Kanoe.cz

Kanoista Martin Fuksa získal na kilometru stříbro, kajakář Dostál přidal k titulu bronz

MS Fuksa stribroDvě medaile v olympijských disciplínách přibyly do sbírky úspěchů českých rychlostních kanoistů z mistrovství světa. Kanoista Martin Fuksa počtvrté v řadě vybojoval stříbro na kilometrové trati. Kajakář Josef Dostál stejně jako loni v Račicích přidal bronz. Oba tak z Montemoru povezou dvě medaile z individuálních disciplín – Dostál zlato z pětistovky a bronz z kilometru, Fuksa bronz a stříbro ze stejných tratí. „Oba výsledky z olympijských disciplín jsou úžasné, dvě medaile z nich jsou úspěchem,“ řekl reprezentační trenér Pavel Hottmar.

Kanoista Martin Fuksa znovu bojoval o medaile na kilometru s tradičními soupeři – Němcem Sebastianem Brendelem a Brazilcem Isaquiasem Dos Santosem. Dvojnásobný olympijský šampion Brendel však tentokrát nedal soupeřům šanci a jasně si jel pro zlato. Fuksa na něj ztratil lehce přes sekundu, Brazilec byl třetí o dalších šest desetin.

„Jelo se mi chvalitebně. Už několikátý rok po sobě mě porazil Sebastian Brendel, je to prostě král. Byl jsem rád, že mi nezačal ujíždět víc a víc. Cítil jsem několikrát, že zrychluje, ale já se snažil pořád držet své tempo, šetřit síly na finiš a do něj jsem se snažil dát všechno. Na něj to nebylo, ale doufám, že se mi podaří ho porazit na takhle velké akci. Doufám, že jednou budu taky tak dobrej,“ řekl Martin Fuksa, který je o pět let mladší než Brendel. „Všechno musí jít postupně. Byly časy, kdy mě porážel vždycky, teď už jsou světlé chvíle, kdy ho dokážu porazit já. Ale na vrcholné akci na něj nemám. Od roku 2014 jsem pořád druhý za ním. Což je skvělý, kdo by nebyl spokojený se stříbrem.“

Zklamaný z výsledků není ani na závěr sezony, v níž až do mistrovství světa ani jednou neprohrál. „Stříbro a bronz rozhodně beru. Kdo nikdy nesportoval si myslí, že jakmile vyhrávám všechno, tak to tak musí být v každém závodě. Ale teď jsme měli tři měsíce pauzu a já nejsem bůhvíco, abych vyhrával pořád. Já jsem fakt vděčný za to, jak jezdím, a budu rád, když to takhle bude pokračovat. Samozřejmě doufám, že se budu zlepšovat, společně se svým bratrem,“ dodal Fuksa, kterého ještě s mladším bratrem Petrem odpoledne čekal boj o postup do finále na deblkanoi na pětistovce.

Ten však nevyšel, sourozenecké posádka v rozjížďce i semifinále startovala v dráze číslo devět, kde fouká vítr naplno. „Dělali jsme proti větru, co jsme mohli. Budeme se snažit to hodit za hlavu, abychom byli příště lepší,“ řekl Petr Fuksa. Páté místo v semifinále na vytoužený postup do bojů o medaile nestačilo. „Na singlu jsem říkal, že se nemůžu vymlouvat na dráhy a nevymlouvám se ani teď. Každopádně jsme  dvakrát jeli na deváté dráze a nepovedlo se nám z toho udělat víc. Ještě nemáme takovou kvalitu, abychom bojovali s těmi nejlepšími a zároveň ještě s nepříznivými podmínkami. Udělali jsme maximum,“ dodal Martin Fuksa.

Dostál: Na Pimentu jsem neměl

MS Dostal bronzKajakář Josef Dostál byl po bronzovém závodě zklamaný. V dopoledním semifinále jel cíleně na třetí místo, aby tak pro finále získal dráhu číslo jedna, nejlépe chráněnou proti větru. Jenže ve finále vítr roli nehrál. Závod ovládl z páté dráhy domácí Portugalec Fernando Pimenta, tvář šampionátu. Druhý byl Němec Max Rendschmidt, který jel na levé straně kanálu. Třetí dojel úplně napravo právě Dostál.

„Medaile z mistrovství světa je dobrá. Závod nebyl ideální. Měli jsme naplánováno, že vyjedu rychle, budu se za ostatními držet kousek, což se dařilo. Jako bod jsem si vzal Španěla Rodriguéze, který jel vedle mě. Bohužel kluci nalevo byli odjetí víc. Přidal jsem na posledních dvou stech metrech. Asi jsem měl jet víc rovnoměrně. Trenér říkal, že to je dobrý, to je za tři. Na Pimentu kousek chybí, na toho jsem neměl. Na Maxe Rendschmidta možná. Šlo hodně o to, že jsem s nimi nebyl v kontaktu. Doufal jsem v lepší dráhu, ale ukázalo se, že tentokrát tak výhodná nebyla,“ popisoval Dostál.

Závod, který mu nevyšel podle představ, ho však vybudil směrem k odpoledním jízdám se čtyřkajakem. „Jsem mimořádně vyburcovaný, protože jsem to v uvozovkách pokazil. Tak se to klukům budu snažit vynahradit.“

Čtyřkajak je ve finále

Čtyřkajak Jakub Zavřel, Radek Šlouf, Josef Dostál, Jan Štěrba byl nejprve pátý v rozjížďce. „Už před startem jsme si řekli, že to pošetříme kvůli Pepovi, který předtím závodil, a že pojedeme na čtvrté páté místo, protože budeme mít na semifinále dobrou dráhu víc krytou před větrem. To se povedlo a naštěstí to vyšlo,“ popisoval háček posádky Jakub Zavřel.

Následně čtyřkajak vyhrál semifinále, i když toužil po druhém místě, které by mu zajistilo výhodnější dráhu pro finále. „Jízda byla suprová. Ke konci jsem řval na Kubu, ať je necháme, protože jsem cítil, jak do nás Portugalci jdou. Jsem spokojený, jen chytneme horší stranu, budeme mít sedmou dráhu na větru,“ líčil Radek Šlouf.

Finále čeká čtyřkajak ve 14:25 českého času. „Bude v něm devět vyrovnaných lodí a uděláme všechno pro to, abychom byli někde vepředu,“ řekl zadák posádky Jan Štěrba.

Deblkajak si na dvoustovce splnil cíl

Filip Šváb a Ondřej Bišický byli na deblkajaku na dvoustovce ve finále osmí. „Finálová jízda byla určitě nejlepší, kterou jsme tady předvedli. Všechno nám vyšlo super od startu přes záběr až po závěr trati, kde jsme netuhli, takže paráda,“ řekl Filip Šváb. Ondřej Bišický dodával: „Cíl byl předjet aspoň jednu loď, což se povedlo, takže jsme spokojení.“

Kanoistka Jana Ježová na dvoustovce i kajakářka Sofie Kinclová na pětistovce byly ve finále B osmé. Na dvoustovce postoupili do semifinále kajakář Filip Šváb časem ze sedmého místa a kanoista Dan Drahokoupil ze šestého místa. Jana Ježová pojede společně s Lenkou Součkovou na deblkanoi na pětistovce finále B.

Kompletní výsledky najdete ZDE.

Česká televize bude vysílat nedělní přímý přenos na ČT Sport od 13:00.

Livestream běží na stránkách Mezinárodní kanoistické federace ICF.

MEJ & U23 Račice

 

RSS rychlost