Kanoe.cz

Legenda odešla. Zemřel Bedřich Dvořák

pedroŽil a odešel u vody a zůstane u ní na věky. Přestože Bedřich Dvořák, trenér mnoha generací, zemřel ve středu 14. března, pro rychlostní kanoisty navždy zůstane legendou a jednou z největších osobností.

S kanoistikou začal ve 40. letech v SK Smíchov, jeho srdečním klubem se však stal KVS Praha, ze kterého nikdy neodešel. V roce 1952 byl jako závodník sedmý na olympijských hrách v Helsinkách na deblkanoi na 10 000 metrů. Už o dva roky později začal v KVS trénovat mládež.

Stal se trenérskou legendou a jednou z největších postav rychlostní kanoistiky. Během desítek let naučil pádlovat stovky kanoistů. Slavil úspěchy se synem Liborem, s Jiřím Vrdlovcem, klubem prošli i závodníci současné generace – vnuk Filip Dvořák nebo olympijští medailisté, kajakáři Josef Dostál a Jan Štěrba.

Trénovat přestal „Pedro“ v roce 2008, ale i nadále se však věnoval rozvoji KVS Praha. Unie profesionálních trenérů jej zařadila do Síně slávy. „Jsem rád, že se před časem našla partička lidí, kteří si uvědomují, že trenéři by měli být oceňovaní taky. U malých sportů se prakticky neví, kdo koho trénuje. Je to seznámení s tím, že trenéři jsou součástí výkonů, které závodníci předvádějí.“

Český klub fair play jej loni ocenil Diplomem za celoživotní postoj. „Co pro mě znamená fair play? Normalitu. V našem sportu podfuky moc neexistují,“ řekl tehdy Dvořák. A vzpomínal na své svěřence: „Všem jsem věnoval hodně času, nenudil jsem se. Ale parta kolem mého syna Libora byla nejpilnější. I když mrzlo, přesvědčovali mě, že musejí na vodu. Zakazoval jsem jim to, a tak zahřívali teploměr,“ vzpomínal při ocenění Dvořák.

Trenérskou legendu si můžete připomenout V TELEVIZNÍM MEDAILONKU nebo v kapitole z knihy Pan trenér. Děkujeme autorům za svolení s uveřejněním.

Vzpomínkové setkání se uskuteční ve středu 21. března od 17.00 v loděnici KVS Praha, Modřanská 53/1151, Praha 4. Upřímnou soustrast rodině i všem nejbližším a přátelům.

 

nabreziMM
Český svaz kanoistů se stal podepsáním partnerské smlouvy s Městem Kadaň v roce 2008 partnerem projektu Nábřeží Maxipsa Fíka v Kadani (CZ, 1.09/1.2.00/09.00052).

RSS rychlost