• 1
  • 2
  • 3

Mistrovství světa ve sjezdu na divoké vodě ukončeno. Češi si domů odvážejí šestatřicet medailí.

IMG 3197Mistrovství světa ve sjezdu na divoké vodě v Banja Luce uzavřel závod družstev v dlouhém sjezdu. K dosud třiceti medailím přidal český tým dalších šest z hlídek. Česká Republika tedy opět potvrdila roli favoritů, když získala ocenění za nejúspěšnější stát ve sprintu i v dlouhém sjezdu.

Kajakářská hlídka ve složení Tereza Kneblová, Kristina Novosadová a Dominika Dvořáková se během své jízdy potýkala s nemalými problémy. Dominiku stočil v největším místě na trati takzvaný “bublák” a musela točit zdlouhavé hodiny. Ztracené vteřiny se snažily dohnat v druhé polovině závodu. Po napínavém boji z toho bylo čtvrté místo, přičemž jim chyběla pouze jedna vteřina na medaili.

thumb IMG 3198Stříbro na mistrovství světa patří posádce singlkanoistů ve složení Matouš Beier, Karel Rašner a Filip Janů. “Druhé místo je fajn, ale do závodu jsme vstupovali s vyššími ambicemi. V tomto složení jsme s klukama hlídku moc netrénovali, tudíž to nevypadalo tak, jak by mělo. Já osobně jsem hodně chyboval a věřím, že v příštích letech to zlato klapne,” hodnotí Filip Janů.

Největší úspěch přináší hlídka juniorských kajakářů. Titul mistrů světa putuje do Čech zásluhou Vojtěcha Matějíčka, Filipa Nováka a Jana Šindeláře. Startovali z poslední pozice a do cíle dojeli s devíti vteřinovým náskokem na dosud vedoucí francouzský tým.
“Výhru jsme opravdu nečekali. Na startu bylo mnoho silných posádek a my jsme ze sebe museli vydat to nejlepší. Lehkou krizi uprostřed kaňonu jsme rychle vyřešili a do cílové roviny to opět nakopli. V cíli z toho bylo zlato a všechna ta euforie kolem byla neuvěřitelná,” komentuje tým kajakářů po dojezdu.

Ženy v kategorii U23 postihlo stejně nemilé překvapení jako juniorský tým děvčat. Na sprintové trati dostala Klárka Hricová nečekané hodiny. Vše dokázala poměrně rychle vyřešit a snažila se dohnat ztrátu několika vteřin. Děvčata ve složení Martina Satková, Barbora Bayerová a Klára Hricová dojela do cíle s čtyř vteřinovou ztrátou na italské závodnice a brala druhé místo.
Tým singlkanoistů do dvaceti tří let tvořila posádka Michael Šmoldas, Václav Kristek a Vojtěch Skořepa. V dlouhém sjezdu získali titul vice mistrů světa. Kajakáři, kteří startovali v nejnabitější kategorii, si dojeli pro nepopulární čtvrté místo a ztráta na třetí příčku činila pouhých sedm vteřin.

thumb 358d25e6 0fec 477d b80c 24a07114090eO druhý titul mistryň světa se dnes postarala hlídka žen na singlkanoi. Martina Satková s Karolínou Paloudovou a Petrou Štěpánkovou dnes dojely do cíle s časem suverénních vítězek. “Taktika nám vyšla na jedničku. Od startu do cíle jsme jely podle předem zvoleného plánu a neměly jsme cestou žádné problémy. Od prvního mezičasu jsme vedly a náskok se neustále zvyšoval,” komentuje vysmátá trojice děvčat v cíli.
Celé mistrovství uzavírá hlídka deblkanoí. Čeští reprezentanti ve složení Jelínek - Kristek, Šmakal - Salaj a Rašner - Vaněk, berou v dnešním závodě stříbro.

Mistrovství je tímto u konce. Pro Českou republiku byl tento šampionát jedním z nejúspěšnějších za posledních několik let. Dvacet tři individuálních medailí a šestnáct medaili ze závodů hlídek, z čehož je třináct titulů mistrů světa. Češi získali obě dvě ocenění, z dlouhého sjezdu a ze sprintu, za nejlepší stát ve sjezdu na divoké vodě. Tím se opět potvrdila kolektivní síla a neustálý vzrůst českých barev.