Kanoe.cz

Zahraniční pádlovací soustředění dětem nedoporučujeme

Proč je nevhodné s dětmi jezdit v březnu na vzdálená specializovaná soustředění? Proč je špatné zaměřovat se u žactva a dorostu jen na pádlovací výsledky?
 
1.       JE TO DRAHÉ – oproti tuzemským soustředěním, kterých se děti i z finančních důvodů v průběhu roku účastní málo
2.       ABSENCE ve škole – je vhodné si dlouhodobější možnost omluvy z vyučování šetřit do sezóny (na duben, květen, červen)
3.       Před jarním soustředěním nemají závodníci možnost POSTUPNĚ A PŘIMĚŘENĚ K VĚKU zvyšovat objemy pádlování na vodě a pádlovací zatížení na prvním březnovém soustředění je příliš nárazové
4.       Březnové soustředění má význam pro juniory, kteří si dělají reprezentační ambice a rozjíždí se na vodě už v únoru. Pro dorost je březnové soustředění rovněž zbytečné. Např. Martin Doktor byl poprvé v lepších klimatických podmínkách v 19 letech – v roce kdy už se stal nejlepším domácím kanoistou na 1000m a ve 22 letech 2x zvítězil na OH 1996. Pavel Hottmar byl poprvé na jaře mimo ČR v 18-ti a už v 19-ti byl mistrem ČR v dospělých na K1 a v 21 letech startoval na OH 2000.
5.       NÁSKOK PŘED KONKURENCÍ JE KRÁTKOZRAKÝ – i z pohledu sezóny 2013, jejíž vrchol je pro žactvo a dorost MČR na konci července. Je lepší jet v březnu např. ještě na běžky do Krkonoš nebo Jeseníků a vytvořit dostatečný kondiční základ, na kterém lze později stavět na vodě. A když sleze sníh nad 1000m.n.m. dá se jezdit na vodě "v teple" i v Česku.
6.       BODY DO SCM se počítají pouze z nejvydařenějších závodů sezóny, takže jestli někdo v březnu jezdí o něco dříve nehraje žádnou roli. Během roku je v ČR dostatek dní, kdy počasí dovoluje vhodný a systematický trénink na vodě.
7.       PŘEDČASNÁ SPECIALIZACE tzn. příliš velký podíl pádlování oproti všestranným a věku odpovídajícím pohybovým aktivitám je zdraví škodlivá a znemožňuje dosažení maximální možné výkonnosti v pozdějším věku
8.       OBECNÁ ZDATNOST A POHYBOVÉ ZKUŠENOSTI DĚTÍ jsou nedostatečné. Málokdo zvládá primitivní gymnastické nebo atletické prvky, herní dovednosti bohužel často končí u prstů a klávesnice
 
 
 
PhDr. Martin Doktor
hlavní trenér RDS
 
                                                                                  
Mgr. Pavel Hottmar                                                                                                                          
vedoucí SCM, RDJ