Kanoe.cz

Rychlostní kanoisté budou o poslední místa pro olympijské hry v Tokiu závodit v Česku

21083079 1374086862708945 4042795640732660428 oDodatečná kvalifikace rychlostních kanoistů pro letní olympijské hry v Tokiu proběhne v květnu 2020 v Česku. Společně s navazujícími závody Světového poháru ji bude hostit Labe aréna Račice. Závodníci, kterým se nepodaří získat místa pro Tokio 2020 o rok dříve na mistrovství světa v Szegedu, tak budou mít šanci o ně zabojovat před domácím publikem.

„Je to velmi prestižní záležitost a ocenění a uznání naší práce, protože v Račicích dlouhodobě organizujeme kanoistické akce na velmi vysoké úrovni. Labe aréna Račice navíc nabízí velmi regulérní závodiště, ceněné v zahraničí. Věřím, že v rámci mezinárodních akcí, konaných a podporovaných v roce 2020 v České republice, bude závod zařazen do nejprestižnější skupiny,“ řekl Jan Boháč, předseda Českého svazu kanoistů.

Vedle řady závodů Světového poháru se v Račicích konalo v roce 2015 mistrovství Evropy. Loni pak organizačně velmi podařený světový šampionát ozdobily zaplněné tribuny a šest českých medailí. Příští rok v létě zde proběhne mistrovství Evropy juniorů a závodníků do 23 let.

Další významnou akci, jedinou evropskou olympijskou kvalifikaci v roce 2020, přidělila Českému svazu kanoistů Mezinárodní kanoistická federace ICF (164 členských států) na svém zasedání v Tokiu. „Její vedení ocenilo kvalitu kandidatury a asi i spolehlivost našeho svazu. Chtěl bych poděkovat všem, kdo se na tomto úspěchu podíleli. Zejména organizačnímu výboru posledních akcí v Račicích, který díky vydařenému evropskému i světovému šampionátu vytvořil předpoklad pro přidělení této olympijské dokvalifikace. Pro většinu evropských závodníků to bude vrcholná akce roku, protože na hry se kvůli přísným účastnickým kvótám pro kanoistiku kvalifikuje pouze malá část z těch, kdo o to usilují,“ uvedl Jan Boháč.

Na olympijské hry může z jednotlivých zemí postoupit nejvýš jedna loď v každé disciplíně rychlostní kanoistiky. Hlavním kvalifikačním závodem pro hry je mistrovství světa v předchozím roce. O zbylá místa se pak jede zhruba čtvrt roku před začátkem olympijských her.

14525022 558396341016395 8227196051579370927 oNaposledy v Riu získal stříbrnou medaili kajakář Josef Dostál, který vybojoval i bronz ve čtyřkajaku společně s Danielem Havlem, Lukášem Trefilem a Janem Štěrbou. Ve finále byli také kanoista Martin Fuksa a deblkanoisté Jaroslav Radoň a Filip Dvořák (Radoň s Dvořákem si účast vybojovali práce v olympijské dokvalifikaci), reprezentoval také kajakář Filip Šváb. Pro Tokio 2020 se program disciplín změnil, poprvé budou na olympijských hrách závodit kanoistky, ale například mužské čtyřkajaky pojedou místo na kilometru na poloviční trati a singlkanoisté budou mít pouze závod na kilometru.

„Ve spolupráci s rezortními centry i Českým olympijským výborem se snažíme pro závodníky zajistit ty nejlepší podmínky, abychom i v Tokiu měli co největší tým. Věřím, že i domácí dokvalifikace tomu pomůže a že závodníky přijde podpořit co nejvíc fanoušků,“ řekl Jan Boháč. „Pro organizátory v Račicích to navíc bude skvělý test před veslařským mistrovstvím světa v 2022, jelikož dokvalifikace ve spojení se Světovým pohárem je nejdelším kanoistickým závodem, jaký jsme kdy pořádali.“

 
nabreziMM
Český svaz kanoistů se stal podepsáním partnerské smlouvy s Městem Kadaň v roce 2008 partnerem projektu Nábřeží Maxipsa Fíka v Kadani (CZ, 1.09/1.2.00/09.00052).

RSS rychlost