• 1
  • 2
  • 3

Lipno uzavřelo Český pohár ve sjezdu. Paloudová a Rolenc získávají zlato ve dvou disciplínách

DSC 1921Víkend (25.-26.8.) patřil závodům pod Lipenskou přehradou, přesněji 9. a 10. Českému poháru ve sjezdu. V sobotu proběhl sprintový závod a nedělní dlouhý sjezd uzavřel celkový Český pohár. Trať na sprintu byla netradičně dlouhá. Na dvouminutový sprint nejsou závodníci příliš zvyklí a mnohé to mohlo trochu zaskočit. To vše ale k závodům na Lipně zřejmě patří. I přes délku a obtížnost tohoto závodu, byly výsledky v některých kategoriích opravdu těsné. Následující den se bojovalo v dlouhém sjezdu, jenž opět ukázal kvality závodníků na všech obtížných úsecích a uzavřel tak Český pohár ve sjezdu.

DSC 3828Skvěle se s tratí dokázal vypořádat Ondřej Rolenc. Jeho neuvěřitelný cit pro těžkou vodu se opět ukázal a Rolenc tak potvrdil svou dominanci na takovýchto tratích. V sobotu na sprintu i v neděli na dlouhém sjezdu si dojel Ondřej pro zlato.

„Tato voda mi sedí. Každý rok se sem na Lipno těším. Jelikož se voda pouští jen jednou ročně, je to pro nás něco jako vodácký svátek. Mohu být jedině spokojen se svými výsledky. Sprint i dlouhý sjezd jsou zde velmi náročné. Při dlouhém sjezdu vím, že vlnky mi jdou a mohu v nich nahnat mnoho vteřin a na rybníkách to chce už jen pořádně rozjet a vydržet do cíle,“ popisuje svůj závod Ondřej Rolenc, taktéž vítěz celkového Českého poháru. Hned za Rolencem bere stříbro Vladimír Slanina a bronz Marek Rygel.

DSC 4406Ještě větší sílu předvedla Anežka Paloudová. Všude kde odstartovala, zvítězila. V sobotním sprintu vyhrála na kajaku i na singlkanoi a to stejné zopakovala i následující den v dlouhém sjezdu.

„Voda je zde velice nevyzpytatelná a člověk nikdy nemůže předem počítat s umístěním. Po mistrovství Evropy v Makedonii, kde holky předvedly obrovskou sílu, jsem sama netušila, co od závodu mohu očekávat. Vše mi nakonec vyšlo a na stupních to cinklo dokonce čtyřikrát, takže nemohu být spokojenější,“ komentuje závod na Lipně Anežka Paloudová.

Po roční pauze dokázala Paloudová, že zvládne opravdu nemožné. Celkový pohár totiž vyhrála na kajaku i na singlkanoi. Druhá mezi kajakářkami skončila Barbora Dimovová a třetí Martina Satková.
DSC 4634„Po loňské nemoci jsem netušila, jestli budu moct nadále pádlovat, takže tento výsledek naprosto předčil má očekávání. Na kajaku smekám před Martinou, která mne na kajaku porážela a kvůli absenci na posledním závodě nedostala dostatečný počet bodů a posunula se tak na celkové třetí místo.“

Sprint v kategorii kajakářů ovládli zahraniční závodníci a seřadili se na prvních třech stupních. Prvním v Českém poháru dojel Filip Hric těsně před mladým Mikulášem Zapletalem. V nedělním klasickém sjezdu čeští závodníci ukázali sílu v dlouhých tratích a cílovou listinu ovládl brněnský závodník Adam Satke, který taktéž zajel nejlepší čas dne.

DSC 3641Celkový Český pohár vyhrál po velice těsném souboji Filip Hric. O pouhých sedm bodů skončil druhý Adam Satke a o třetí místo se velmi netradičně podělili dva čeští závodníci, Karel Slepica a Vojtěch Zapletal.

Překvapení určitě přinesly singlkanoistky, které se ukázaly na startovním poli. Teprve v loňském roce holky poprvé sjely tuto trať dlouhého sjezdu a letos už nastoupily v solidním počtu. Již zmíněná Anežka Paloudová brala dvě zlaté medaile. V sobotním sprintu nechala na druhém místě Marii Němcovou a v nedělním klasiku brala stříbro mladší sestra Karolína.

Po sečtení všech bodů, získala Anežka svůj další titul a celkový pohár tak vyhrála i na singlkanoii. Druhá skončila Marie Němcová a třetí, stejně jako na kajaku, Martina Satková.

DSC 4124Sprint, v kategorii deblkanoistů, zvítězila posádka Rygel-Veselý. Dlouhý sjezd v této kategorii přidal ke svému zlatému víkendu Ondřej Rolenc a spolu s Danielem Suchánkem si dojel v neděli pro zlato.

Celoroční rivalita mezi těmito deblovými posádkami dopadla naprosto nerozhodně. Rygel-Veselý vyhráli totiž všechny sprintové závody a Suchánek-Rolenc naopak ovládlivšechny klasiky. Po součtu všech bodů měli obě posádky naprosto stejný počet bodů a umístili se tak společně na prvním místě. O místo za nimi skončila posádka ve složení Jelínek-Kristek.

Tímto jsou všechny závody Českého poháru pro rok 2018 ukončeny. Senioři mohou zahájit přípravné období, ale junioři ukončují sezonu až za dva týdny na mistrovství České republiky ve Veltrusech.