• 1
  • 2
  • 3

Fuksa přidal do sbírky stříbro, Havel má na akademickém mistrovství světa bronz

danes stupne amsDvě medaile získali čeští rychlostní kanoisté v prvním finálovém bloku akademického mistrovství světa v Minsku. Na novém a rozlehlém kanálu v Zaslavli na okraji běloruské metropole vybojoval za slunečného a bezvětrného počasí kanoista Martin Fuksa stříbro na olympijském kilometru, Daniel Havel na singlkajaku na 1000 metrů dojel třetí. „Ještě hodinu předtím jsme zvažovali, jestli Dan vůbec bude startovat. Od pátečního večera ho trápí střevní potíže," popsal trenér Zdeněk Krpata. Havel se držel na špici, ale ve druhé polovině závodu poodjeli kajakáři z Běloruska a Polska. Bronz si však mistr světa na čtyřkajaku vzít nenechal.

Vzápětí odstartoval Martin Fuksa v kategorii C1 1000 metrů. „Po celou dobu závodu si vedle sebe vezl na vlně své největší konkurenty, kteří čekali na závěr," popsal Krpata. „V dramatické koncovce nakonec zvítězil Bělorus Petrov, kterého mohutně povzbuzoval velmi temperamentní hlasatel." Stejně jako na mistrovství světa v Moskvě tak na olympijské distanci získal Fuksa stříbro.
Radek Šlouf a Pavel Davídek v závodě deblkajakářů po velmi dobrém výkonu dojeli čtvrtí, pátá místa patřila deblkanoistům Janu Luňáčkovi a Martinu Egermaierovi a čtyřkanoii ve složení Marek Spálenský, Dan Drahokoupil, Šimon Hájek a Radek Miškovský.
V sobotu odpoledne si mohli čeští závodníci dopřát volno, neboť v pátek všichni postoupili přímo do finále. Potíže měla v rozjížďkách jen Lucie Matoušková na K1 500 metrů, která byla diskvalifikována kvůli váze lodi.
V neděli bude závodit dvanáct posádek, přičemž mistr světa na K1 1000 m Josef Dostál pojede hned tři disciplíny – pětistovku a dvoustovku na singlu a delší z tratí také na čtyřkajaku s Havlem, Šloufem a Davídkem. Dva závody čekají kanoistu Martina Fuksu, dvojnásobného medailistu z mistrovství světa.

Nedělní finále s českou účastí, dopoledne, 200 m: Michaela Fasnerová (K1), Martin Fuksa (C1), Josef Dostál (K1), Jan Luňáček, Martin Egermaier (C2), Andrea Havlová, Michaela Fasnerová, Michaela Mlezivová a Lucie Matoušková (K4), Marek Spálenský, Dan Drahokoupil, Šimon Hájek a Radek Miškovský (C4), odpoledne 500 m: Fuksa (C1), Dostál (K1), Luňáček, Egermaier (C2), Havlová, Monika Machová, Mlezivová a Matoušková (K4), Daniel Havel, Josef Dostál, Radek Šlouf, Pavel Davídek (K4), Spálenský, Drahokoupil, Hájek a Miškovský (C4).

Text: Barbora Žehanová, foto Zdeněk Krpata