Kanoe.cz

Hradilek vyhrával i ve zvláštní sezoně, znovu kraluje kanoistům, FOTO

VIDEOREPORTÁŽE o akci a vyhlášených sportovcích můžete shlédnout ZDE a ZDE

I když po olympiádě měl spoustu jiných povinností, sezona se kajakáři Vavřinci Hradilkovi znovu vyvedla natolik, že byl podruhé v řadě vyhlášen nejlepším sportovcem Českého svazu kanoistů. Stříbrný olympijský medailista se v roce 2013 stal mistrem světa a vyhrál závod Světového poháru.
"Tři roky jsem hodně trénoval a soustředil se na všechny sezony. Jeden rok mohl být odpočinkový. Nakonec to i z toho odpočinku dopadlo, jak to dopadlo," říkal vodní slalomář při čtvrtečním slavnostním vyhlášení v pražském OREA Hotelu Pyramida.
Během něj byli po volbě odborníků oceněni nejúspěšnější kanoisté z olympijských disciplín, tedy z hladké a divoké vody. A tak Hradilek zvítězil před stříbrným medailistou ze světového šampionátu v pražské Troji Jiřím Prskavcem a před rychlostním kanoistou Martinem Fuksou.
"Sezona byla super hlavně díky mistrovství světa, které se povedlo nejen mně, ale i Jířovi Prskavcovi, ostatním závodníkům a organizátorům. Měsíce po olympiádě byly zajímavé, v přípravě jsem tomu tolik nedával, ale nakonec jsem byl spokojený i se Světovým pohárem. V mnoha jízdách jsem zajížděl výborné časy, jeden závod jsem i vyhrál, což se mi mimo Českou republiku předtím nepovedlo. To mě potěšilo," shrnoval Hradilek svůj rok 2013.
Milovník peřejí v divoké přírodě tentokrát nestráví zimu na Novém Zélandu nebo v Austrálii, ale pojede do Saudské Arábie. "Tam nám postavili kanál. Budu tam tři a půl týdne a pak se budu připravovat tady po Evropě," plánuje Hradilek.
Do nadcházející sezony se těší na evropský šampionát ve Vídni. "Tam je nový kanál, nikdo neví, co tam postavili." Světové poháry ho čekají v Praze i v oblíbeném olympijském Londýně. A mistrovství světa je naplánováno do amerického Marylandu. "Tam se chystáme na soustředění. Doufám, že to bude krásné."
Na rozdíl od Hradilka velkou část zimy stráví u protinožců Jiří Prskavec. "V půlce února jedu do Spojených arabský emirátů a pak na dva měsíce do Austrálie, kde je na konci dubna mistrovství světa do 23 let. Bude to dlouhé," říkal.
Evropský šampion a vicemistr světa mezi kajakáři prožil náramnou sezonu. "Přitom ze začátku to mohlo dopadnout úplně jinak, po prvních dvou závodech nominace to skoro vypadalo, že se na mistrovství Evropy ani nedostanu. Ale dostal jsem se, hned jsem vyhrál. Věděl jsem, že sezona bude úspěšná. Všechno úsilí jsem pak směřoval k mistrovství světa," líčil Prskavec.
Úspěšný rok 2013 má za sebou i talentovaný rychlostní kanoista Martin Fuksa, který vyhrál mistrovství Evropy seniorů i v kategorii do 23 let. "Já jsem svůj sportovní rok rozdělil do dvou částí, první se mi povedla nejlépe, jak mohla, ve druhé jsem měl zranění kolene. Ta se tedy nepovedla," popisoval Fuksa. "Letos bych chtěl zajet podobné výsledky. A hlavně bych si přál, aby koleno vydrželo."
Zanedlouho se vydá na měsíční soustředění do Portugalska, a tak prošvihne jedno z mnoha vyhlašování, kterých se letos s velkým úspěchem zúčastnil. "Začalo to tím, že jsem byl na šestém místě na Armádním sportovci na Dukle. Dostat se mezi prvních deset, když tam byla jména jako Zuzka Hejnová nebo Ondra Synek, to bylo super." Ve Středočeském kraji pak byl oceněn nejen on, ale také jeho tatínek jako legenda a děda jako nejlepší trenér. "Byl to úspěšný rok. Hlavně aby zdraví drželo," přeje si Fuksa.
Vítězství mezi nejlepšími posádkami obhájili členové čtyřkajaku Daniel Havel, Lukáš Trefil, Josef Dostál a Jan Štěrba, kteří ke zlatu na evropském šampionátu přidali stříbro z mistrovství světa. "Rádi bychom získali nějaké medaile, nejraději zlaté," řekl vstříc letošní sezoně Lukáš Trefil. A přidal ještě jedno přání: "Aby zase byla nějaká sranda."

Autor: Barbora Žehanová

B1

.

B6

.

B7

.

B11

.

B13

.

B18

 

 

 

 

Instagram #czechcanoe

Paddleboarding

thumb logo Cesky pohar 2019

4.-5. 5. Magna Cup Nymburk
18.-19.5. Paddles  Up Seč
1.-2.6. SUP Mácháč
15.-16.6. Paddleboard Fest Brno
3.8. Snowboardel SUP Fest Praha
4.8. Vrané Praha
17.-18.8. MČR Vranovská pláž
11.-12.10. Krumlovský maraton

 

Planet Canoe

Planet Canoe

Časopis vydávaný ICF
aktuálně s Josefem Dostálem
(anglicky)