• Úvod
  • Vodní slalom
  • Články
  • Kudějová na mistrovství světa čtvrtá, Heger kanoistům vypádloval účastnické místo na olympiádu

4c 0788Kajakářka Kateřina Kudějová obsadila na mistrovství světa ve španělském Seu d`Urgell čtvrté místo. Na vítězku Evu Terčeljovou ze Slovinska ztratila 1,49 vteřin. Do finále nepostoupil žádný z českých kanoistů. Nejmladší závodník české reprezentace Vojtěch Heger však zajistil kanoistům účastnické místo na olympiádě v Tokiu.

4c 0564Kudějová do finále postupovala z druhého místa. Svůj čas na trati dokázala ještě zrychlit, ale nakonec to stačilo na nepopulární 4. místo. Mistryní světa se stala Slovinka Eva Terčeljová, druhá skončila Australanka Jessica Foxová a třetí Luuka Jonesová z Nového Zélandu.

Na české kajakářce však zklamání nebylo vidět. „Ani se mi nesnilo o tom, že se dostanu takhle vysoko. Byla jsem ráda už za to finále, a to že ten čas by ještě rychlejší než v první jízdě... Jsem velice, velice spokojená,“ komentuje svůj výkon.

Svou finálovou účastí si Kudějová zajistila první cenné body do české olympijské nominace. Díky 4. místu na MS má 3bodový náskok nad ostatními Češkami. „Do dalších závodů se bude nastupovat určitě lépe. Ale je to první závod a zatím to nic nerozhoduje. Jsme teprve na začátku,“ říká Kudějová.

Ostatní kajakářky do finále závodu nepostoupily. Amálie Hilgertová inkasovala 2vteřinovou penalizaci a skončila 15., Veronika Vojtová dojela 26.

Mistrem světa v kategorii C1 muži se stal Francouz Cedric Joly, druhý skončil domácí Ander Elosegi a třetí Luka Božič ze Slovinska. Žádnému z českých kanoistů se nepovedlo probojovat do finále. Nejblíže tomu byl Vojtěch Heger, který svým 13. místem zajistil České republice olympijskou místenku pro stát.

Od startu ve finále Hegera dělila chyba na brance č. 12, za kterou připisoval 2vteřinovou penalizaci.

thumb 4c 0522„Šťouch mě mrzí, ale s jízdou jsem maximálně spokojený. Jel jsem přesně to, co jsme měli s trenérem namyšlené. Olympijské místo máme, tak to je teď asi nejdůležitější,“ říká teprve 19letý Heger, který je letos oproti tabulkovým předpokladům mezi našimi kanoisty nejlepší. Jako jediný kanoista se letos probojoval do finále, a to na světovém poháru v Bratislavě, kde skončil desátý.

I Heger je po svém dnešním výkonu ve vedení české olympijské nominace. „Tohle je zatím malý krůček k tomu vyjet si olympiádu. Doma máme tak osm závodníků, kteří o to mohou bojovat. Bude to těžké a podle mě se o tom rozhodne až na Evropě (pozn. red. na mistrovství Evropy 2020),“ říká český kanoista.

V neděli 29. září uzavřou světový šampionát kanoistky a kajakáři. V odpoledním programu se představí také posádky C2 mix.

Tagy: slalom, Mistrovství světa

Skupina ČEZUniqaBIG SHOCK!Auto PodbabskáGalasportGRMHikoAirMarinePLANTinspektaAlpinePRO