• 1
  • 2
  • 3
  • Úvod
  • Vodní slalom
  • Články
  • Mistrovství Evropy: Nejistota trvala do posledního dne, ale zítra se slalomáři můžou těšit na start

Mistrovství Evropy: Nejistota trvala do posledního dne, ale zítra se slalomáři můžou těšit na start

Uspořádat mezinárodní závod v této době je nesmírně těžké, popisovali dnes na tiskové konferenci k mistrovství Evropy ve vodním slalomu organizátoři i závodníci. Je ale den před startem a vše nasvědčuje tomu, že zítra ráno se závodníci opravdu postaví na start. 

thumb Tiskovka vsichni 300 400„Jsem rád, že Jirka Rohan a všichni ostatní z výboru do toho šli, že se to povedlo uspořádat a že do toho ani den před startem závodu zatím nikdo nehodil žádné vidle. Jsme hodně blízko tomu, abychom se postavili na startovní čáru,“ popisuje evropský šampion kajakář Vít Přindiš a dodává: „Já jsem na tom tak, že až budu stát na startu, tak budu vědět, že se fakt závodí.“

Evropského šampionátu se zúčastní 131 závodníků z 19 zemí (pro srovnání: na Mistrovstvím Evropy v Praze 2018 přijelo 233 závodníků z 27 zemí). Z „velkých“ zemí vodního slalomu pak budou chybět Němci, Britové a Slováci. I tak bere ředitel závodu Jirka Rohan počet účastníků pozitivně. „Řekl bych, že je to méně, ale v dané situaci, kterou všichni chápeme, to považuju za úspěch,“ řekl dnes Rohan na tiskové konferenci. 

Příprava závodu trvá cca rok – když se během roku situace mění ze dne na den, až do poslední chvíle si organizátoři nemohli být jisti, jestli se akce opravdu uskuteční. „Běžná příprava závodu je určitá porce práce a letos k tomu přibylo ještě jednou tolik práce kvůli covidu. Takže co se týče příprav a pořadatelství, tak je to významně složité. Nevím, jestli ještě někdy bude třeba tolik flexibility, kdy nevíte, jak se situace ze dne na den změní,“ popisuje manažer svazu Stanislav Ježek. Kvůli koronavirové situaci nejsou k dispozici volně prodejné vstupenky a mezi diváky budou jen organizátoři akce, sponzoři a rodiny závodníků. „Co se týká hygienických opatření, tak tam jsme se snažili v rámci našich možností, které jsou v Troji limitované, maximum. Na vstupu bude prostorová dezinfekce, měření teploty,“ popisoval Rohan. Zároveň všichni účastníci budou muset mít po celou dobu nasazenou ochranu úst – roušku nebo respirátor. 

Závodníci jsou ale připraveni – a doufají, že zítra po dlouhé mezinárodní pauze vystartují do svého vrcholného závodu sezóny. „Na závod se strašně těším. Jak sem začali najíždět všichni zahraniční závodníci, jak najednou probíhají oficiální tréninky, je to mthumb Kacaoc příjemné, možná aspoň trošku návrat k normálu. Takže si to moc užívám,“ vypráví světová jednička na kajaku Jiří Prskavec. K otázce, jaký od sebe očekává výkon, pak říká: „Za finále bych byl určitě rád a pak uvidíme. Když se mi to povede, tak věřím, že medaile je reálná.“

Vavřinec Hradilek před dvěma roky na startu evropského šampionátu v Praze bohužel chyběl. Letos si ale bude moci spravit chuť. Stejně jako Prskavec popisuje, že je příjemné všechny po téměř 6–7 měsících vidět, a také popisoval, jak celou situaci závodníci z ostatních zemí vnímají: „Někteří to vnímají celkem v pohodě, někteří jsou trošku víc vystrašení. A já se asi ani nedivím, protože ta situace u nás se za poslední týden dramaticky zhoršila,“ řekl na tiskové konferenci stříbrný kajakář londýnských olympijských her. 

Jak se připravuje na vrcholný závod, o kterém nevíte, jestli se 100% uskuteční nebo ne, vyprávěla i kajakářka Kateřina Kudějová. „Musím říct, že na závod jsme trénovali tak, že všichni přijedou a že to bude Evropa, jak má být. Musím říct, že jsem ráda, že jsme došli do fáze, že to vypadá, že se závod opravdu uskuteční. Sice tam bude o trochu míň závodníků a skoro tam nebudou fanoušci, ale jsem ráda, že závody odjedeme,“ říká Kudějová, která v létě pro sebe vybojovala olympiádu v Tokiu.  

 

Kanoisté a kanoistky: Pojedou o svá olympijská místa

thumb Tiskova konferenceVelmi sledovanými kategoriemi budou kanoisté a kanoistky, kteří právě na mistrovství Evropy rozhodnou o tom, kdo z nich nás bude reprezentovat na olympiádě v Tokiu.

Z kanoistek je nominaci nejblíže Tereza Fišerová. „Jsem moc ráda, že se to rozsekne a že se to nepotáhne celé 3 roky, protože pro toho člověka je to pak lepší i vůči přípravě na olympiádu, na kterou se už přímo může soustředit,“ říká česká kanoistka. Jediná, kdo může Fišerovou ohrozit, je Gabriela Satková. Ta by ale musela vyhrát celý šampionát a zároveň by Fišerová musela skončit hůře než 7. 

Nejotevřenější je kategorie kanoistů, kde si místo na olympiádě může vybojovat kterýkoli z 3 reprezentantů. Nejlepší výchozí pozici má Lukáš Rohan a Vojtěch Heger. Těm „stačí“ porazit ostatní české kanoisty. Václav Chaloupka by jel v případě, že by se umístil do 4. místa a zároveň Heger ani Rohan by nebyli lepší než 8. „Celá příprava na letošní sezónu se plánovala těžce a celá se měnila podle toho, jak se měnil průběh roku i sezóny, ale když se někdy v létě rozhodlo, že pojedeme tu nominaci o prázdninách, tak jsme to tomu přizpůsobili,“ říká kanoista Rohan a dodává: „Jsem rád, že se konečně rozsekne i ta olympijská nominace, protože z mého pohledu už je to hodně dlouhé, je to o nervy a bere to čas i na nějaké další aktivity než  jen sport.“

 

 

 

Tagy: press, slalom, Mistrovství Evropy, vodní slalom


Partneři vodního slalomu

Skupina ČEZUniqaAutoTreidLitovelGalasportVGDHikoAirMarinePLANTinspektaAlpinePRO

 

Příprava Juniorské reprezentace probíhá za Podpory

NadaceCEZ

 

Fyzioterapii ReprezentaČníhO družstVA "A" zajišťuje

Monada - klinika komplexni rehabilitace

 

Facebook ICF

Kanoe.cz

Český vodácký server


Český svaz kanoistů, z.s.
Zátopkova 100/2
+420.242429245
info@kanoe.cz
Po-Pá: 9.00 - 16.00