• 1
  • 2

O dračích lodích

Dračí lodě jsou kanoe rozličných typů a velikostí ozdobené na přídi dračí hlavou a na zádi dračím ocasem. Jedná se o kolektivní sport pocházející z Asie.

Tempo pádlujícím udává bubeník, který sedí na přídi proti směru jízdy a směr lodi koriguje kormidelník ovládající mohutné kormidlo.

Standartizovaná závodní dračí loď má přesně stanovené rozměry a vybavení.

Závodí se na takzvaných malých dračích lodích pro 10 pádlujících závodníků a na velkých dračích lodích určených pro 20 pádlujících závodníků vždy rovnoměrně rozložených po obou stranách.

Ve světě existují 2 konkurenční organizace, které řídí a organizují světový dragonboating - ICF (Mezinárodní kanoistická federace, jejíž členem je i ČSK) a IDBF (Mezinárodní federace dračích lodí).

Základem dragonboatingu je týmový výkon a sehranost celé posádky. V jedné lodi zasedají muži i ženy všech věkových kategorií a společný cíl, zážitek, výkon či případný úspěch v soutěži dělá z dračích lodí jednu z atraktivních sortovních činností, která má více jak 2000 letou tradici a novodobě se z Číny rozšířila do celého světa. Soutěže v dračích lodích se v součastnosti pořádají na všech obydlených kontinentech světa.

Historie pádlování na dračích lodích se datuje do období před 2000 lety ve staré Číně. Od této doby existují historické zmíňky o závoděních na těchto lodích.
Legenda vypráví o muži jménem Qu-Chuan, který se veřejně angažoval a mezi obyvateli se těšil značné oblibě. Nesouhlasil však s politickými praktikami a korupcí. Na protest skočil z útesu do říčních vod. Když se o jeho činu dozvěděli obyvatelé města, vypluli na lodích ve snaze ho najít. Přestože se jim ho nepodařilo zachránit, vyplouvali na řeku od té doby každoročně a bubnováním si připomínali památku tohoto legendárního muže.

Moderní éra se datuje od roku 1976, kdy se uskutečnil první novodobý festival dračích lodí v Hong Kongu. V Čechách se konaly první závody v roce 1997. 

Kanoe.cz

Český vodácký server


Český svaz kanoistů, z.s.
Zátopkova 100/2
+420.242429245
info@kanoe.cz
Po-Pá: 9.00 - 16.00