• 1
  • 2
  • 3

Svátek divoké vody pod Špindlem 2005

Pouze dvakrát za rok se slalomáři a sjezdaři sejdou společně na domácích závodech. Jednou z těchto příležitostí jsou květnové závody na Labi. Jejich uskutečnění je možné jen díky zvýšení průtoku na 22m3 (proti obvyklému množství 2m3). Jelikož voda pod Labskou přehradou je vzácností, využívají ji kanoisté na 100%.

 
Slalomáři na divoké vodě zde zahájí Český pohár pro rok 2005 a sjezdaři se na trati juniorského Mistrovství světa 1996 porvou o tituly mistrů ČR v klasickém sjezdu a své závody tu mají i raftaři.
Od čtvrtka se řeka Labe mezi Špindlerovým Mlýnem a Vrchlabím stane cílem české špičky v kanoistice na divoké vodě. O víkendu se v lokalitě zvané Studené koleno (nebo také Labská soutěska) konají první dva České poháry ve slalomu na divoké vodě. Ačkoliv se nejedná o nominaci na mistrovství světa seniorů, diváci se mohou těšit na kompletní reprezentaci včetně Štěpánky Hilgertové, Volfa se Štěpánkem nebo třeba Ireny Pavelkové a Tomáše Indrucha. Křestem projde i nové pravidlo o kratších lodích. Na rozdíl od Štěpánky Hilgertové, která má zcela nový typ, dvojice Volf – Štěpánek sází na osvědčený model z Atén. „Nechtěli jsme nic složitého řešit s novým modelem a nechali jsme si zkrátit naši loňskou loď. Vpředu se ubralo 15 a vzadu 20 centimetrů. Pár tréninků to trvalo než se člověk s „novou“ loďkou sžil, ale teď už si moc nedovedu představit, že bychom se vrátili k té původní, dlouhé verzi. Musím říct, že se nám teď jezdí dobře, ale uvidí se až na výsledcích. Špindl je pro nás letošní první závod a zatím nevíme co konkurence, která má vesměs nové typy“ řekl „háček“ Jaroslav Volf.
Sjezdaři v sobotu změří síly ve sprintovém závodě na úseku v okolí Michlova Mlýnu. V neděli odpoledne si „půjčí“ nejatraktivnější část Labe – slalomovou trať -  a budou bojovat o tituly mistrů republiky v klasickém sjezdu. Před odjezdem na Světové poháry se před domácím publikem představí i Michala Strnadová. Ta minulý víkend soutěžila v Račicích na rychlostním kajaku a zvítězila jak na trati 500, tak i 1000 metrů. „Při přechodu na rychlost mám vždycky trochu problémy s technikou, ale tentokrát jsem byla v Račicích opravdu spokojená. Mojí prioritou však letos je sjezd. V neděli jedeme rovnou ze Špindlu do Anglie na Světové poháry a tak se k rychlostní kanoistice vrátím zase až v červnu“ svěřila se Michala Strnadová.
Každoročně je vypouštění vody z údolní nádrže Labská náročné na pořadatelskou službu. Závody se konají v území Krkonošského národního parku a nároky na ochranu přírody jsou tedy vysoké. V letošním roce navíc díky usnesení Vlády ČR z 9.3.2005 musí pořadatelé zajistit přenášení žabích plůdků.  „V důsledku poklesu hladiny v přehradní nádrži by mohlo dojít k tomu, že vajíčka žab zůstanou na suchu. Organizátoři, proto budou muset průběžně přemisťovat vajíčka, tak aby nedošlo k jejich poškození“ uvedl vedoucí terénní a správní služby KRNAP Ing. Gebas.
Důležitá bodou víkendová klání i pro juniory. V obou disciplínách se závody započítávají do nominace na Mistrovství světa (sjezd) a Evropy (slalom i sjezd). Vzhledem k obtížnosti vodního terénu půjde o klíčové závody.
 
 
Slalom:
Start kvalifikací je v obou dnech v 10.30 hod. Finálové jízdy nasledují po dojetí kvalifikací.
Sjezd:
Sobotní sprint startuje v 10.00 hod. (1. jízda) respektive 11.30 hod.(jízda druhá)
V neděli je start plánovaný na 13.45 hod. (přesný začátek záleží na průběhu závodů ve slalomu). 
 
 

Partneři vodního slalomu

Skupina ČEZUniqaAutoTreidLitovelGalasportVGDHikoAirMarinePLANTinspektaAlpinePRO

 

Příprava Juniorské reprezentace probíhá za Podpory

NadaceCEZ

 

Fyzioterapii ReprezentaČníhO družstVA "A" zajišťuje

Monada - klinika komplexni rehabilitace

 

Facebook ICF

Kanoe.cz

Český vodácký server


Český svaz kanoistů, z.s.
Zátopkova 100/2
+420.242429245
info@kanoe.cz
Po-Pá: 9.00 - 16.00