Kanoe.cz

Mistrovství Evropy v extrémním kayakingu

Už pátý ročník Devil‘s Extreme Race, otevřeného mistrovství Evropy v extrémním kayakingu, se o víkendu konal pod Lipenskou přehradou, na části Vltavy nazvané Čertovy proudy. Závodů se zúčastnila téměř stovka závodníků, ve své historii přivítal závod nejvíce cizinců. Závodů se zúčastnil například loňský mistr světa Sam Sutton (Nový Zéland), Daniel Klotzner (Itálie) nebo Mike Dawson (Nový Zéland).

Devil's Extreme Race startoval v Loučovicích z velké rampy, vyhlášeno bylo několik různých závodů. Většina se jich jela na Loučovické kaskádě, finále a závod týmů přes ty nejobtížnější peřeje Čertových proudů.

 

V hlavním závodě, který se jel v sobotu a který byl vyhlášen jako otevřené mistrovství Evropy v extrémním kayakingu, zvítězil Novozélanďan Mike Dawson, druhý skončil Viktor Legát, pro bronz si dojel Ital Daniel Klotzner. "Jelo se mi super. Znám už tuhle trať dobře, jezdím sem třetím rokem. Konkurence ale sstoupá s každým rokem."popsal dojmy po závodě Dawson. Do hlavního závodu se postupovalo kvalifikací v podobě extrémního slalomu (doteky kamenů rukou), nasledným sprintem na 4 minuty a hlavní závod trval nejrychlejším závodníkům okolo 14ti minut.  

Mezi ženami kralovala Anna Hübner, pro stříbro si dojela Luise Jull a třetí skončila zástupkyně ČR, Kateřina Migdauová. V sobotu se jely v extrémním slalomu a sprintu, v neděli se pokračovalo závodem tříčlenných týmů a kayak-crossu, do něhož se závodníci kvalifikovali výsledkem ve sprintu. Při kayak-crossu jsou soutěžící rozlosování do čtveřic, startují najednou a dva nejrychlejší postupují do dalšího kola.

 
 
Výsledky Mistrovství Evropy v extrémním kayakingu:
K1 muži:
1. Mike Dawson (Nový Zéland)
2. Viktor Lagát (ČR)
3. Daniel Klotzner (Itálie)
 
K1 ženy:
1. Anna Hübner (Německo)
2. Louise Jull (Nový Zéland)
3. Kateřina Migdauová (ČR)
 
K1 junioři:
1. Jan Havelka (ČR)
2. Jakub Vondrášek (ČR)
3. Martin Hlaváček (ČR)
 
C1:
1. Artur Beier (ČR)
 
 

Úsek Vltavy nazávaný Čertovy proudy se nachází mezi Loučovicemi a Vyšším Brodem, patří k vodácky nejnáročnějším přírodním úsekům v České republice. Úsek je za běžného průtoku kolem 2 m³/s brán jako nesjízdný, je třeba průtok výrazně vyšší, zhruba 20 až 30 m³/s. Právě z tohoto důvodu je závod Devil‘s Extreme Race tak oblíbený, lipenská přehrada se totiž „pouští“ jen jedenkrát ročně a jedná se tedy o mimořádnou příležitost si tento vodácky zajímavý úsek sjet.

 

Za vyššího stavu se jezdí celá trasa Vltavy od lipenské hráze až po Vyšší Brod (a případně i dále po Vltavě). Uskutečnilo se zde i mistrovství světa v raftingu v roce 2004, letos se tu ve stejnou dobu jako Mistrovství republiky v extrémním kayakingu pojede také mistrovství ČR ve slalomu.

 
Další informace naleznete na stránkách www.devilsextremerace.com.
  

 Jakub Němec

Tel: 723 861 328
Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.l.com
 
Miroslav Kodada
Tel: 603 258 831
Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
 

Facebook CNAWR