• 1
  • 2
  • 3
  • Úvod
  • Vodní slalom
  • Články
  • Z dopolední kvalifikace ME postupují všechny české lodě, Fišerová (C1) a Přindiš (K1) z 1. místa

Z dopolední kvalifikace ME postupují všechny české lodě, Fišerová (C1) a Přindiš (K1) z 1. místa

V pátek 18. 9. dopoledne do svých kvalifikačních jízd vystartovali kanoistky a kajakáři. Už z první jízdy postoupily všechny české lodě, Tereza Fišerová a obhájce titulu Vít Přindiš dokonce z 1. místa. Velice dobře se umístili i všichni ostatní závodníci a závodnice. Debutující kanoistka Tereza Kneblová skončila na perfektním 3. místě, debutující Tomáš Maslaňák mezi kajakáři postoupil z 12. místa.

thumb Fiserova 300 200Celý šampionát otevřely kvalifikační jízdy kanoistek. Dnes nejrychlejší skončila naše Tereza Fišerová.  

„Těšila jsem se hodně, těšil se určitě celý český tým. V jízdě byla jedna chybka, ale přesto jsem vyhrála. Kromě té chyby se mi jelo velice dobře, bylo to dynamické a podle plánu. Jsem s jízdou spokojená. Doufám, že se mi podaří vyjet olympijská nominace,“ doufá 3. žena celkového hodnocení světového poháru 2019. 

thumb Kneblova 300 450Zatímco Fišerová startovala mezi posledními kanoistkami, mezi prvními startujícími byla naše Tereza Kneblová, která si v 17 letech vyjela seniorský reprezentační trikot poprvé. „Strašně jsem se na ME těšila, zároveň jsem měla i dost obavy, protože to je první zkušenost s tak velkou akcí. Snažím se si to užít a neklást na sebe velké nároky. Spíš nabírám zkušenosti a baví mě to. Jízda byla celkem v pohodě, jednu chybu jsem udělala na sedmé bráně, ale jinak si myslím, že to bylo dobré a uvidíme, na co to bude stačit. Každý postup je super, ale snažím se nedávat si žádné velké cíle, ať si na sebe nevytvářím tlak. Jak to dopadne, tak to dopadne,“ popisovala v cíli po své jízdě. To ještě nevěděla, že vstup mezi seniory se jí povedl parádně. V kvalifikaci skončila celkově třetí.

Na celkovém 5. místě se ztrátou 8,50 vteřin na vítěze a 2 trestnými dvouvteřinovými penalizacemi se kvalifikovala Gabriela Satková. „Samozřejmě jsem se hodně těšila, protože dlouho žádné mezinárodní závody nebyly. Je to určitě něco jiného než závodit jen proti českému týmu. Žádné velké cíle jsem si nenastavila, po dlouhé době závodím v seniorské kategorii a jsem z toho nadšená, už i to je pro mě velký úspěch. Doufám, že to bude co nejlepší. První jízda byla trošičku nervóznější, ale zároveň jsem si to chtěla pohlídat, abych se dostala do semifinále,“ hodnotila první závodní den česká kanoistka, která se po roční reprezentační pauze vrátila do seniorského týmu. 

thumb Prindis 300 200Mezi kajakáři se kvalifikace nejvíce povedla loňskému šampionu Vítu Přindišovi. „Dnešní závod jsem vnímal hodně pozitivně. Když jsem dnes přijel do areálu, tak na mě přišla ta pravá závodní atmosféra. Jízda byla hodně kontrolovaná, pár drobných chyb tam bylo, ale jel jsem přesně to, co jsem chtěl. Neudělal jsem žádnou velkou chybu, která by mě stála postup. Zítra budu mít víc času si to projít, důležité bylo být ve dvacítce a nemít stres s druhou jízdou,“ popisuje v cíli český kajakář, který si brousí zuby na obhajobu titulu.

„Jsem rád, že závodíme a že se to vůbec uspořádalo, protože vždycky jsem říkal, až budu na startu, tak budu teprve věřit, že se závod koná – těch věcí, co se mohlo letos pokazit, bylo hodně. Diváci jsou bohužel v omezeném počtu, ale přece jen fanoušci z řad našich přátel a blízkých tu jsou, atmosféra ještě o víkendu určitě vygraduje. I pár set lidí tu udělá atmosféru, že to bude vypadat, že jich tu jsou tisíce,“ doplňuje český kajakář.

