• Úvod
  • Paddleboarding
  • Články
  • Třetí ročník MČR v paddleboardingu na divoké vodě zlákal k účastí i elitní slalomáře a sjezdaře

2015-08-01 mcr sup web 03V sobotu 1.srpna se konal již 3. ročník MČR v paddleboardingu na divoké či spíše tekoucí vodě, které je již tradičně součástí legendární akcičky WAVE FESTIVAL. Po pátečním oficiálním tréninku a večerní nadupané zábavě se v sobotu v 10:00 naplno rozjel šampionát svou první disciplínou – SLALOMEM následoval SPRINT a BOARDCROSS.

Trať byla postavena již od pátečního večera a slibovala zajímavé zážitky nejen pro samotné závodníky ale i pro přibývající diváky okolo trati. Bylo postaveno celkem 12 branek, z toho 4 protivodné. Trať byla velice technická a závodníci vždy mohli volit z více možností průjezdu. Slalom se jel na dvě kola, z nichž to lepší se počítá.

Jako první změřili na trati síly muži. Po kolizi v druhém kole slalomu si opravnou jízdou vyjel bronz Artur Beier z LOKO Trutnov. Po pádu v kole první se o více jak 15 vteřin zlepšil člen domácího oddílu BUDE SPORT ČB Tomáš Vaněček což mu nakonec přisoudilo slalomové stříbro. Pro zlatou medaily ve slalomu si s náskokem pět vteřin dojel singlíř slalomář nejpovolanější – Standa Ježek z oddílu USK Praha. Paddleboardisté specialisté se shodli na tom, že porážka od takového mistra příliš nebolí J.

Slalomářská komunita se mohla podruhé zaradovat, když v kategorii žen zvítězila Amálka Hilgertová z HIKO teamu o dvě setiny sekundy před Gabrielou Mrázovou z BUDE SPORT ČB. Na třetím místě skončila další dáma z HIKO teamu Marcela Hilgertová.

Mezi mladými závodníky brali všechny tři cenné kovy parťáci z oddílu LOKO Trutnov. První místo vybojoval Matouš Baier, druhá skončil Adam Stolín a bronz bral Matoušův bratr Alva Baier.

Vrcholem dopoledního slalomového programu byl závod hlídek 3 x S.U.P. Na start tohoto populárního klání se postavilo celkem 9 družtev, z toho jedno ženské a dvě juniorská. Mistrovský titul z loňského roku obhájila trojice klubu BUDE SPORT ČB ve složení Ondřej Pinkava, Jan Šesták a Tomáš Vaněček před trojicí USK Praha ve složení Stanislav Ježek, Jakub Pexa a Adam Svoboda. Bronz vybojovala trojice LOKO Trutnov ve složení Artur Beier, Matouš Beier a David Stolín. Jediná hlídka žen ve složení Iva Dundová, Gabriela Mrázová (obě BUDE SPORT ČB) a francouzka Magali Pischeková (Gerardmer [FRA]) se mezi muži neztratila a dojela jako pátá v pořadí. V juniorském souboji tříčlenných klubových hlídek porazil klub LOKO Trutnov ve složení Alva Beier, Adam Stolín a Antonín Stolín domácí trojici z BUDE SPORT ČB ve složení Tomáš Kolařík, Štěpán Motz a Jan Šesták ml.

Po polední pauze následoval jednokolový závod ve sprintu, který je jak samostatně bodovanou disciplínou, tak především rozřazovacím klíčem pro vyřazovací boje boardcrossu.

V mužích ve sprintu zvítězil a potvrdil tak letošní spritovou dominanci Tomáš Vaněček. Na druhém místě skončil Stanislav ježen následovaný oddílovým kolegou Jakubem Pexou na třetím místě. Mezi ženami vybojovala druhé zlato Amálka Hilgertová před stříbrnou Gábinou Mrázovou a bronzovou Ivou Dundovou z BUDE SPORT ČB. V juniorské kategorii bral po slalomovém zlatu další první místo Matouš Beier před druhým Tomášem Kolaříkem a třetím Alvou Baierem.

Tím bylo známo i rozlosování závodníků pro vyřazovací jízdy v Boardcrossu. V mužích postupuje do vyřazovacích bojů nejlepších 16 jezdců, v ženách a juniorech pak 8 jezdců. Díky stále se zvyšující kvalitě startovního pole byl už ve čtvrtfinálových jízdách mužů přetlak kandidátů na postup do dalších bojů. V ženách a juniorech zatím není startovní listina tak našlapaná a ty opravdové boje se odehrávají až v samotném finále.

Do finále mužů se nakonec probojoval Jan Rott z Paddleboardshop teamu, Artur Beier z LOKO Trutnov a dva zástupci domácího klubu Martin Novák a Tomáš Vaněček. v cíli se po suverénní jízdě z vítězství radoval Honza Rott, stříbro bral Martin Novák a pro bronz si dojel Artur Beier. V ženském crossu měla neostřejší lokty Gábina Mrázová, která udolala toho času již dvojnásobnou šampionku Amálku Hilgertovou. Na bronzové pozici dojela Iva Dundová. mezi mládežníky dovršil zlatý hattrick Matouš Beier, který porazil jak druhého Tomáše Kolaříka, tak třetího Adama Stolína.

Nejvíce ceněná je takzvaná kombinace, kde se sčítají pořadí z jednotlivých disciplín. Závodník s nejnižším součtem pořadí se pak stává vítězem. V případě rovnosti bodů pak rozhoduje vzájemný poměr vítězství.

Stupně vítězů v kombinaci pak v jednotlivých kategoriích vypadali takto:

MUŽI                         ŽENY                                    JUNIOŘI

1. Tomáš Vaněček      1. Amálka Hilgertová             1. Matouš Beier

2. Stanislav Ježek       2. Gabriela Mrázová               2. Tomáš Kolařík

3. Jan Rott                  3. Iva Dundová                      3. Adam Stolín

Letošní MČR v paddleboardingu ukázalo, že tento sport má mezi vodáky své místo. Potěšil zájem ze strany slalomářů i sjezdařů o tuto zábavu a ukázalo se, že borci kteří to s pádlem umí a osvojí si pohyb na boardu mohou pomýšlet na stupně nejvyšší. Ostatně při pohledu do výsledkové listiny je to vidět na první pohled.

Velké díky patří chlapcům z RESULTS.CZ za poskytnutí profesionální časomíry a proškolení rozhodčích z pořádajícího klubu.

Díky patří také všem rozhodčím na brankách, na startu a v cíli. Odvedli kvalitní práci a bez jejich dobrovolné práce by závody zkrátka dělat nešli.

Dále je třeba poděkovat fotografům, kameramanům, komentátorům, samozřejmě sponzorům a divákům, kteří zejména při boardcrossu vytvářeli závodníkům neskutečnou atmosféru.

Speciální DÍKY patří oddílu SK VS ČB a celému WAVE Teamu, že vzali paddleboarding mezi sebe a můžeme se těšit ze vzájemně vynikající spolupráce!