• 1
  • 2
  • 3

Sjezdaři na ME připisují dalších sedm pódiových umístění

Závod družstev na evropském šampionátu ve sjezdu na divoké vodě navázal na úspěchy z prvního dne. V dnešních bojích se českým reprezentantům podařilo získat sedm cenných kovů. Pro titul mistrů Evropy si dojelo ženské trio na C1, mužské družstvo na deblkanoi a juniorský tým singlkanoistů. Stříbro přidali juniorští kajakáři a kajakářky v kategorii U23 a bronz vybojovalo trio kajakářů U23 a juniorských kajakářek.

Nejnapínavější a nejtěsnější výsledky přinesl závod v kategorii kajakářek do 23 let. Dramatický dojezd rozhodl o výsledném pořadí. Tři nejlepší družstva se vešla do dvou vteřin a pro mistrovský titul si dojela trojice z Itálie. Český tým ve složení Barbora Dimovová, Klára Vaňková a Zuzana Dziadková dojel druhý, pouhých šedesát setin za vítězkami. Bronzovou medaili obsadili Němky, které ztrácely 70 setin na naše závodnice. „Naše taktika byla jasná – vydržet. Klárka s Barčou nasadily extrémní tempo již na začátku a v té nejtěžší pasáži jim začalo docházet. Musela jsem trochu zaimprovizovat. Holky jsem vzala na vlnu a všechnu svou energii jsem vložila do cílové rovinky,“ komentuje Dziadková. Barbora Dimovová si hodinu před cílem těžce vyvrkla kotník, ale i tak závod odjela a vybojovala titul vicemistryně Evropy. „Vzala jsem si prášky na bolest a během závodu jsem nic necítila. Bylo to o nervy, ale zvládly jsme to,“ popisuje Dimovová.

Pro další cenný kov dojela hlídka kajakářů. Reprezentační trio ve složení Vojtěch Matějíček, Mikuláš Zapletal a Jan Šindelář předvedlo bezchybnou a taktickou jízdu, která jim zajistila pódiové umístění. „Pod kanálem jsme se seřadili a táhli jsme to až do cíle. Uprostřed trati jsem se na první pozici vystřídal s Honzou a nádherně jsme to dojeli do cíle. Myslím, že v té jízdě téměř nebyl prostor pro zlepšení. Byla to perfektní jízda a klukům děkuju,“ komentuje Matějíček.

O titul mistryň Evropy se postarala hlídka singlkanoistek. Marie Němcová, Tereza Kneblová a Jana Střílková potvrdily roli favoritek a na osmnáctiminutové trati zvítězily o neuvěřitelných 29 vteřin. Na zlatou vlnu navázali i čeští deblkanoisté, kteří nedali prostor ostatním státům a v tomto závodě urvali další titul mistrů Evropy.

Také čeští singlkanoisté v kategorii do 23 let jeli o medailové umístění. Člen českého družstva Martin Kratochvíl ovšem ve finálové rovince chybně přehodil pádlo, které mu vyletělo z ruky a dopadlo několik metrů od jeho lodi. Tato chyba vyřadila české reprezentanty z bojů o medaile a hlídka skončila na pátém místě.

Skvělý výkon předvedli singlkanoisté, tentokrát v kategorii juniorů. Papírově měli největší šance na zisk zlaté medaile, což potvrdil i jejich výsledek. Žádná z evropských zemí nedokázala překonat české mladíky a hlídka ve složení Karel Rašner, Matěj Vaněk a František Salaj si dojela pro mistrovský titul. „Na prvním mezičase jsme vedli a náskok nad ostatními státy se během závodu zvyšoval. Nenechali jsme nic náhodě a hnali jsme to od startu až do cíle,“ komentuje Vaněk.

Další medaili do sbírky přidala juniorská hlídka kajakářek. Tereza Kneblová s Hanou Kolihovou a Michaelou Zedníčkovou vybojovaly bronzovou medaili. Stříbro vybojovali juniorští kajakáři, kteří po celou dobu závodu vedli napínavý souboj s italskými závodníky. Členem české posádky byl aktuální mistr Evropy Matyáš Novák, Jakub Lacina a nejmladší člen českého reprezentačního družstva Hynek Míka. „Oproti individuálnímu času jsme se zlepšili o osmnáct vteřin. Taktika nám vyšla, závod se celkově povedl a druhé místo je famózní. V závěrečném finiši nám začaly docházet síly, ale neměli jsme žádné rezervy a těžko jsme mohli jet lépe. Dali jsme do toho všechno a pódiové umístění je skvělé,“ komentuje dnešní závod Novák.

Dlouhý sjezd přinesl českým barvám celkem osmnáct cenných kovů. Jedenáct individuálních a sedm týmových medailí řadí Českou republiku mezi nejúspěšnější státy šampionátu. Program evropského závodu pokračuje zítřejšími kvalifikačními jízdami ve sprintu. O medaile se bude bojovat až v sobotním sprintovém finále, na které naváže závod družstev.

Kompletní výsledky jsou k dispozici zde.

Tagy: press, sjezd, junioři, U23, Mistrovství Evropy, top, reprezentace


Partneři sjezdu na divoké vodě

LitovelGRMGalasportHikoAirMarineAlpinePRO

 

 

 

Facebook ICF

Kanoe.cz

Český vodácký server


Český svaz kanoistů, z.s.
Zátopkova 100/2
+420.242429245
info@kanoe.cz
Po-Pá: 9.00 - 16.00