• 1
  • 2
  • 3

Kajakář Jakub Krejčí je mistrem Evropy do 23 let

Čeští vodní slalomáři slaví v Solkanu první individuální mistrovské tituly. Ve slovinském Solkanu si pro zlato dojel úřadující mistr světa do 23 let kajakář Jakub Krejčí. Mezi juniory triumfoval kajakář Martin Rudorfer a po stříbru na juniorském mistrovství světa v Tacenu vystoupal na nejvyšší příčku. Další cenný kov do české sbírky přidala Tereza Fišerová, která se představila na kajaku coby své doplňkové disciplíně, a vybojovala bronz.

Kajakář Jakub Krejčí nastupoval do finálové jízdy mezi prvními, jelikož mu mezi postupovou patnáctkou ze semifinále patřilo jedenácté místo. Oproti svému prvnímu výkonu dne dokázal čas stáhnout o neuvěřitelných pět vteřin a nasadil soupeřům vysokou laťku v podobě času 88.45 s. „To čekání v cíli bych nikomu nepřál, byly to strašné nervy, málem jsem zkolaboval v těch 33 stupních, do toho mi srdce bušilo 200 tepů za minutu, zkrátka něco neskutečného,“ přiznal 19letý kajakář. Pod devadesát vteřin se nakonec vměstnali ještě tři závodníci. Jako poslední se na start chystal vítěz semifinále Jan Bárta, tou dobou tak bylo jisté, že nový evropský šampion bude z Česka. Bárta předvedl velice dobrou jízdu, ale nakonec dojel do cíle pátý. První příčku tak uhájil Jakub Krejčí, stříbro bere Francouz Anatole Delassus a bronz Brit Christopher Bowers.

Je to báječné, ale zatím vůbec netuším, co cítím, ještě jsem to asi nevstřebal,“ přiznal novopečený evropský šampion Krejčí. „Jízda proběhla poměrně podle představ. Vždycky se najdou chyby, které se dají zlepšovat, ale bylo to tak, jak jsme si s trenérem naplánovali. I na této trati, která zrovna nepatří k mým oblíbeným, to vyšlo na zlatou medaili a je to úžasné.“

V sobotu se rozhodlo také o medailistkách v kategorii kajakářek do 23 let. Do elitní desítky se podařilo probojovat pouze Tereze Fišerové, která v Solkanu závodí na kajaku coby své doplňkové disciplíně. Její reprezentační kolegyně Lucie Nesnídalová a Antonie Galušková skončily na 12., respektive 13. místě. Olympionička na kánoi Fišerová předvedla ve finále čistou jízdu a vyčkávala, jak si s tratí poradí zbývající tři závodnice. Nakonec to české reprezentantce stačilo na skvělé třetí místo. „Jsem nesmírně šťastná, protože vím, že to dneska bylo těsné. Ten bronz je pro mě jako zlato. Program je opravdu náročný, teď před finále jsem cítila mírnou únavu, ale snažím se odpočívat a nabírat energii, tak doufám, že to do zítřka vydržím,“ usmívala se v cíli šestá žena z olympijských her. Pro zlato si ve fantastickém čase 99.58 s i s jednou penalizací dojela Polka Klaudia Zwolinská, stříbro bere Slovenka Soňa Stanovská.

Český výběr slaví i v juniorské kategorii – jediný český finalista mezi kajakáři Martin Rudorfer je novým mistrem Evropy.  Český reprezentant zvítězil o 21 setin před ruským závodníkem Jegorem Smirnovem, bronz bral Jan Locnikar.

Tereza Kneblová skončila mezi juniorkami na pátém místě, její mladší sestra Klára o příčku za ní. Závod ovládla Slovenka Zuzana Paňková.

Dnešní program pokračuje soutěžemi v extrémním slalomu a ještě tento večer se rozhodne o nových evropských šampionech v této nové olympijské disciplíně.

Kompletní výsledky jsou k dispozici zde.

Tagy: press, junioři, U23, Mistrovství Evropy, vodní slalom, top, reprezentace

Skupina ČEZUniqaBIG SHOCK!Auto PodbabskáGalasportGRMHikoAirMarinePLANTinspektaAlpinePROČeská televizeRadiožurnál