• 1
  • 2
  • 3

Přindiš ovládl kvalifikaci kajakářů, Kudějová druhá

Praha - Jako druzí v pořadí přišli na řadu během dopoledního programu světového poháru v pražské Troji kajakáři. Tedy kategorie ve které Česká republika disponuje velmi silným zastoupením. Na startu sice chyběl mistr světa z loňského roku Vavřinec Hradilek, jehož na trať nepustilo zranění, ale i tak se bylo již v kvalifikačních bojích nač dívat.

Jako první se v úvodní polovině kvalifikace pod osmdesátivteřinovou hranici dostal vicemistr Evropy z letošního šampionátu ve Vídni Vít Přindiš. Hned vzápětí ho překonal Slovák Martin Halčin a tohle pořadí vydrželo až do konce první kvalifikační jízdy. Pod osmdesát vteřin se v první polovině kvalifikačních bojů dostali také Poláci Mateusz Polaczyk a Dariusz Popiela.Ve druhé kvalifikační jízdě se pak výrazně zlepšil francouzský závodník Quentin Bourgi a časem 78.62 dlouho držel vedení. Domácí Vít Přindiš se však zjevně nechtěl nechat zahanbit a s náskokem 0.33 s se probojoval do vedení, těsně za něj se posléze dostal Polák Popiela. Právě tihle dva vedení udrželi až do konce kvalifikace a odstartují tedy do sobotního semifinále jako poslední. "Trať byla na styl lehčí, jelo se mi dobře a obě jízdy byly v pohodě. Zítra budu mít dost času podívat se, jak jedou přede mnou a snad to dobře namyslím," věří vítěz kvalifikace Přindiš.Kromě vítězného Přindiše se do dalších bojů dostali také ostatní čeští reprezentanti. Ondřej Tunka skončil na 22. pozici, mistr Evropy Jiří Prskavec ml. postoupil z 24. místa a kvarteto pro semifinále doplní i šestadvacátý Jan Vondra.Semifinále kajakářů je na programu v sobotu v 10:48, finále se pojede ve 13:33.

V kvalifikaci třetího závodu Světového poháru ve vodním slalomu si zajistili účast v semifinále všichni čeští singlkanoisté. Z domácích závodníků si na kanále v pražské Troji nejlépe vedl Vítězslav Gebas, který v sobotním semifinále bude startovat z třetího místa. Na šestnácté pozici dojel v kvalifikaci Jan Mašek a na předposledním postupujícím místě mladý závodník Lukáš Rohan.

Znalost domácího kanálu v kvalifikaci prokázal zejména Gebas. Druhou kvalifikační jízdou bez trestných vteřin se český závodník posunul na třetí místo. „V první jízdě jsem si trať chtěl jen osahat a závodit až v jízdě druhé. Jsem rád, že jsem si udržel čistou jízdu,“ říká třetí nejúspěšnější závodník kvalifikace singlkanoistů. „Snad to zopakuji i zítra v semifinále,“ dodává Gebas, který by v Troji rád zopakoval svůj úspěch z roku 2012, kdy na světovém poháru v Praze vybojoval bronz.

Podle nemladšího člena české reprezentace, singlkanoisty Lukáše Rohana, mají značnou převahu domácí závodníci. „Je velkou výhodou mít tady najeto, zvlášť když je kanál po rekonstrukci,“ říká Rohan, který spolu s dalšími dvěma singlkanoisty na největším pražském kanále trénuje každý den.

Nováček české reprezentace Lukáš Rohan si vyjel semifinále z dvacátého devátého místa, jednička letošní singlkanoistické reprezentace Jan Mašek z šestnáctého.

Singlkanoisté se v sobotním semifinále, které se jede v 09:44, poperou o desetičlenné finále. Rohan a Mašek by si účastí ve finále zároveň zajistili reprezentaci na druhou polovinu sezóny, Gebas má tuto podmínku již splněnou. Finále je na programu v sobotu v 13:03.

Fiona Penniová z Velké Británie zvítězila v podvečerní kvalifikaci kategorie K1 ženy na víkendový světový pohár v pražské Troji. Radost domácím divákům udělaly také domácí zástupkyně, všechny postoupily do finále a tři dokonce z příček v první desítce.

