• 1
  • 2
  • 3

Statistika z divoké vody

V tomto článku na pokračování se pokusíme čtenářům přiblížit zajímavá čísla ze závodů ve vodním slalomu a sjezdu divoké vodě.
Podíváme také na to, jak si lze díky některým technologiím rychle prohlédnout jen určité momenty ze závodních jízd vodních slalomářů.

 

 

Statistická data ze závodů

Něco málo o zpracování dat

Díky počítačovému zpracování výsledků na Slalom-World.com, je možné výsledky z různých závodů přiřazovat ke konkrétnímu závodnickému profilu.

Slalom World při zpracování výsledků schválených počtářkou v naprosté většině případů přiřazuje výsledek k závodníkovi podle identifikátoru RGC (registrační číslo). Tento údaj však není jednoznačný, mění se v čase např. při přestupech závodníků mezi oddíly, při vyřazení závodníka dostane „uvolněné“ RGC nově příchozí závodník a podobně. Je to jako kdybyste si změnili rodné číslo při změně bydliště. Asi byste tím úřadům nadělali dost problémů. Situaci komplikují ještě zahraniční účastníci našich závodů. Ti RGC nepoužívají a systém při načítání výsledků páruje závodníka s výsledkem podle jména a případně se vazba mezi závodníkem a výsledkem ještě ručně upravuje. Jakmile jsou však data zpracována, Slalom World již s nimi dále pracuje s využitím svého interního „RGC“, které je pro každého závodníka unikátní a v čase se nemění a je jedno, zda jde o závodníka registrovaného v ČSKDV, závodícího návštěvníka závodů a nebo cizince. S využitím tohoto interního „RGC“ pak může Slalom World data jednoznačně zpracovávat i z dlouhodobého pohledu, zobrazovat je a statisticky vyhodnocovat.

Přístup ke statistikám naleznete  na stránkách Slalom World v menu vpravo nahoře pod položkou „Statistika“.

 

Začínáme od nejjednoduššího

Ve výsledcích závodů se používají dva srovnávací údaje: časový odstup od vítěze a procentuální odstup od vítěze.

Odstup od vítěze - ukazuje, kolik vteřin závodník ztratil v závodě na vítěze. Odstup najdete u každých výsledků - žádná věda.
Procentuální odstup od vítěze - ukazuje odstup od vítěze vyjádřený v procentech. Dá se tak porovnávat odstup od vítěze i mezi různě dlouhými závody.
vypočítá se jako:  odstup v procentech = odstup od vítěze / čas vítěze * 100

 

Rekordmani v účasti

Jednoduchá statistika týkající se počtu odjetých závodů aneb "není důležité zvítězit, ale zúčastnit se".
Tady je vidět, kdo má závodění skutečně rád, a nebo má rád atmosféru závodů a objede co se dá.

Zajímavosti:
Tuto statistiku momentálně vede Vojtěch Zapletal s celkem 535 závody. Na prvním místě je hlavně díky kombinaci slalomu a sjezdu, ale i kajaku a deblkanoe.
Vojto gratulujeme :-)
Prvním čistokrevným slalomářem je až na 16. místě Hynek Pechlát s 377 registrovanými závody.
Mezi ženami kraluje Martina Satková s 520 závody, která je mimo jiné hned druhá v celkovém společném pořadí.
První závodnice věnující se pouze vodnímu slalomu je Eva Říhová s 327 závody, která je na 30. místě celkového společného pořadí.

 

Statistika penalizací

Statistika prezentuje celkový počet jízd po jednotlivých typech soutěží, celkovou sumu penalizací, celkový počet čistých jízd a % podíl čistých jízd na všech jízdách.
Pro vodní slalom je určitě vhodné se snažit o co nejnižší trestné body a ideálem jsou čisté jízdy (tzn. bez penalizace).

Zajímavosti:
Úplně nejvíc čistých jízd má na kontě Zdeněk Boček a to celkem 344 čistých jízd, zatímco nejlépe umístěný Mistr světa v kategorii K1m je až na 19. místě Ondřej Tunka s "pouhými" 170 čistými jízdami.
Další Mistři světa v kategorii K1m jsou daleko mezi ostatními - Vavřinec Hradilek (67. místo 121 čistých jízd) a Jiří Prskavec (109. místo, 104 čistých jízd).

Mezi ženami vede Jitka Pospíšilová s 345 čistými jízdami a je na celkovém 4. místě společného pořadí.
Mistryně světa v kategorii K1Ž Kateřina Kudějová je se 119 čistými jízdami až na 71. místě společného pořadí.

Tato čísla jsou z celkového pořadí všech kategorií a všech závodů.
V případě započítávání pouze Českého poháru vede Vavřinec Hradilek s celkem 111 čistými jízdami (z čehož vyplývá, že na jiných závodech než ČP jel Vávra pouze 10x čistě :-)).
Mezi ženami pak vede zmíněná Kateřina Kudějová je se 98 čistými jízdami na celkově 8. místě společného pořadí.

