• 1
  • 2
  • 3

Pod hrází Lipenské přehrady se bojovalo o deset mistrovských titulů ve sjezdu na divoké vodě

Po roce opět vypukl závod pod lipenskou přehradou. Masa vody zavalila rok vyschlé kameny a z nevinného koryta se znovu stala krásná a divoká závodní trať. Program celého závodu byl opravdu hodně nabitý. Sjezdaři měli před sebou doslova mistrovský víkend. V sobotu proběhlo mistrovství České republiky ve sprintu. V neděli se rozhodovalo o tituly v rámci dlouhé sjezdu.

118540197 1767448853413292 3298716823698109998 oÚsek sprintu začíná velmi ostrým vjezdem přes takzvanou “Kobylí hlavu”. Závodníci pokračují přes “Železňák” a vše uzavírá velmi specifický a proměnlivý válec zvaný “Mucholapka“. Správné projetí krátkého sprintového úseku vyžaduje jisté zkušenosti.

„Osobně preferuji přírodní řeky jako je tato. Umělé kanály nepřinášejí takový adrenalin, takové potěšení.. Voda je velmi proměnlivá a nikdy nevíte, kdy se vám otevře jaká vlnka, kde se objeví jaký kámen. Přírodní voda je jednoduše důvod, proč se rád vracím k pádlování,“ hodnotí závodní trať slovinský závodník Nejc Žnidarčič.

Do závodu se pouštějí jak mladé naděje, tak zkušení závodníci, jež dominují v čele reprezentační špičky. Sobotní šampionát otevřela kategorie singlkanoistů. Pro zasloužený titul si dojel pardubický závodník Ondřej Rolenc, který po zlatu dychtivě toužil. Druhé místo si připsal Vladimír Slanina a třetí skončil Marek Rygel.

118563050 1768273276664183 7758402193706874158 nMezi ženami si své místo vydobyla Barbora Dimovová, jež úřadovala s neuvěřitelným dvouvteřinovým náskokem nad olomouckou závodnicí Klárou Hricovou. Trojici nejlepších žen doplnila Marie Němcová.
Marie se ani nestačila radovat z bronzové medaile a opět spěchala na start. Tentokrát v kategorii C1 ženy. Co jízda, to medaile. Marie si mezi singlaknoistami dojela pro zlatou příčku. Druhé místo brala její oddílová kolegyně Zuzana Dziadková a třetí místo obsadila Tereza Kratochvílová.

Celkové pořadí kajakářů ovládl slovinský závodník Nejc Žnidarčič, který jako jediný pokořil časovou hranici 50 vteřin. Mistrovský šampionát nemohl zahraniční závodník nijak ovlivnit. Pro titul si v tom případě dojel kajakář Karel Slepica. Vice mistrem se stal brněnský závodník Adam Satke a třetí místo vybojoval Vojtěch Matějíček.

118522029 1767446870080157 9213877617036552598 o„Byl jsem na Lipně poprvé a musím uznat, že je to jedna z nejlepších řek, které jsem kdy jel. Ta barva a zápach sice nejsou nic příjemného, ale všechno to přebíjí ta atmosféra na řece. Člověk za jeden trénink potká na vodě několik desítek nadšenců. To jsem ve Slovinsku nikdy neviděl. Chvíli mi trvalo, než jsem se naučil správnou stopu, ale nakonec vše vyšlo naprosto podle plánu,“ komentuje Nejc Žnidarčič.

Sprintové odpoledne uzavřela kategorie deblkanoistů. První místo již po šesté za sebou obhájila posádka Petra Veselého a Marka Rygela. Druhé místo bral  Daniel Suchánek s Ondřejem Rolencem. Michal Šrámek s Lukášem Tomkem zasedli po pár letech opět společně do lodě. Návrat zatím přinesl samé úspěchy a posádka si odvezla zasloužené třetí místo.

Neděle probíhala ještě v náročnějších podmínkách než sobotní sprintový závod. Sjezdaři se setkali na startu dlouhého sjezdu, jenž tradičně začíná přímo pod lipenskou přehradou. Závodní trať se dělí na čtyři zásadní úseky, jimiž je slalomová trať, úsek sprintu, rybníky a závěrečná pasáž – Loučovické papírny.

Medailové pořadí se téměř ve všech kategoriích lehce promíchalo. Přes noc ze soboty na neděli nechal svou formu uležet singlkanoista Marek Rygel. V nedělním dlouhém sjezdu si dojel pro titul mistra České republiky. Ondřej Rolenc skončil druhý a třetí místo bral opět Vladimír Slanina.

Svou pozici dokázala udržet na nejvyšší příčce Barbora Dimovová, která si z posledního srpnového víkendu odváží zlatý double. Druhé místo zcela překvapivě obsadila mladičká závodnice Kristina Novosadová. Třetí příčku vybojovala, téže věkem ještě juniorská závodnice, Zuzana Dziadková.

Titul mistra míří opět do Brna, tentokrát na hrudi kajakáře Adama Satkeho. Druhé místo patří Karlovi Slepicovi a bronz si odváží Kamil Mrůzek.

118554698 1767446013413576 4537808359409628920 oMezi ženami na singlakanoi se pořadí oproti předchozímu dni nijak nemění. První místo získává Marie Němcová, druhá zůstává Zuzana Dziadková a trojici žen doplňuje Tereza Kratochvílová.

Medailové žně uzavírá kategorie debkanoí. Titul z loňského roku obhajuje dvojice Daniel Suchánek – Ondřej Rolenc. Stříbro bere Petr Veselý a Marek Rygel. Bronzová medaile patří Martinovi Novákovi a Antonínu Halešovi.

Nabitý víkend na Lipně neměli pouze sjezdaři. Pod lipenskou přehradou proběhlo také mistrovství České republiky ve slalomu, Evropský pohár v raftingu, či Devil Extreme race. Lipno je u konce. To však nelze říct o letošní sezóně. Sjezdaři mají před sebou stále dva závody v rámci kolotoče Českého poháru, který se uskuteční jen pár kilometrů od nynějšího závodiště. V říjnu se závodníci opět vrací do jihočeského kraje, tentokrát do Vyššího Brodu, kde proběhne mistrovský České republiky družstev.