• 1
  • 2
  • 3

Čeští maratonci vybojovali na domácím SP pět medailí

Poslední květnový víkend zcela ovládly kanoistické závody – kromě mistrovství Evropy ve vodním slalomu v Liptovském Mikuláši a Světového poháru rychlostních kanoistů v Poznani se konal také domácí podnik Světového poháru v kanoistickém maratonu. Český tým v atraktivních závodech vybojoval hned pět cenných kovů – dvojnásobným vítězem se stal juniorský kajakář Filip Jahoda, stříbro a bronz přidal zkušený kanoista Jakub Březina, další bronz vybojovala kanoistka Eliška Kopanicová.

Žluté lázně a okolí ožily maratonskými závody 28. a 29. května. Na startovní listině figurovalo přes 170 závodníků z 18 zemí světa, český tým byl zastoupený 21 reprezentanty. Z českého pohledu se nejvíce dařilo juniorovi Filipu Jahodovi, který ovládl krátký i klasický maratonský závod. „Filip jel zkušeně pokaždé v první dvojici s Portugalcem, dokázal si závod takticky pohlídat, po většinu udával tempo a v závěru nedal soupeřům šanci,“ okomentoval trenér reprezentace Tomáš Ježek. Na další solidní výsledek dosáhl junior Karel Večeř, který skončil čtvrtý v krátkém závodě a osmý v maratonu.

Dvě medaile vybojoval Jakub Březina v kategorii C1 – v krátkém závodě skončil na stříbrné příčce, v maratonu bral bronz. „Jsem moc rád, že jsem si po minulém týdnu v Račicích mohl zopakovat mezinárodní závody na domácí půdě. Kvůli počasí to však bylo dost náročné – foukal silný vítr a v neděli na závod přišlo ochlazení a déšť,“ popsal podmínky Březina. „Těší mě, že se mi podařilo vyjet dvě medaile, ale byly to pro mě spíše přípravné závody směrem k mistrovství Evropy a světa. Ještě budu muset zapracovat hlavně na rychlosti a traťovém tempu, abych byl konkurenceschopný těm nejlepším závodníkům,“ dodal český kanoista.

Další bronzovou závodnicí byla kanoistka Eliška Kopanicová, která uspěla v krátkém závodě a v maratonu přidala čtvrtou příčku. Úspěšné představení má za sebou také kajakářka Kateřina Mílová, jež vybojovala šesté místo na krátké trati a sedmé na maratonu. V nejpočetnější kategorii kajakářů startovalo 50 borců, nejlepší výsledek zaznamenal Jakub Adam na 21. příčce.

Závody Světového poháru byly pro české reprezentanty také nominací na mistrovství Evropy v maratonu, které se uskuteční na konci července v Dánsku. Byť do dějiště šampionátu vyrazí méně početná výprava, než se představila v Praze, věřím, že se nám podaří navázat na medailové úspěchy,“ doplnil Ježek.

Kompletní výsledky ze SP v maratonu jsou k dispozici zde.

Tagy: press, rychlostní kanoistika, marathon, Světový pohár, top