Kanoe.cz

Deblkanoisty na soustředění motivovali soupeři, v minigolfu je překvapil trenér

Kraťasy na soustředění v Portugalsku ani nevytáhli ze zavazadel, přesto deblkanoisté Jaroslav Radoň a Filip Dvořák odtrénovali na vodě, co bylo třeba. A navíc si dvojnásobní bronzoví medailisté z mistrovství světa nemuseli po návratu domů zvykat na velký teplotní skok. „V Portugalsku byla po ránu velká mlha a teplota okolo dvou stupňů, takže takový rozdíl to není," popisoval Jaroslav Radoň.


Přípravu v Albufeira de Barragem da Aguieira v perfektně vybaveném areálu jim jen trochu počechral silný vítr, který si s nimi pohrával při jednom z pěti třídenních tréninkových cyklů. „Byly takové vlny, že nám teklo do lodě a nedalo se trénovat tak kvalitně jako obvykle, ale žádný úplný extrém, který bychom nezažili třeba při závodech, to nebyl," dodával Radoň, který si pochvaloval i novou singlkanoii od výrobce lodí Nelo. „Lodě se extrémně nemění, ale je to dobré rozhodnutí a dobrá změna. Jezdilo se nám na nich velmi dobře."
Na soustředění, kam vyrazili s Martinem Egermaierem a s trenérem Liborem Dvořákem, se potkali s obrovskou ruskou výpravou. „Kromě dvou jejich nejlepších tam byla kompletní reprezentace. Ukázalo se, že oni mají naprosto neomezené prostředky na přípravu. Tráví tam snad čtyři měsíce, což mi přijde trochu moc. Myslím, že ponorková nemoc by sehrála roli," řekl Radoň. Přítomnost ruských závodníků deblkanoisty v přípravě popoháněla. „Tedy je fakt, že žádné velké zvyšování motivace nepotřebujeme, ale když se potkáte se soupeři, v tréninku to určitě pomůže."
I když s posádkami z Ruska a postsovětských zemí obecně mají Radoň s Dvořákem klidné vztahy, společnému posezení při týdnech v cizině brání i jazyková bariéra. „Když jsou to vyloženě naši soupeři z C2, podáme jim ruku. Několik jich umí anglicky, pár slov prohodíme."
Při partičkách minigolfu o volných dnech tak v Portugalsku čeští kanoisté soupeřili jen mezi sebou, aby si zpříjemnili čas v uzavřeném areálu. Svoje umění prokázal i trenér Libor Dvořák. „Shodou okolností jsme tam měli jamku, kterou jsme vůbec nebyli schopní zdolat, a když se Libor vydával na běh, dal ji na první pokus," dodal Radoň.
Jednou by si rád zkusil i klasický golf, za kterým se do Portugalska cestuje. „Rezort, kde jsme byli, tomu odpovídal. Ubytování bylo na špičkové úrovni, měli jsme apartmán, který měl skoro osmdesát metrů čtverečních, bylo to příjemné prostředí na soustředění. Udělali jsme dobře, že jsme jeli do Portugalska a ne například do Kalifornie, kde je třeba tepleji, ale návrat a přechod na devítihodinový časový posun jsou tak extrémní, že na takhle krátkou dobu by to nemělo význam."
Společně s dalšími reprezentanty z Dukly vyrazili úspěšní deblkanoisté v posledním předvánočním týdnu na běžky do Harrachova. „Teď je soustředění zaměřené čistě na vytrvalost. Hlavní běžkařské soustředění proběhne v lednu, kdy jedeme na dva týdny do Livigna. To je hodně důležité hlavně kvůli tomu, že budeme ve vyšší nadmořské výšce."
Zimní měsíce by měli Radoňovi s Dvořákem, s nimiž si můžete přečíst rozhovor v aktuálním čísle časopisu Nový prostor, pomoct k nabrání větší síly, jež by je zase o něco víc měla přiblížit vrcholu. Silové přípravě i technice pádlování se věnovali už i v Portugalsku. „Na technice pracujeme dlouhodobě. Zrovna v ní dost vynikáme, to je naše hlavní zbraň. Ale hlavní zaměření na silovou složku by mělo přijít během suché zimní přípravy, která je sice nudná, ale jak trenér, tak my ji považujeme za rozhodující dva měsíce."

Text Barbora Žehanová, foto Libor Dvořák

C2 v plavkach

Aktuální číslo časopisu Nový prostor, kde najdete rozhovor s Jardou a Filipem, dvojnásobnými bronzovými medailisty z MS 2013

casak

 

RSS rychlost