Je třeba zdůraznit, že zde uvádíme absolutní čísla a pro srovnání závodníků mezi sebou je vhodnější použít vyjádření v procentech a ještě lépe vždy jen na úrovni konkrétní soutěže. Tak by to bylo správnější, pokud bychom chtěli výsledkově porovnávat výše uvedenou dvojici: Jaromíra Jágra českého vodního slalomu a závodníka, který se na nás směje z obalů produktů firmy R.M.
U procent jsou samozřejmě extrémem závodníci, kteří odjeli čistě pár veřejných závodů

Jak dopadli ostatní? Jaké je pořadí v případě procentuálního vyjádření?
To už si prohlédněte sami a zkuste změnu řazení tabulky kliknutím do záhlaví jednotlivých sloupců tabulky na této stránce.

 

Rekordmani umístění

Statistika prezentuje tradiční statistické ukazatele z výsledků po jednotlivých typech soutěží pomocí průměru , mediánu , modusu.
Díky této statistice se dá zjistit na jaké je průměrné pořadí závodníka v Českém poháru, NKZ či veřejných závodech.
Průměrná hodnota není pro všechno tou nejvhodnější statistickou veličinou, protože zohledňuje všechny hodnoty, a tak do výpočtu zahrnuje i pořadí, kde mohl závodník zlomit pádlo a dojet celou trať do cíle mimo branky.

Vhodnější statistickou veličinou je pak medián - zde určuje prostřední hodnotu všech pořadí. Platí, že nejméně 50 % hodnot je menších nebo rovných a nejméně 50 % hodnot je větších nebo rovných mediánu.
A nebo jinak: seřadíte všechna umístění od nejlepšího k nejhoršímu a číslo, které bude ve vzniklé  řadě uprostřed, je mediánový výsledek.

Jinou zajímavou statistickou veličinou pro tyto účely je modus - ten zde ukazuje jaké je nejčastější umístění v pořadí výsledků.
Jak na něj? Vypíšete si všechna umístění a k nim čárku tolikrát, kolikrát se daný výsledek vyskytl. Výsledek s nejvyšším počtem čárek je výsledkem modusovým.

Zajímavosti:
Celkově nejlepšího průměrného umístění v Českém poháru má do dnešního dne dvojice našich Olympijských medailistů na C2 Jaroslav Volf a Ondřej Štěpánek.
Mezi ženami je v tomto ohledu nejúspěšnější Irena Pavelková, která je na 4. místě společného pořadí této statistiky

 

Rekordmani v umístění na stupních vítězů

Statistika prezentuje počet medailových umístění po jednotlivých typech soutěží (Český pohár, NKZ, veřejné závody), celkovou sumu a % podíly z celkového počtu výsledků.
Tabulka zobrazuje počet umístění na 1. 2. a 3. místě v jednotlivých typech závodů. Zároveň ukazuje kolika procentní podíl tento počet umístění znamená z celkového počtu závodů daného typu.
Např. závodník se zúčastnil celkem 10 závodů Českého poháru, z  toho jen jednou vyhrál a jinak se na stupních vítězů neumístil. V tabulce je ve sloupci 1 u Českého poháru uvedeno číslo 1 (protože na prvním místě se umístil pouze 1x). Ve sloupci s "1.%" bude uvedena hodnota 10, což znamená 10% podíl ze všech odjetých závodů ČP).

Zajímavosti:
Celkově nejvíce medailových umístění má do dnešního dne Martina Satková a to celkem 134 medailových umístění, což je 46% podíl ze všech jejích registrovaných závodů.
Mezi muži je v této statistice první Standa Ježek s celkově 99 závody s medailovým umístěním, což je v jeho případě 72,3% podíl ze všech jeho registrovaných závodů.

Další statistiky např. kdo má největší počet medailových umístění v Českém poháru nebo kdo má největší % úspěšnost být na "bedně" si zkuste najít sami :-).
Opět platí, že tabulku můžete řadit/třídit kliknutím do záhlaví jednotlivých sloupců. Tuto statistiku také můžete filtrovat jen na závodníky určitých kategorií a zjistit tak, kdo je nejúspěšnější ve vaší oblíbené.


 

Tagy: slalom, top, statistika


Partneři vodního slalomu

Skupina ČEZUniqaAutoTreidLitovelGalasportVGDHikoAirMarinePLANTinspektaAlpinePRO

 

Příprava Juniorské reprezentace probíhá za Podpory

NadaceCEZ

 

Fyzioterapii ReprezentaČníhO družstVA "A" zajišťuje

Monada - klinika komplexni rehabilitace

 

Facebook ICF

Kanoe.cz

Český vodácký server


Český svaz kanoistů, z.s.
Zátopkova 100/2
+420.242429245
info@kanoe.cz
Po-Pá: 9.00 - 16.00