Už v prvním kole si zajistila postup do finále Jessica Foxová, která před tím ovládla kvalifikaci singlkanoistek. Mladá Australanka tak znovu absolvovala pouze jednu jízdu, v ní si připsala čas 90.31 s a po prvním kole kvalifikace vedla. Druhá byla po první polovině jízd domácí Kateřina Kudějová, která potvrdila, že na domácí půdě v pražské Troji se jí daří.Ve druhém kole došlo k výraznému zlepšení mnoha závodnic, například Češka Karolína Galušková po nepovedené první jízdě vystřihla čas 91.15, kterým se posunula do semifinále. Ještě lepšího času posléze dosáhla Fiona Penniová, časomíra ukázala 87.87 s, čímž se dostala do vedení o 2.44 s. Velmi dobře si vedla ve druhém kole také dvojnásobná olympijská vítězka Štěpánka Hilgertová. Nad ní v momentě startu visel damoklův meč v podobě vyřazení, ale časem 91.11 s z druhé jízdy se bez potíží dostala do semifinále z osmé pozice. "Druhá jízda byla lepší, v první jsem se cítila, jako bych nebyla na domácí trati – moc jsem si s vodou nerozuměla, byla jsem zatuhlá. Na startu druhého kola bylo jasné, že první jízda nestačí, takže jsem byla trošku svázaná, ale našla jsem se a teď je to lepší a optimističtější do příštího závodu," řekla po závodě Hilgertová.Kateřina Kudějová se dokázala ve druhém kole také zlepšit. I přes jeden dotek z branky číslo sedmnáct se dostala na druhou příčku s odstupem 1.96 s. "Dnes se mi jelo velmi dobře, konečně jsem se dostala z nemoci, která mě v poslední době trápila, takže je to dobrá předzvěst před nedělí, na kterou se moc těším," zářila štěstím šestá žena z mistrovství Evropy ve Vídni. Poslední závodnice celého startovního pole Jana Dukátová ze Slovenska pak skončila druhou jízdou hned za ní o dalších pět setin zpět.Kromě stříbrné Kudějové a osmé Hilgertové jdou do semifinále Karolína Galušková z deváté příčky a Veronika Vojtová ze šestadvactého místa. Kajakářky svůj další program absolvují až v neděli. Semifinále odstartuje v 9:30, finále pak ve 12:03.

Do dvacetičlenného semifinále světového poháru ve vodním slalomu se v kategorii deblkanoistů probojovaly všechny čtyři české lodě. V domácím prostředí na slalomovém kanále v pražské Troji závodníci opět dokázali, že Česká republika ke světovým deblkanoistickým velmocím rozhodně patří. Čerství juniorští mistři světa Jan Větrovský a Michael Matějka si v neděli zajedou své první semifinále.

Svou premiéru na semifinále světového poháru si odbude deblová posádka Větrovský a Matějka, kteří si svou první kvalifikační jízdou zajistili postup. „První jízdu jsme jeli dobře, takže jsme spokojení,“ řekl v cíli Matějka. „Být mezi dospělými je rozhodně těžší, ale tady se to povedlo,“ souhlasí se svým parťákem Větrovský. Pro čerstvé juniorské mistry světa je tento závod teprve druhým startem na světovém poháru. Před dvěma týdny si vyzkoušeli závodit na olympijském kanále v Londýně, kde skončili osm míst za branami semifinále.

Časy v kategorii deblkanoistů byly hodně natěsnané, první až osmá loď dojely ve dvou vteřinách. Právě osmou posádkou byla dvojice Jonáš Kašpar a Marek Šindler, která se v sobotním závodě pokusí zopakovat úspěch z minulého týdne, kdy si ze Světového poháru ve Slovinsku odvezla bronz. První jízdou by si ale posádka semifinále nevyjela. „ Stačilo si to pohlídat a mně se to bohužel v první jízdě nepovedlo,“ řekl po jízdě Kašpar. „Tak jsme strašně rádi, že se to v druhé jízdě už povedlo a budeme pokračovat dál,“ dodal spokojeně závodník.

Ze čtvrtého místa budou startovat ostřílení závodníci Tomáš Koplík a Jakub Vrzáň, z šestého další z favorizovaných posádek Ondřej Karlovský a Jakub Jáně. Kvalifikaci deblkanoistů vyhráli bratři Skantarové ze Slovenska.

Deblkanoisté uzavřeli páteční kvalifikace, které pro český tým dopadly úspěšně. Do semifinále se kvalifikovaly všechny české lodě.

Semifinále debkanoistů začíná v neděli v 10:34 hodin.