Kanoe.cz

V protivětru uspěli favorité, vyhráli i šampioni Dostál s Fuksou

nz dostalSilný protivítr pořádně potrápil rychlostní kanoisty při prvním dnu nominačních závodů v Račicích. Přesto však v soubojích o místa pro letošní Světové poháry a evropský šampionát uspěli favorité. Souboj kajakářů na pětistovce ovládl světový šampion Josef Dostál, na kilometru kanoistů tradičně vyhrál Martin Fuksa, jasné vítězství na téže trati předvedl deblkajak Jakub Špicar a Daniel Havel. Na individuálních pětistovkách zvítězily kajakářka Anna Kožíšková i kanoistka Jana Ježová.

Kajakář Josef Dostál se do přípravy dostával pozvolněji kvůli podzimnímu zranění ruky a také potížím s virózami. „Promarodil jsem i půlku soustředění v Livignu. I do Ameriky jsem odjížděl s nějakou virózou. Naštěstí jsem tam zdravotně vydržel. Natrénovali jsme, co jsme potřebovali. S parťákem Pavlem Davídkem jsme si mysleli, že už nejde přidávat v tréninku, ale trenér nás vyvedl z omylu,“ líčil zlatý a bronzový medailista z loňského mistrovství světa v Račicích. S nominačním závodem na pětistovce nebyl spokojený ve všech ohledech. „Závod jsem nezvládl takticky, začal jsem pomalu,“ líčil.

V nabité konkurenci byl druhý Daniel Havel a třetí Jakub Zavřel. „Jsem spokojený s výkonem, jaký jsem podal, ale bohužel jsem trochu bojoval s větrem. Myslím si, že mám na začátku sezony nejlepší formu, co jsem kdy měl, a mrzí mě, že ji první závody kvůli podmínkám neukázaly. Proto  mě ten závod tolik mrzel,“ popisoval Daniel Havel.

NZ K1 500 zenyNa stejné trati vyhrála mezi kajakářkami Anna Kožíšková před Sofií Kinclovou a Eliškou Betlachovou. „Letos jsme jely poprvé s kategorií juniorek. Těsně před startem jsem byla trochu nervózní, ale věřila jsem si, že zase obstojím a zvládnu to. Byl to pro mě spíš souboj s větrem. Foukal dost silný vítr s poryvy a navíc se mi nepovedl start, zůstala jsem tam viset. Ale zvládla jsem to,“ líčila Kožíšková.

Sofie Kinclová věřila v medaili a dobré umístění. „Anču bych asi nepředjela, ale doufala jsem, že to dopadne co nejlépe a s druhým místem jsem spokojená.“

Suverenitu mezi kanoistkami potvrdila na pětistovce Jana Ježová. „Ale kvůli povětrnostním podmínkám to byl těžký závod, foukalo celou dobu proti. Po dvoustovce jsem si říkala, že musím dávat pozor, protože závod bude delší, ale i tak jsem v závěru cítila, že mi docházejí síly.“

Na druhém místě za ní do cíle dojížděla Denisa Řáhová, jenže z lodi vypadla ještě dřív, než projela cílem. „Je to smůla, ale to se ve sportu stává. Už jsem nemohla a najednou jsem tam spadla. Jelo se mi dobře, takže mě to trochu mrzí, ale co se dá dělat,“ říkala plzeňská kanoistka.

Mezi kanoisty na kilometru zvítězil s neobvykle malým rozdílem vicemistr světa na této trati Martin Fuksa. „Letos jsem jel trochu jinak, protože jsem nechtěl ostatní kluky vozit na vlně. Takže jsem jel s taktikou, že chci vyhrát, ale nemusím o tolik. Bylo to tedy těsné vítězství, ale kontrolované. Tím nechci nijak snižovat výkonnost mých soupeřů. Každopádně já se soustředím na sebe a letos to muselo být takhle, aby ostatní mohli ukázat, co v nich je. Mrzí mě trochu ten protivítr, bylo to dlouhé, ale všichni měli stejné podmínky. Jakou formu mám, to se ukáže až za pár týdnů na Světových pohárech nebo na mistrovství Evropy,“ řekl Fuksa.

nz fuksa dostalDruhý skončil Filip Dvořák a třetí byl Tomáš Janda. „Asi to byl vzhledem k podmínkám jeden z nejdelších jarních kilometrů a všichni zvolili taktiku, která tomu odpovídala. Vyčkávací. I Martin Fuksa, který to normálně rozjíždí hodně rychle, začal tentokrát hodně s rezervou. Jelo se až posledních dvě stě metrů, protože nikdo pořádně nevěděl, co si může v tomhle protivětru dovolit,“ dodal Dvořák.

Společně s Jandou pak zvítězili v závodě deblkanoí na pětistovce. Stále ještě ladí souhru na lodi, kde si zvykají na opačné pozice v lodi. Sehrávají se kvůli tomu i mimo vodu. „Třeba v Americe jsme chodili týmově na pizzu,“ říkal Janda. A Dvořák dodal: „Vždycky jsme si tam dali pivo po sobotním dvacetikiláku. Tohle jsou důležité momenty, kdy si člověk musí umět udělat i psychickou pohodu.“

Při dvou jarních soustředěních v Newport Beach i v italské Sabaudii se už vedle individuálního nabírání vytrvalosti sjížděli i na deblu. „A hodně nám pomáhají jakékoli tréninky s kajakáři. Já osobně jsem se letos na deblu necítil tak dobře, ale první tréninky s kajakáři nám ukázali, že to tak špatné není. Některé se nám povedly velmi dobře a tím jsme načerpali sebevědomí, které je důležité,“ popsal Dvořák.

Vyladěnou souhru na deblkajaku na olympijském kilometru ukázali Jakub Špicar a Daniel Havel, jasní vítězové této kategorie. „Byla to povinná jízda, kterou jsme museli splnit, abychom mohli tuhle sezonu závodit na Světových pohárech a mistrovství Evropy a snad i na mistrovství světa. I když nám moc nesedí tyhle podmínky, jízda to byla dobrá a klidná,“ řekl Havel. Špicar dodal: „V tomhle období se letos cítíme lépe než loni.“

Kompletní výsledky najdete ZDE.

Krumlovský maraton

KVM 2018

ME Bělehrad

belgrade2018 logo 1357.jpg

Olympijské naděje

ME juniorů a U23 2017 - Sprint

ME Sprint - Plovdiv 2017

ME Marathon 2017

Mistrovství Evropy juniorů a U23 - sprint

SP Belehrad

logo Belehrad

 

SP SZEGED

logo szeged2017

 

SP Montemor-o Velho

thumb logo sprint SP1

 

Olympijské naděje - Szeged

Mistrovství Evropy juniorů a U23 - sprint

 
nabreziMM
Český svaz kanoistů se stal podepsáním partnerské smlouvy s Městem Kadaň v roce 2008 partnerem projektu Nábřeží Maxipsa Fíka v Kadani (CZ, 1.09/1.2.00/09.00052).

RSS rychlost