Kanoe.cz

Po polovině nominace se vykrystalizovali favorité pro OH

Víkend ve veltruském kanoistickém areálu byl zasvěcen úvodním českým pohárům ve slalomu na divoké vodě. V obou závodech se představili ve skvělé formě hlavní favorité. Naprosto profesionálními výkony se prezentovala hlavně Štěpánka Hilgertová na kajaku a Stanislav Ježek mezi singlkánoisty.  
Oba jmenovaní nedali soupeřům šanci a odkázali je „jen“ na souboj o druhé místo. Kajakářkám v neděli nepomohly ani Štěpánčiny tři ťuky, kterými zatížila svoje konto. Parádní krok ke konečné nominaci na OH udělali i deblíři Jaroslav Volf s Ondřejem Štěpánkem a kajakář Vavřinec Hradílek, kteří rovněž oba starty proměnili ve vítězství. Tradiční oddílový souboj mezi USK Praha a Duklou je tedy v polovině nominace padesát na padesát. Ježek a  Hradílek (USK) i Hilgertová s Volfíkama (Dukla) mají před závěrečnými závody v pražské Tróji před všemi pronásledovateli opravdu solidní náskok. Štěpánka Hilgertová navíc k osmnácti nominačním bodům z Veltrus může počítat i s bonusovým bodíkem za bronz na loňském Mistrovství světa v Brazílii.
 
            Tradičně nejvyrovnanější bývají klání kajakářů a ani ve Veltrusech tomu nebylo jinak. Obě vítězství si sice připsal Vávra Hradílek, ale jeho cesta za triumfem rozhodně nebyla tak „jednoduchá“ jako pro ostatní vítěze. V sobotu se Hradílek propletl brankami v nejrychlejším čase a ani dotek na osmnáctce ho o nejvyšší příčku nepřipravil. V neděli však hned tři borci zajeli rychleji. Ivan Pišvejc, Luboš Hilgert i Ondřej Raab posbírali několik trestných vteřin a tím ztratili šanci na zlato. Raab kromě nedělních šťouchů navíc v sobotním finále inkasoval na protivodné bráně padesát trestných sekund a jeho pozice je před příštím týdnem i přes velmi rychlé časy hodně nahnutá. Slibně rozjetou nominaci mají v sobotu stříbrný Lukáš Kubričan a bronzový Ivan Pišvejc, kteří si o den později pořadí prohodili.
 
            Přehledná situace je po víkendu v deblkánoích, kde se výsledky mezi sobotou a nedělí téměř nezměnily. Za vítěznými „Volfíky“ skončila vždy dvojice Marek Jiras – Tomáš Máder a bronzová posádka Ladislav Vlček – Martin Hammer.  Čtvrtý v obou případech dojel Václav Hradílek se Štěpánem Sehnalem a reprezentanti Jaroslav Pospíšil – David Mrůzek skončili shodně šestí a nominace se jim vzdáluje. V ženském kajaku zřejmě půjde o to, jestli reprezentační trikoty udrží garda zkušených závodnic, nebo zda se prosadí mladší ročníky. Rozhodující výhodu v konečném účtování by mohlo sehrát umístění na stříbrném místě, což se jednou povedlo Marii Řihoškové a v druhém případě Ireně Pavelkové. Ve hře o květnové Mistrovství Evropy je však stále jmen dost a dost. Kromě zmiňovaných i Kateřina Hošková, Marcela Sadilová nebo o generaci mladší juniorka Kateřina Kudějová. V poslední kategorii – singlkánoi mužů – se o zbývajících postupujících zřejmě rozhodne mezi Janem Maškem, Tomášem Indruchem, Vítězslavem Gebasem a Petrem Karáskem. O vyrovnanosti těchto borců mluví nejjasněji sobotní závod, kdy rozdíl mezi čtyřmi soupeři činil necelou sekundu a půl. Definitivní rozluštění nominační tajenky se dozvíme příští týden v pražské Tróji.
 
výsledky sobotního 1. ČP a nominačního závodu ve slalomu
výsledky nedělního 2. ČP a nominačního závodu ve slalomu

Mistrovství světa R4 - rafting

Mistrovství Evropy - rafting

Logo ERC 2015 BiH 300x225

 

Facebook IRF

 

Facebook SVoČR - Rafting