijské kvóty. Startovat budou všichni elitní kajakáři s výjimkou Josefa Dostála, který jako mistr světa tento závod absolvovat nemusí a pojede olympijský kilometr.

Odpoledne pak dojde na souboj deblkanoí na olympijském kilometru, ve kterém se představí Filip Dvořák s Tomášem Jandou proti sourozenecké lodi Petra a Martina Fuksových. V případě deblkanoí platí, že vítězná posádka z domácí nominace má jistotu startu na Evropských hrách. Pokud některá loď vyhraje sobotní závod rozdílem větším než dvě a půl sekundy, zajistí si přímo účast na mistrovství světa v Szegedu. Pokud bude rozdíl menší, první dvě lodě z domácí nominace pojedou oba závody Světového poháru v Poznani a Duisburgu. Na světovém šampionátu pak bude o Tokio bojovat posádka, která bude v kombinaci domácí nominace a Světových pohárů lepší.

Vedle závodu na deblkanoi s bratrem pojede dlouhodobě nejlepší český kanoista Martin Fuksa individuální závody na kilometru, pětistovce i dvoustovce.

V neděli budou o nominaci bojovat posádky deblkajaků. Josef Dostál se představí společně s Radkem Šloufem proti posádce Jakub Špicar a Daniel Havel, ale také proti dvojici Lukáš Nepraš, Lukáš Trefil a deblkajakům složeným z úspěšných juniorských kajakářů včetně Jana Vorla s Vilémem Kukačkou nebo Ondřeje Maška s Martinem Sobíškem. Dostál bude startovat na háčku. „Při pomalé jízdě se nám špička lodi potápí a jsme trošku k smíchu, ale když to rozbalíme, tak se všechno srovná,“ řekl Josef Dostál.

Během nedělního dopoledne proběhnou závody nejlepších kajakářů a kajakářek na trati 400 metrů, které jsou součástí nominačního procesu pro čtyřkajaky. „Závody na méně tradičních tratích nejsou v rámci nominací ani v zahraničí žádnou novinkou. Čtyřstovka je časově nejpodobnější závodu čtyřkajaků na pětistovce. Je zhruba o dvacet vteřin, tedy přibližně o dvacet procent kratší, což může hrát dost podstatnou roli,“ vysvětluje reprezentační trenér Pavel Hottmar. V sestavování čtyřkajaků bude významná i pondělní dvoustovka jako test dobrých startů a rychlosti.

Program, startovní listiny a výsledky nominačních závodů najdete ZDE.

MEJ & U23 Račice

 

RSS rychlost