Kanoe.cz

Kanoista Fuksa bude na mistrovství světa obhajovat medaile na pětistovce i kilometru

MS ctvrtek FuksaKanoista Martin Fuksa bude v pátek obhajovat titul mistra světa na pětistovce, v sobotu pak bude navazovat na medailovou šňůru na olympijském kilometru. V obou disciplínách totiž na světovém šampionátu v Montemoru vyhrál své rozjížďky a zajistil si přímý postup do finálových závodů. Dvě vítězství slavil také kajakář Josef Dostál, loňský zlatý a bronzový medailista však vzhledem k množství startujících lodí musí v obou disciplínách do semifinále. V prvním dni šampionátu vybojoval finále na dvoustovce deblkajak Filip Šváb, Ondřej Bišický.

Před polednem vyhrál kanoista Martin Fuksa rozjížďku na pětistovce a zajistil si postup do finále v disciplíně, na níž slavil titul mistra světa loni i v roce 2015. „Na pětistovku jsem zajel nejrychlejší čas ze všech rozjížděk, což je fajn, ale nijak to nehrotím. Rozjížďky mi vlastně zase tolik neukázaly. Jen jsem chtěl vyhrát,“ řekl Fuksa, vedle kterého na pětistovce přímo postoupili Brazilec Izaquias Dos Santos a Francouz Thomas Simart. Němec Sebastian Brendel, s nímž Fuksa sváděl těsný souboj na mistrovství Evropy, musí ještě do semifinále, stejně jako například Oleg Tarnovský z Moldávie, Ital Carlo Tacchini či další špičkoví závodníci.

Odpoledne na kilometru vyhrál Fuksa také s přehledem, i když v samém závěru závodu se na něj ještě snažil dotírat Francouz Adrien Bart. „Chtěl jsem dvakrát vyhrát a to se mi povedlo. Kilometr byl trochu delší, jelikož foukalo fakt dost proti, tak jsem rád, že jsem to zvládnul a že snad ušetřím nějaké síly, když nemusím jet žádné semifinále,“ dodal Fuksa, letos neporažený na pětistovce i kilometru.

Páteční finále na kratší trati ho čeká v 17:31 českého času, jistou účast v něm mají již také Brendel a Dos Santos. „V klidu se vyspím, dám si snídani, před obědem se dojdu lehce projet, po něm si chvíli odpočinu a půjdu se rozjet před závodem. Finále bude úplně jiné, doufám, že se na něj připravím hodně dobře a že stejně tak mi to pojede,“ řekl Fuksa.

Dostál šetřil v rozjížďkách síly

MS ctvrtek DostalKajakář Josef Dostál vyhrál rozjížďku na pětistovce i na kilometru, vzhledem k počtu přihlášených závodníků ho však na obou tratích čeká ještě semifinále. „Nejel jsem naplno, spíš zadrženě. Nechtěl jsem se úplně propálit, protože mistrovství světa je dlouhé a kdybych to tam hned první den pořádně poslal, chyběly by mi síly na konci. Disciplín a startů mám hodně, takže jsem musel trochu pošetřit síly. I přesto to byla dvě vítězství,“ řekl Josef Dostál.

Na pětistovce obhajuje loňský titul, vyhrál nejrychlejší rozjížďku. „Zajel jsem suprový čas a říkal jsem si, že by to šlo ještě stáhnout,“ řekl Dostál, který bude mít na pětistovce ještě větší motivaci uspět, protože od příštího roku by se chtěl věnovat olympijským disciplínám – individuálnímu kilometru a čtyřkajaku. „Obhajoba na pětistovce ale bude hodně těžká. Jsou tu i borci, proti kterým jsem nejel. Spolufavorit bude Tom Liebscher, se kterým jsem se na pětistovce utkal dvakrát v životě. Máme bilanci 1:1, tak doufám, že se dostanu do vedení,“ dodal Dostál.

Deblkajak rozhodil start

Šanci na přímý postup měl deblkajak Jakub Špicar a Daniel Havel, první česká loď na startu mistrovství světa. Loňští bronzoví medailisté z Račic však na kilometru dojeli třetí s odstupem víc než čtyř sekund za vítěznou běloruskou posádkou.

„V blocích jsme sebou při startovním povelu trochu kývli a Kuba si plácnul pádlem o hladinu, takže jsme hned na startu zabrali každý trochu jinak. Prvních sto metrů jsme se rovnali, tam nám to nejvíc ujelo. A odstup už byl bohužel takový, že s tím nešlo moc dělat. Ani se nám nejelo dobře. Psychika hraje roli, když má člověk v hlavě, že by měl být s ostatními vepředu, ale přitom od nich dostává dost velkou nálož,“ popisoval zadák posádky Daniel Havel. „Ale holt jsme si to nějak protrpěli. Semifinále máme celkem dobré, že by se nám postup mohl povést. Uvidíme, jak se s tím popereme.“

Druzí byli v rozjížďce na kilometru deblkanoisté Filip Dvořák a Tomáš Janda. Od vítězné a přímo postupující ruské posádky je dělilo 1,6 sekundy. „Rozjížďka byla relativně solidní, závod od závodu se zlepšujeme, prokázali jsme posun, bojovali jsme s předními loděmi,“ řekl Tomáš Janda.

Háček Filip Dvořák dodával: „Plánovali jsme, že pojedeme rozjížďku naplno, ale věděli jsme, že na přímý postup přeci jen asi stačit nebudeme. Ovšem odjeli jsme slušný závod. V pátečním semifinále se pro nás bude rozhodovat o úspěchu a neúspěchu. Obě semifinále jsou relativně vyrovnaná. Budeme se snažit rychle pádlovat a být mezi prvními třemi, nic jiného nám nezbývá.“

Deblkajak na dvoustovce je ve finále

MS K2 200Třetím místem v semifinále si zajistili postup do sobotního boje o medaile Filip Šváb a Ondřej Bišický na deblkajaku na dvoustovce. „Jelo se nám super, povedl se nám start, do poloviny závodu jsme měli super silový záběr, a to i v protivětru, který nám moc nevyhovuje. Závod jsme dojeli se ctí, netuhli jsme, nezpomalovali jsme a nikdo nás nedojížděl,“ líčil háček Filip Šváb.

Jeho mladší parťák Ondřej Bišický dodával: „Když jsme šli do semifinále, věděli jsme, že jsme na hraně postupu a že když se jízda povede podobně jako rozjížďka, mohlo by to tam padnout. Ale na dvoustovce jedete, nekoukáte, nevíte. Až trenéři nám v cíli řekli, že jsme ve finále. Tam budeme chtít zajet co nejlépe, každá předjetá loď bude úspěchem.“

Kanoistka Jana Ježová byla v rozjížďce na dvoustovce pátá, stejně jako kajakářka Anna Kožíšková na kilometru. Totéž místo obsadila i čtyřkanoe Ivan Procházka, Antonín Hrabal, Daniel Kořínek a Jan Počta. Všechny posádky čeká semifinále, stejně jako kajakářku Sofii Kinclovou, která do něj na pětistovce postoupila časem ze sedmého místa v rozjížďce.

Kompletní výsledky najdete ZDE.

Česká televize bude vysílat přímé přenosy ze všech finálových bloků na ČT Sport, a to v pátek od 16:30, v sobotu a v neděli od 13:00.

Livestream běží na stránkách Mezinárodní kanoistické federace ICF.

MEJ & U23 Račice

 

RSS rychlost