Kanoe.cz

Honza Lasko vyhrál Teva Games v Americe

Letos se konal jubilejní desátý ročník Teva Mountain Games v Coloradu. Tato akce se konná tradičně v lyžařském středisku Vail a je to největší outdoor akce v Americe. Najdete zde osm sportů v 23 disciplínách, jako extrémní kajaking, biking, bouldering , SUP, běh a další. Na pět dní se městečku Vail zdojnásobí počet obyvatel a atmosféra je tu po celou akci opravdu úžasná.

Honza Lásko z Čech vyhrál Steep creek championship na řece Homestake Jedná se o jeden z nejprestižnější závodů v extrémním sjezdu na světě vůbec. Jeden z hlavních závodů Teva Mountain games Honza vyhrál poprvé a jako první Evropan. Největším překvapením bylo, že po sečtení obou jízd na divoké a strmé řece Homestake měl Honza Lásko a Mike Dawson z Nového Zélandu stejný čas na setinu a poprvé v historii Teva games se dva závodníci dělili o první místo. Místní média našli podobnou schodu z 12 let starého MS ve sjezdovém lyžováni, které se konalo také ve Vailu, kdy běhěm Super G měli na setinu stejný čas Rakušan Hermann Maier a Nor Lasse Kjus a také si rozdělili titul.

Celý závod se odehrává několik mil za malebným městečkem Vail, řeka Homestake teče v nadmořské výšce 3000 m.n.m. a závodní trať má spád 150 metrů na kilometr, to vše v obtížnosti ww5 dává odpověd proč tento závod je tak vyhlašený u extrémních kajakářů z celého světa. Pro mnohé závodníky už jen nadmořská výška je dost velkým oříškem, aby vystačil s dechem až do posledních metrů, které jsou na řece Homestake ty nejobtížnější.

   

Honza Lásko uspěl v Americe až na potřetí. Předchozí dva roky vždy skončil těsně za stupněmi vítězů, ale letošní rok přál jak sněhu (díky tomu I velkému množství vody v řece) tak i Honzovi. Dalším výrazným úspěchem bylo krásné třetí místo Jakuba Němce z Čech, který již v Coloradu žije. Letošní jubilejní ročník byl pro Českou republiku opravdu uspěšný, dva zástupci a oba na stupních vítězů.

 

 

Facebook CNAWR