Kanoe.cz

Loňští medailisté budou bojovat o další úspěchy na mistrovství světa rychlostních kanoistů v Montemoru

21082894 708099862712708 3837965102744037441 oČtyřiadvacet českých závodníků a závodnic bude bojovat o úspěchy na mistrovství světa v rychlostní kanoistice. V portugalském Montemoru se od 23. do 26. srpna představí všichni loňští medailisté ze šampionátu v Račicích včetně obhájců titulů na pětistovce, kanoisty Martina Fuksy a kajakáře Josefa Dostála. „Pomýšlet na medaile můžeme v šesti disciplínách, jako loni. Nicméně nedá se očekávat, že by se úplně zopakoval loňský výsledek. I kdyby se povedly čtyři medaile a z toho dvě v olympijských disciplínách, bylo by to super,“ řekl reprezentační trenér Pavel Hottmar. „Zároveň doufám, že by vedle stálých opor týmu mohl dobrým výsledkem zejména v olympijských disciplínách překvapit někdo další.“

V Montemoru bude český tým v konkurenci posádek ze 66 zemí navazovat na sportovně nejúspěšnější šampionát v historii samostatné České republiky. Loni v Račicích před vyprodanými tribunami získal kanoista Martin Fuksa zlato na pětistovce a stříbro na kilometru, kajakář Josef Dostál dobyl vedle zlata z pětistovky na dvojnásobné trati bronz. Třetí byli v deblkajaku na kilometru Jakub Špicar a Daniel Havel, kteří uspěli i ve čtyřkajaku na olympijské pětistovce společně s Radkem Šloufem a Janem Štěrbou.

„Loňský šampionát byl opravdu výjimečný po všech stránkách a navázat na něj výsledkově nebude snadné. Nicméně máme skvělou generaci závodníků, kterým vytvářejí zázemí výborní trenéři, jejich rezortní centra a zkušený realizační tým. Bylo by dobré udržet bilanci z minulých let. Z mistrovství světa a olympijských her vozí rychlostní kanoisté medaile pravidelně od roku 2010 a jakýkoliv letošní úspěch přinese větší klid k přípravě na kvalifikaci pro olympijské hry 2020,“ řekl Jan Boháč, předseda Českého svazu kanoistů.

Největším favoritem mezi kanoisty bude Martin Fuksa, v letošní sezoně neporažený na kilometru a pětistovce ve Světovém poháru i na mistrovství Evropy. Oproti minulosti se program šampionátu změnil, a tak ho nejprve čeká pětistovka, pak kilometr a nakonec deblkanoe s mladším bratrem Petrem. „Doufám, že jako každý rok budu bojovat o nejvyšší příčky. Medaili chci získat a věřím, že budu bojovat o zlato,“ řekl Martin Fuksa. „Program je trochu jiný a musím se tomu přizpůsobit. Radši jsem si vždycky odjel kilák a pak se těšil na pětistovku, ale pětistovka mě zase může nakopnout. Jede ji i Sebastian Brendel, takže na tom budeme stejně. A jsem rád, že debl je po singlových disciplínách, v něm bych chtěl s bráchou mezi devět nejlepších na světě, tedy do finále.“

Montemor je jeho oblíbeným závodištěm, ačkoli zde často závody ovlivňuje vítr. „Nikdy jsem tam neprohrál kilák ani pětistovku,“ vypočítává. „A většinu času tam fouká zprava, což je pro mě výhodnější.“

Tři disciplíny čekají také kajakáře Josefa Dostála. Na oblíbené pětistovce triumfoval loňský světový šampion letos ve Světovém poháru i na mistrovství Evropy. O medaili bude usilovat na kilometru a také ve čtyřkajaku na poloviční trati. Poslední tréninky absolvoval v Račicích, předtím se však připravoval společně s celou posádkou na těžké vodě v Kadani. „I když je záběr na čtyřkajaku dost jiný, paradoxně mi to pomohlo, nerozhazuju si záď tolik už ani na singlu a loď jede rychleji,“ řekl Josef Dostál.

Do čtyřkajaku usedl poprvé od olympiády v Riu v červnu po mistrovství Evropy. Tehdy se loňští bronzoví medailisté na deblkajaku Jakub Špicar a Daniel Havel rozhodli vzhledem k neúspěchu na evropském šampionátu soustředit pro mistrovství světa jen na závod deblů na kilometru. „Závěrečná příprava dopadla dobře a vypadá to, že forma roste. Nemusíme se bát, že bychom to na mistrovství světa nezvládli,“ řekl Daniel Havel.

Reprezentační trenér Pavel Hottmar tak složil čtyřkajak z dalších elitních závodníků – háčkem posádky je Jakub Zavřel, na druhém místě nechybí loňský medailista Radek Šlouf, třetí místo patří tradičně Josef Dostálovi a zadákem posádky je dvojnásobný olympijský medailista Jan Štěrba.

„V tréninku se čtyřkajaku dařilo dobře, kluci na medaili mají. Nicméně konkurence v této nové olympijské disciplíně je obrovská, kromě favorizovaných lodí Německa a Španělska může medaili získat mnoho dalších posádek,“ řekl Pavel Hottmar. „Důležité je, že všichni závodníci jsou zdraví.“

Montemor je však zároveň specifické závodiště, hodně často zde fouká z boku, což ovlivňuje regulérnost závodů. „Jak ukazují měření, rozdíl mezi první drahou krytou břehem a devátou, kde fouká více a dělají se vlny, může být při silnějším větru třeba až dvacet vteřin na kilometru. Takže někdy vítr rozhoduje o výsledcích. Když podmínky nebudou  regulérní, budeme se v semifinálových jízdách podle postupových klíčů snažit získávat dráhy na pravé straně kanálu,“ dodal reprezentační trenér.

Nominace českého týmu: Filip Šváb (K1 a K2 200 m), Ondřej Bišický (K2 200 m), Josef Dostál (K1 1000 a 500 m a K4 500 m), Jakub Zavřel, Radek Šlouf, Jan Štěrba (všichni K4 500 m), Lukáš Nepraš a Lukáš Trefil (oba K2 500 m), Jakub Špicar a Daniel Havel (K2 1000 m), Jakub Adam (K1 5000 m), Dan Drahokoupil (C1 200 m), Martin Fuksa (C1 1000 a 500 m a C2 500 m), Petr Fuksa (C2 500 m), Ivan Procházka, Antonín Hrabal, Daniel Kořínek a Jan Počta (všichni C4 500 m), Filip Dvořák (C2 1000 a C1 5000 m), Tomáš Janda (C2 1000 m), Sofie Kinclová (K1 500 m), Anna Kožíšková (K1 1000 a 5000 m), Jana Ježová (C1 200 a 5000 m a C2 500 m), Lenka Součková (C2 500 m).

Předběžný program šampionátu je ZDE. Výsledky můžete sledovat ZDE. Přímé přenosy bude vysílat ČT Sport.

MEJ & U23 Račice

 

RSS rychlost