Když se ale podíváte na rozestupy mezi kajakáři, už ve kvalifikaci jsou velmi těsné. Druhý dojel Švýcar Martin Dougoud se ztrátou 0,09 vteřin na Přindiše, třetí „náš“ Jiří Prskavec se ztrátou 0,16 vteřin na Přindiše.

thumb Prskavec ME 300 450Jiří Prskavec navíc ve své jízdě inkasoval 2vteřinovou penalizaci na bráně č. 20. „ Úkol splněn,“ hlásil v cíli Prskavec. „Měl jsem postoupit z první jízdy do semifinále – a to se povedlo. Jel jsem dobře, jen jsem se otřel někde ve dvacítce, osobně jsem myslel, že to bylo na jedničce, ale dotkl jsem se ramenem, jinak jsem tam byl dobře, zkrátka hloupý šťouch. Do příštích jízd to musím vyčistit, nikde se nedotknout a věřím, že to bude dobré,“ popisuje světový šampion 2019, který když dojížděl do cíle a viděl, že postup má v kapse, svou cílovou rovinku vypustil. 

thumb Maslanak 300 200

 

Na výborném 12. místě dojel Tomáš Maslaňák, pro kterého je mistrovství Evropy premiérou na mezinárodním poli a který startoval jako 4. česká loď díky tomu, že Vít Přindiš se do národní kvóty díky loňské výhře nepočítal. „Těšil jsem se moc,“ říkal v cíli Maslaňák.  „Je vzácnost v této době něco jet, konečně je to větší závod. Je to moje první seniorské ME, ale zároveň je trochu podobné jako ME do 23 let, které jsem už jel, tak trošku vím, co čekat. Cílem je určitě finále, tam pak už jen záleží, jak to tam pošlu. Trať byla o dost náročnější oproti nominačním závodům, je to hodně znát. I kluci, co jeli v předjízdě, říkali, že je to náročné. Zvolil jsem pomalejší a jistější tempo, abych dole nevytuhnul – což se stejně stalo – ale i tak doufám, že to bude stačit na semifinále,“ popisoval český kajakář hned po dojetí. A na postup z kvalifikace to stačilo dostatečně. 

thumb Hradilek 300 200Do sobotního semifinále se ze 17. místa kvalifikoval i Vavřinec Hradilek. „Těšil jsem se hodně, to bych asi dělal špatný sport, kdybych se netěšil na závody. Chtěl jsem být co nejrychlejší, ale jel jsem hrozně, byla to snad letos má nejhorší jízda. Necítil jsem se fyzicky úplně nejlíp, možná jsem se ráno málo najedl. Každopádně, cílem pro letošní ME je rozhodně medaile,“ popisoval Hradilek po ne úplně povedené jízdě. Na postup to však stačilo a zítřejší semifinále se jede „od nuly“. Hradilek tak stále může zaútočit na nejvyšší místa. 

Odpolední program pokračuje kvalifikačními jízdami kajakářek a kanoistů. Zítra (v sobotu 19. 9.) se můžeme těšit na semifinále a finále kanoistek a kajakářů, odpoledne na jejich týmový závod. V neděli (20. 9.) pak na semifinále a finále kajakářek a kanoistů, v neděli odpoledne na jejich týmové závody „hlídek“.

 

KDE MŮŽETE SLEDOVAT EVROPSKÝ ŠAMPIONÁT?

Tagy: press, slalom, Mistrovství Evropy, vodní slalom


Partneři vodního slalomu

Skupina ČEZUniqaAutoTreidLitovelGalasportVGDHikoAirMarinePLANTinspektaAlpinePRO

 

Příprava Juniorské reprezentace probíhá za Podpory

NadaceCEZ

 

Fyzioterapii ReprezentaČníhO družstVA "A" zajišťuje

Monada - klinika komplexni rehabilitace

 

Facebook ICF

Kanoe.cz

Český vodácký server


Český svaz kanoistů, z.s.
Zátopkova 100/2
+420.242429245
info@kanoe.cz
Po-Pá: 9.00 - 16.00