Kanoe.cz

Rychlostní kanoisty čeká první Světový pohár v Szegedu. Do čtyřkajaku usedne evropský šampion Zavřel

Screenshot 2018 05 11 18.40.00Šestnáct českých závodníků a závodnic zahájí mezinárodní sezonu na Světovém poháru v Szegedu. Rychlostní kanoisté budou v Maďarsku závodit od 18. do 20. května. Kanoista Martin Fuksa, vítěz Světového poháru 2017, pojede na medailových tratích z loňského mistrovství světa, tedy na kilometru a pětistovce. V Szegedu se poprvé představí čtyřkajak s evropským šampionem na pětistovce Jakubem Zavřelem. Naopak kajakář Josef Dostál zahájí sezonu až o týden později v Duisburgu. Složení týmu pro oba Světové poháry i červnové mistrovství Evropy vzešlo z nominačních závodů v Račicích, i když se obsazení disciplín může měnit například vzhledem k časovému programu závodů.

„Jsem rád, že naši klíčoví závodníci jsou zdraví a bez omezení v tréninku a závodění. Těší mě, že se potvrdilo, že máme více kajakářů s vysokou výkonností a že se nadějně vyvíjí výkonnost deblkanoí mužů i žen. A to nemluvím o suverenitě našich es Pepy Dostála a Martina Fuksy,“ řekl reprezentační trenér Pavel Hottmar.

Fuksa i Dostál vyhráli na nominačních závody všechny individuální tratě, na nichž nastoupili. „Jakou formu mám, to se ale ukáže až na Světových pohárech a na mistrovství Evropy,“ řekl Martin Fuksa, který má v plánu oba Světové poháry.

V Szegedu a pak až na mistrovství Evropy v Bělehradě se na olympijské pětistovce představí čtyřkajak ve složení Jakub Špicar, Daniel Havel, Jakub Zavřel a Radek Šlouf. „Jakub Zavřel si o místo ve čtyřkajaku řekl svou výkonností opakovaně. Je potřeba dát mu prostor, aby do posádky zapadl. Do mistrovství Evropy, které se koná už začátkem června, vystřídá v lodi Jana Štěrbu, který dojel na nominačních závodech na singlkajaku na pětistovce sedmý,“ uvedl Pavel Hottmar. „Pro mistrovství světa je ve hře nejméně šest kajakářů schopných odvést na čtyřkajaku špičkový výkon. Nejsilnější možnou posádku budeme potřebovat především na mistrovství světa 2019 v Szegedu, kde půjde o těžkou kvalifikaci na olympijské hry v Tokiu. Mezinárodní konkurence v této nové olympijské disciplíně bude hodně přitvrzovat.“

Dlouholetý člen úspěšné posádky Jan Štěrba pojede na obou závodech Světového poháru individuální pětistovku. Čtyřkajak s Jakubem Zavřelem má za sebou zatím tři tréninky. „Na závody se těším hodně. Je docela jasné, že dostat se do čtyřkajaku byl můj cíl, stejně jako je to cíl pro většinu kajakářů u nás. Doufám, že posádce pomůžu k dalším dobrým výsledkům,“ řekl evropský šampion Zavřel.

Bronzoví medailisté z loňského mistrovství světa v Račicích Jakub Špicar a Daniel Havel budou v Szegedu závodit také na deblkajaku na kilometru. Mezi kajakáři se představí na dvoustovce Filip Šváb a Ondřej Bišický, který na téže trati pojede s Martinem Seidlem také deblkajak. Pětistovku pojedou Lukáš Nepraš s Lukášem Trefilem. Kanoistu Martina Fuksu doplní ve startovní listině pětistovky a kilometru Tomáš Janda, který je hlavně parťákem Filipa Dvořáka v deblkanoi. Vzhledem k Dvořákovým studijním povinnostem se však v posádce představí až na mistrovství Evropy.

Mezi ženami budou na kajaku startovat zkušená Anna Kožíšková a juniorská mistryně světa z kilometru Sofie Kinclová. Nejlepší českou kanoistku Janu Ježovou doplnila devatenáctiletá Martina Malíková.

„Světové poháry jsou víceméně testovací soutěže, i když s obrovskou konkurencí. Důležité pro nás bude letos dobře obsadit mistrovství Evropy, protože jde o kvalifikaci na Evropské hry 2019. Nominaci na srpnové mistrovství světa v Montemoru budu řešit hlavně na základě výsledků z evropského šampionátu,“ dodal Pavel Hottmar.

Nominace na Světový pohár v Szegedu, muži: Filip Šváb (K1 200 m), Ondřej Bišický (K1 a K2 200 m), Martin Seidl (K2 200 m), Jan Štěrba (K1 500 m), Lukáš Nepraš, Lukáš Trefil (oba K2 500 m), Jakub Špicar, Daniel Havel (oba K4 500 m a K2 1000 m), Jakub Zavřel, Radek Šlouf (K4 500 m), Martin Fuksa, Tomáš Janda (oba C1 1000 a 500 m), ženy: Anna Kožíšková (K1 500, 1000 a 5000 m), Sofie Kinclová (K1 500 a 1000 m), Jana Ježová (C1 200 a 5000 m), Martina Malíková (C1 200 a 500 m).

Více informací o Světovém poháru v Szegedu najdete ZDE.

Krumlovský maraton

KVM 2018

ME Bělehrad

belgrade2018 logo 1357.jpg

Olympijské naděje

ME juniorů a U23 2017 - Sprint

ME Sprint - Plovdiv 2017

ME Marathon 2017

Mistrovství Evropy juniorů a U23 - sprint

SP Belehrad

logo Belehrad

 

SP SZEGED

logo szeged2017

 

SP Montemor-o Velho

thumb logo sprint SP1

 

Olympijské naděje - Szeged

Mistrovství Evropy juniorů a U23 - sprint

 
nabreziMM
Český svaz kanoistů se stal podepsáním partnerské smlouvy s Městem Kadaň v roce 2008 partnerem projektu Nábřeží Maxipsa Fíka v Kadani (CZ, 1.09/1.2.00/09.00052).

RSS rychlost